Решение по дело №4599/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 341
Дата: 8 юни 2020 г. (в сила от 8 юни 2020 г.)
Съдия: Снежина Колева Георгиева
Дело: 20191100604599
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 8 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

    РЕШЕНИЕ

 

                                                            гр.София, 08.06.2020год.

 

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XVII-ти въззивен състав в публично съдебно заседание на двадесети януари през две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

 

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: СНЕЖИНА КОЛЕВА

                                                                      ЧЛЕНОВЕ:1. П.  САНТИРОВ

                                                                                             2. СИМОНА УГЛЯРОВА

 

 

 

с участието на секретаря Снежана Колева и в присъствието на прокурора Д. Хаджийски след като разгледа докладваното от съдия КОЛЕВА  ВНОХД № 4599  по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава XXI НПК.

С присъда от 20.02.2019г. постановена по НОХД № 8251/2017г. по описа на Софийски Районен съд, НО, 96-ти състав е признал подсъдимия  И.А.А. за невиновен в това, че на 16.08.2016 г., около 12.45 часа, в гр. София, бул. „**********, чрез нанасяне на удари със свита в юмрук дясна ръка в областта на лявото слепоочие е причинил средна телесна повреда на Д.Б.Г., изразяваща се в счупване на лявата скулна кост, счупвания на външната и вътрешната стена на лявата горночелюстна костна пазуха, счупвания на пода на лявата орбита, наличие на течност в левия горночелюстен синус, които в съвкупност са реализирали самостоятелния медикобиологичен квалифициращ признак: счупване на челюст, придружено със затруднение в дъвченето за срок по-дълъг от 30 дни от датата на травмата, при ненастъпили усложнения в оздравителния период, поради което и на основание чл. 304 НПК е оправдан  по повдигнатото му обвинение за извършено престъпление по чл. 129, ал. 2, вр. ал. 1 НК.

Съдът е отхвърлил изцяло като неоснователен предявения от Д.Б.Г.  срещу подс. И.А.А. граждански иск за сумата от 15 000 лева, представляваща обезщетение за причинени от инкриминираното с обвинителния акт деяние неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 16.08.2016 г. до окончателното изплащане на сумата.

Срещу присъдата  е постъпил въззивен протест и допълнение към него с искане да се отмени първоинстанционната присъда и да се постанови нова, с която подсъдимият да бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение. В допълнението се сочи, че несъмнено е установено, че подсъдимият е ударил пострадалия, че пострадалият е паднал, и че Г. не е душил подсъдимия, при което се поддържа, че присъдата е необоснована.

 

В протеста и допълнението към него не се правят доказателствени искания.

Присъдата е обжалвана и от повереника на ЧО и ГИ Д.Г. – адв. Р.Г., в която се предявява също искане за отмяна и осъждане на подсъдимия по внесеното обвинение, като и цялостно уважаване на предявения граждански иск. Твърди се, че съдът неправилно е приел, че подсъдимият е действал при условията на неизбежна отбрана и въз основа на това, че липсва обществена опасност на извършеното. Сочи се, че не са обсъдени обективно и всестранно всички доказателства по делото.

С жалбата не се правят доказателствени искания.

По делото е налице и становище от защитника на подс. А.- адв. Я.С., в което се поддържане искането жалбата на ЧО и ГИ да бъде оставена без уважение като неоснователна.

В закрито заседание на 21.11.2019г. въззивният съдебен състав по реда на чл.327 от НПК е преценил, че за изясняване на обстоятелствата по делото не се налага разпит на подсъдимия и свидетели, изслушването на вещо лице и ангажирането на други доказателства.

В съдебно заседание пред въззивната инстанция представителят на СГП подържа протеста и допълнението към него като моли да се потвърди изцяло първоинстанционната присъда, а жалбата да бъде оставена без уважение като неоснователна.

Повереника на ЧО и ГИ Г. – адв. Г. поддържа жалбата и се присъединява към изложеното допълнение на подадения протест от СРП. Излага, че първоинстанционният съд неправилно е приложил материалния закон, приемайки, че подсъдимият се е намирал в състояние на неизбежна отбрана. Прави се искане да се отмени първоинстанционната присъда и да се постанови нова, с която подсъдимият да бъде признат за виновен.

Защитата на подс. А. – адв. С. прави искане да се оставят протеста и жалбата без уважение и да се потвърди първоинстанционната присъда като правилна и законосъобразна. Посочва, че СРС правилно е посочил в мотивите си подсъдимият да е действал в условията на неизбежна отбрана.  Иска се от съда да потвърди първоинстанционната присъда като правилна и законосъобразна.

Защитата на подс. А. – адв. Ч. прави искане от съда да се потвърди първоинстанционната присъда.

Подсъдимият И.А. редовно уведомен, се явява лично пред въззивната инстанция, поддържа заявеното от защитниците му, и в предоставеното му от съда право на последна дума прави искане да се потвърди първоинстанционната присъда.

Софийски градски съд, след като обсъди доводите в протеста, допълнението към него и въззивната жалба, както и тези, изложени в съдебно заседание от страните и след като в съответствие с чл.314 от НПК провери изцяло правилността на атакуваната присъда, констатира следното:

Анализът на доказателствената съвкупност, извършен от първоинстанционния състав и подробно отразен в мотивите към присъдата, е пълен, всеобхватен и изчерпателен. Районният съд е спазил изискванията на чл.305, ал.3 от НПК, като детайлно и обосновано е изложил съображения защо при налични противоречия е кредитирал едни доказателствени материали, а други е отхвърлил. Изводите на решаващия съд почиват на вярна интерпретация на доказателствата по делото, след детайлна съпоставка помежду им. Показанията на разпитаните свидетели с приетите експертни заключения са обсъдени внимателно, като съдът е отделил спорните от безспорните факти и е кредитирал показанията на тези от тях, които са последователни и вътрешно непротиворечиви. Констатираните от съда противоречия в събраните по делото гласни доказателства са отстранени чрез задълбочен анализ, който му е позволил да формира убеждение по отношение невиновността на подсъдимия А.. Изводите на първостепенния съд се споделят изцяло и от настоящата съдебна инстанция, като към същите няма и какво да се посочи допълнително.

Въззивният съд след собствен комплексен анализ на всички събрани по делото доказателства намира, че установената фактическа обстановка от районния съд е обоснована и почива на вярна и добросъвестна интерпретация на събраните по делото доказателства, анализирани в тяхната съвкупност, като по същество се свежда до следното:

Подсъдимият И.А.А. е роден на *** ***, българин, с българско гражданство, неосъждан, със средно образование, неженен, работещ като управител на „ЕАМИ 2009“ ЕООД,  с ЕГН **********.

Подс. И.А. управлявал служебен автомобил - бус, марка „Фолксваген Транспортер“, като на 16.08.2016 г. около обед паркирал същия на частен паркинг, находящ се в гр. София, бул. „**********. Причината да паркира там горепосочения автомобил била, че подс. А. работил като техник и осъществявал ремонтни дейности към инкриминираната дата на магазин „Фантастико“, находящ се на същия адрес. След като паркирал буса на горепосоченото място, около 12.45 часа на 16.08.2016 г. на паркинга пристигнала и св. Златина Д., която живеела във фактическо съжителство със св. Д.Г.. Двамата живеели в кооперация на горепосочения адрес и паркирали на мястото, на което малко по-рано на 16.08.2016  г. подс. А. паркирал служебния бус марка „Фолксваген“. Тъй като св. З.Д.и св. Д.Г. имали пререкания с подс. А. в предходните дни по същия повод във връзка с паркирането на служебните автомобили на частния паркинг на жилищната кооперация, св. Д. се обадила на св. Г. и му казала за случая. Колеги на подс. А. му съобщили, че има проблем във връзка с паркирания бус, при което подсъдимият се запътил към буса. В този момент от входа на блока, в който живеели св. Г. и св. Д., изскочил св. Г. и с бърз ход се отправил към подс. А.. След като попитал подс. А. дали бусът е негов и последният му отговорил потвърдително, св. Г. хванал с ръце за шията подс. А. и започнал да го стиска силно. Докато стискал силно за шията подсъдимия, двамата се отместили няколко крачки в посоката, от която дошъл подсъдимия, като последният отстъпвал назад. В този момент подс. А. ударил с юмрук в областта на лявото слепоочие св. Г., който паднал на земята между паркираните непосредствено до тях автомобили, след което ритнал няколко пъти подсъдимия в областта на тялото.

По същото време пред входа на блока се намирала св. Н.Б.с двете й деца и сестра й - св. С.Р.. Св. Б., ставайки свидетел на случката, се развикала на подсъдимия да не рита св. Г.. В този момент подс. А. се отдръпнал от св. Г. и се отправил в неустановена посока. Свидетели на ситуацията станали служители на магазин „Фантастико“ и техници, които извършвали ремонт на магазина, които в този момент били в обедна почивка и седели пред задния вход на магазина - свидетелите С.Р., П.В., Р.М.и П. К..

След приключване на боя между двамата св. Н.Б.подала сигнал на тел. 112 и на място пристигнал екип на СДВР в състав свидетелите С.Г.и Й.А.. По същото време подс. А. също се обадил на тел. 112 и разказал за случилото се, като заявил, че св. Г. му се заканва в присъствието на полицейските служители.

След това св. Г. отишъл в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“, където му били извършени изследвания.

От назначената в хода на съдебното следствие повторна КСМЕ се установява, че вследствие на нанесения удар и ритници на св. Г. са причинени следните телесни увреждания: разкъсно-контузна рана на двата клепача на лявото око, контузия е масивен оток и хематом по двата клепача и околоочнично вляво, масивна ехимоза вляво - мекотъканни травми, в съвкупност реализиращи медико-биологичния признак „временно разстройство на здравето, неопасно за живота“, както и счупване на стените на орбитата и на максиларния синус вляво, счупване на дъгата на лявата зигоматична кост, кръвонасядане и оток в меките тъкани на лявата буза и лявата очница, реализиращи медико-биологичния признак „счупване на челюст“, придружено със затруднение на дъвченето за срок по-дълъг от 30 дни.

От заключението на изготвената в хода на съдебното следствие СМЕ по отношение на подс. А. се установява, че на последния са причинени следните травматични увреждания: кръвонасядане и лек оток по дясната странична половина на долната устна, с подлежащо кръвонасядане по лигавицата на долната устна на ниво 2-ри и 4-ти долу вдясно, двойно ивицесто кръвонасядане по лявата предно странична повърхност на шията, ивицесто кръвонасядане по вътрешната повърхност на дясната предмишница в горната й трета и ограничено охлузване по предно-вътрешната повърхност на дясна подбедрица в долната й трета.

Въззивният съд приема, че оплакванията за превратно тълкуване на събраните доказателства по делото са неоснователни. Първият съд подробно е мотивирал защо дава вяра на информацията от показанията на свидетелите С.Р., П.В., Р.М.и П. К. относно това, че св. Г. е проявил физическа агресия спрямо подс. А. изразяваща се с хващане с ръце в областта на шията и душейки го. Като отговор на тези негови действия подсъдимия го ударил в областта на главата, от което свидетеля паднал на земята. В хода на съдебното производство са събрани, проверени и внимателно обсъдени всички  доказателства, като не е  налице превратна или не според действителното им съдържание оценка. Контролът за достоверност на доказателствените материали е извършен прецизно и гарантира обективно изграждане на вътрешното убеждение на съда въпреки наличието на противостоящи версии за изследваното събитие. Решаващо значение е оказала съпоставката на гласните доказателствени средства е проверката на същите чрез  заключенията на извършените комплексна съдебно - медицинска и съдебномедицинска експертизи и в частност посочената, сочеща че уврежданията по подсъдимия са резултат от силно стискане по шията с двете ръце.

Несъгласието на  представителя на СРП с този извод се базира:  на предположение от поведение на свидетели по делото /че са се смеели на ситуацията – т.е. нищо не е застрашавало подсъдимия/;  игнорирано е  заключението на вещото лице Д. Н.  и  не се оценяват данните /очертани и от СРС/,  че увреждането на подсъдимия е

 

констатирано в СМУ  от  17.08.16 -  т.е. веднага след като бил освободен от след 24-часовото му задържането от МВР  със заповед от 16.08.16г. по повод случая. Този подход няма как да бъде споделен, поради което и настоящият състав не намира основание за различни от първата инстанция изводи   по тази част от доказателствените и фактически въпроси. 

Въззивният съд изразява съгласие и с убедително аргументирания  извод, направен при анализ на всички източници от СРС,  че от страна на  подс.А. е отправен един  удар в областта на главата на пострадалия. По прието, че с него е причинено  инкриминираното увреждане  възражения също не могат да се предявят.

От КСМЕ  пред първата инстанция се извеждат и други причинени на пострадалия увреждания  в областта на главата – разкъсно –контузна рана по двата клепача и хематом също по двата клапача – т.е. мекотъканни травми.  От разпита на вещите лица Д. Н. /съдебен медик/ и проф. М.Т./ образна диагностика/   от  съда се установява, че  са налице две зони на поражения при Г., което дава възможност да се диференцират два,а възможно е и повече, но с наслагващ се характер удари.

Това е мотивирало СРП да поиска  изменение на обстоятелствената част на обвинението и да възведе като извършени от подсъдимия  А. вече не един, а няколко удара с юмрук, довели до  счупванията на лицеви  кости.

Посоченото процесуално действие е било адекватно на вижданията на обвинението, от които, обаче е убягнало, че в съдебното следствие  свидетелите са очертали един удар с юмрук, с  който подсъдимият е повалил пострадалия на земята и последващи  ритници по тялото. Такива ритници, обаче не са описани в ОА; възприемането им за първи път от съда /и то само ако се приеме, че са засегнали главата и причинили счупването на челюстта/  без действия по реда на   чл. 287 НПК би било недопустимо. И това е така,  т.к.  би се стигнало  до съществено изменение на обстоятелствената част на обвинението,  водещо до утежняване положението на подсъдимия. Ето защо, обсъдено като хипотеза, ако увреждането на челюстта не е резултат на юмручния удар, а на ритници, то без изменение на обвинението до удволетворяващ държавното и частното обвинение резултат не би могло да се стигне.

На следващо място с оглед установено, че пострадалия Г. е започнал да души за шията подс. А., то несъмнено това е действие,  представляващо  противоправно нападение, което засяга здравето  и  телесната неприкосновеност на нападнатия.

Настоящият състав действително възприема, че причина за поведението на св. Г. е било паркирането от подсъдимия на паркинга, където са оставяли колата си Г. и св Д.,  както и че репликата на подс. А., че ще паркира, където си иска.  Тези два факта, обаче по никакъв начин не очертават признаците непосредствено противоправно нападение, застрашаващо правата и интересите на Г. и близките му, че да му дадат  годно основание да се защити чрез директна агресия с душене по шията на подсъдимия.          

При данните по делото,  правилен  е  извода, че предприетата  защита от подс. А. чрез нанасяне на удар  на подсъдимия представлява неизбежна отбрана, която не надхвърля необходимото за отблъскване на нападението .

Правилен е извода, че извършеното деяние от подсъдимия не е обществено опасно, т.к. са налице предпоставките на чл. 12, ал.1 от НК, поради което и не е престъпно, при което и  са налице основания за оправдаване по предявеното обвинение по чл. 129, ал.2 от

 

НК.          

При горното разрешение на делото, правилно  СРС е приел, че не са  налице и материалните предпоставки за уважаване на гражданския иск,  т.к. макар и да се причинени вреди същите са резултат от правомерно поведение, поради което и  с оглед чл. 46 от ЗЗД  искът е изцяло отхвърлен .

При извършената на основание чл.314 от НПК цялостна служебна проверка на правилността на атакуваната присъда,  въззивната инстанция  констатира, че същата е правилна и законосъобразна и следва изцяло да се потвърди.

Така мотивиран и на основание чл.334, ал.1, т.6 вр. чл.338 от НПК, Софийски градски

съд

 

 Р   Е   Ш   И  :

 

 

 

 

ПОТВЪРЖДАВА  присъда от 20.02.2019 г., постановена по НОХД № 8251/2017 г., по описа на СРС, НО,96-ти състав.

 

 

    Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       

 

 

                                                                                          ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                                                                                                                2.