Решение по дело №570/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 776
Дата: 25 юни 2020 г.
Съдия: Елена Атанасова Янакиева
Дело: 20207050700570
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

            Р Е Ш Е Н И Е

 

               № …………./ ……………06.2020г.

 

              В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД –гр. Варна, І касационен състав, в публично заседание на 04.06.2020 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

ИСКРЕНА Д.

при секретаря Галина Владимирова и с участието на прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдията Е. Янакиева к.адм.д. № 570/2020 г. по описа на Административен съд – гр. Варна, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. чл.63 от Закона за административните нарущения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Б.Д.Б. с ЕГН: **********,***, против Решение № 121/ 26.09.2019 г. на Районен съд – гр. Девня, постановено по н.а.х.д. №170 по описа на същия съд за 2019 г., с което е потвърден електронен фиш /ЕФ/, серия К № 2598283 на ОД на МВР – Варна, с който за нарушение на чл.21, ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл.189, ал.4 във вр. чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП ѝ е наложено административно наказание глоба в размер на 100 /сто/ лева.

С касационната жалба решението на РС – гр. Девня се атакува като неправилно и незаконосъобразно. В по-голямата си част възраженията нямат характер на касационни – не сочат пороци на първоинстанционното решение, а са аналогични с възраженията, изложени и във въззивната жалба. От съдържанието на оспорения ЕФ не ставало ясно чия административнонаказателна отговорност е ангажирана – тази на собственика на моторното превозно средство - „МОЛОКС БЪЛГАРИЯ“ ООД, представляван от Б. Д. Б., или отговорността на самата Б. Б.. В съдържанието на оспорения фиш като правно основание за налагане на административното наказание не била посочена разпоредбата на чл.188, ал.2 от ЗДвП. Сочи се, че в хода на производството пред АНО неправомерно е ограничено правото на защита на жалбоподателката, доколкото не й е  дадена възможност да представи декларация по чл.189, ал.5, изр. ІІ-ро от ЗДвП. Твърди се, че подписаната на 14.05.2019 г. декларация е следвало да бъде съобразена от АНО и оспореният ЕФ да бъде анулиран. В заключение се иска отмяна на оспореното решение и на потвърдения с него електронен фиш.

В съдебно заседание касаторът не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация – ОД на МВР – Варна, за него представител също не се явява. Депозирани са писмени бележки от ст.ю.к. К. Л.- А.въз основа на приложено по делото пълномощно. По същество – оспорва жалбата като неоснователна. Намира извършването на нарушението за безспорно доказано, както и че в хода на АНП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, налагащи отмяна на ЕФ. Настоява за оставяне в сила решението на РС- гр. Девня. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение в полза на ответника.

Участващият в касационното производство представител на Окръжна прокуратура – Варна изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че не са налице предвидените от законодателя основания за отмяна на първоинстанционното решение.

 

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, за която атакуваният съдебен акт е неблагоприятен. Оспорването е направено в законово установения срок, пред родово компетентен съд. Горното налага извода, че жалбата е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

 

Районен съд – гр. Девня е сезиран с жалба от Б.Д.Б. с ЕГН: **********, срещу ЕФ серия К № 2598283 на ОД на МВР – Варна, с който за нарушение на чл.21, ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл.189, ал.4 във вр. чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП на същата е наложено административно наказание глоба в размер на 100 /сто/ лева. ЕФ е издаден във връзка с това, че на 05.03.2019 г. в 15,35 ч. в гр. Девня, Област Варна, на кръстовището на ГП-2и бул. „Съединение“ в посока гр. Варна, срещу бензиностанция „Девня Транс Ойл“ с техническо средство TFR1 – M 567 е установено движение с превишена скорост на автомобил марка „Опел Комбо“ ВАН с рег. № В****ВК. Превозното средство се движело със скорост от 72 км/ч при максимално допустима 50 км/ч. – т.е. установено е превишение на скоростта от 22 км/ч. При справка в информационните масиви е установено, че автомобилът е собственост на „МОЛОКС – БЪЛГАРИЯ“ ООД, чийто представител е Б. Д. Б.. За нарушението е издаден оспорения ЕФ.

За да постанови решението си, първоинстанционният съд е установил, че събраните в хода на съдебното дирене доказателства потвърждават фактите, съдържащи се в обжалвания ЕФ. Същият е съставен при спазване на изискванията за форма и съдържание, съгласно разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП: посочена е териториалната структура на МВР – ОДМВР-Варна, на чиято територия е установено нарушението; мястото, датата, точния час на извършване на нарушението; регистрационен номер на превозното средство и неговият собственик; описание на нарушението; нарушените разпоредби; размерът на наложената глоба; срок и сметка/място на доброволно плащане. Констатирал е, че нарушението е установено с технически изправно АТС при правилно приложение на Наредба № 8121з – 552 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. Съдът е отхвърлил възражението на оспорващата, че не тя е извършител на нарушението, респективно – че неправилно е ангажирана нейната административно-наказателна отговорност в качеството ѝ на представляваща собственика на превозното средство - „МОЛОКС – БЪЛГАРИЯ“ ООД. В тази връзка по свой почин съдът е изискал справка от АНО, в която да посочи дали оспорващата е депозирала пред него декларация по чл.189, ал.5 от ЗДвП, при което е установено, че такава не е постъпвала. Предвид това съдът е достигнал до извод, че представената едновременно с жалбата декларация от 14.05.2019 г. е съставена единствено за нуждите на съдебното производство по обжалване на ЕФ.

 

Така постановеното решение е правилно.

Настоящият състав на касационната инстанция намира, че сезираният с жалбата Районен съд вярно е установил фактическата обстановка, подробно и задълбочено е обсъдил събраните доказателства и доводите на страните, с оглед на което е стигнал до обоснован и в съответствие с материалния закон извод за законосъобразност на електронния фиш. Мотивите на оспореното съдебно решение изцяло се споделят от настоящия касационен състав и на основание чл.221, ал.2, изр. ІІ-ро от АПК не следва да ги излага повторно в мотивите към настоящото решение.

Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. на министъра на вътрешните работи, обн. ДВ, бр. 36/19.05.2015 г., регламентира условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, чрез които се издават електронни фишове за установените нарушения на правилата за движение по пътищата – чл. 3 от Наредбата.

Съгласно легалните дефиниции в § 1 от ДР на ЗАНН и § 6, т. 63 от ДР на ЗДвП, електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи. Електронният фиш е властнически акт с установителни и санкционни функции, който по арг. от чл. 189, ал. 11 е приравнен по правно действие на АУАН и НП.

В настоящия случай не се оспорва, че именно санкционираната Б. Д. Б. има функциите на представляваща търговското дружество „МОЛОКС – БЪЛГАРИЯ“ ООД, чиято собственост е посоченото във фиша МПС „Опел Комбо“ ВАН с рег. № В0863ВК. Съгласно чл.188, ал.2 от ЗДвП, когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство. Безалтернативно е установено в производството пред ДРС, че декларация по чл. 189, ал.5, изр. ІІ-ро от ЗДвП е съставена и представена за първи път едва с депозиране на жалбата срещу ЕФ до съда, което кореспондира с извода, че тя е съставена да обслужи защитната теза на жалбоподателката, но не в административното, а в съдебното производство. Не се установяват доказателства АНО да е осуетил по какъвто и да е начин правото на оспорващата да подаде в срок декларация по реда на  посочената по-горе правна норма и в производството пред него.

Несъстоятелни са доводите за неяснота чия административнонаказателна отговорност е ангажирана с оспорения ЕФ – тази на търговското дружество „МОЛОКС – БЪЛГАРИЯ“ ООД или на неговия представител. Жалбата, с която е сезиран първоинстанционния съд, е депозирана от Б. Д. Б. именно в качеството ѝ на представляваща посоченото юридическо лице, от което става ясно, че същата категорично е разбрала срещу кого е насочено обвинението на АНО.

С разпоредбата на чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП законодателят е определил размерът на санкцията за превишаване на скоростта от 21 до 30 km/h като константа- глоба от 100 лв. Предвид това основателно в съдебното решение на първата инстанция не е обсъждана справедливостта на наложеното наказание.

По така изложените съображения обжалваното решение на РС – гр. Девня, като валидно, допустимо и правилно, следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора и предвид своевременно заявената претенция на основание чл.63, ал.3 и ал.5 от ЗАНН, вр.чл.37, ал.1 от ЗПП и чл.27е от Наредба за заплащането на правната помощ, в полза на ответната страна следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.

Водим от горното, Варненският административен съд, І-ви касационен състав, на основание чл. 221, ал. 2 от АПК

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 121/26.09.2019 г. на РС – гр. Девня, ІV състав, постановено по НАХД № 170/2019 г.

ОСЪЖДА Б.Д.Б. с ЕГН  ********** да заплати на Областна дирекция на МВР - Варна юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

Председател:                  Членове:1.                           

 

 

                                      2.