Р Е Ш Е Н И Е
№ 634 22.05.2019 год. гр.Бургас
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Бургаският районен съд 17-ти наказателен състав
на двадесет и втори април две хиляди и деветнадесета година
В открито съдебно заседание, в следния състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ: АНАТОЛИ БОБОКОВ
при секретаря Д.М., като разгледа докладваното от съдия Бобоков НАХД № 196 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по повод жалба от И.Д.А. ЕГН********** срещу Наказателно постановление № 298/25.07.2018г., издадено от ОД на МВР, гр. Бургас, с което на основание чл. 81, ал.2 т.6 от ЗБЛД е наложено административно наказание - глоба в размер на 30,00 лв.
С жалбата се изразява недоволство от горепосоченото постановление, като се сочат конкретни възражения за отмяна на атакуваното НП.
В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява, изпраща представител, който поддържа жалбата и моли за отмяна на обжалваното НП.
Ответната страна - ОД на МВР, гр. Бургас, сектор „Пътна полиция”, редовно призована, не изпрати представител в съдебно заседание. В съпроводителното писмо се съдържа искане за потвърждаване на обжалваното постановление.
Жалбата изхожда от легитимирано и заинтересовано лице да оспори пред съда законосъобразността на горепосоченото наказателно постановление, същата е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 ЗАНН и съдържа необходимите реквизити, предвид на което съдът я намира за процесуално допустима.
Бургаският районен съд след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и като съобрази закона, намира за установено от фактическа страна следното:
На 13.07.2018г. била извършена проверка в гр.Бургас по ул.Цар Петър 11 на жалбоподателя А.. При извършена проверка в масивите на МВР от св.П. било установено, че жалбоподателя има издадена ЗПАМ по чл.171 т.4 ЗДвП – изземване на СУМПС, тъй като му били отнети всички контролни точки. Актосъставителят квалифицирал гореописаното деяние като нарушение на чл. 81, ал. 3 т.6 от ЗБЛД. Актът бил изготвен в присъствието на свидетел-очевидец. АУАН бил предявен на жалбоподателя, като същият се е подписал с конкретно възражение.
Въз основа на съставения АУАН е било издадено и обжалваното в настоящото производство обжалваното НП, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание - глоба в размер на 30,00 лв. за нарушение на чл. 81, ал. 3 т.6 от ЗБЛД.
Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на гласните доказателствени средства - показанията на актосъставителя, от приложените по делото писмени доказателствени средства, тъй като същите кореспондират едни с други и се допълват взаимно.
Съдът, с оглед установената фактическа обстановка и съобразно възраженията и доводите на жалбоподателя, като съобрази задължението си да проверява изцяло законосъобразността на наказателното постановление, независимо от основанията, посочени от страните, намира жалбата за неоснователна, като съображенията за това са следните:
В хода на административно-наказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава и са посочени нарушените материално-правни норми.
Съдът не споделя доводите на въззивника за неясно описание на нарушението в АУАН и НП. Описанието на нарушението, кореспондира с правното основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност.
Съгласно чл. 50 от Закона за българските лични документи, свидетелството за управление на МПС представлява индивидуален удостоверителен документ за придобита правоспособност и е един от трите български лични документи съгласно чл. 1, ал. 5, т. 2 от ЗБЛД, който се издава от органите на МВР, със срок на валидност 10 години. След като въпросното СУМПС е било отнето поради загуба на всички контролни точки и жалбоподателя не е изпълнил задължението си по чл.157 ал.4 ЗДвП, то правилно е ангажирана отговорността му за нарушение на чл. 81, ал. 2, т. 6 от ЗБЛД, съобразно който текст се наказва с глоба от 30 до 200 лв. лице, което използва нередовни български лични документи. Съгласно нормата на чл. 1, ал. 5, т. 2 от ЗБЛД е именно документ за самоличност, съотв. когато се констатира неговата нередовност, редът за налагане на санкция е съгласно ЗБЛД, поради което правилно е определено правното основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност на въззивника. Наказанието е определено в законовия минимум, поради което същото не подлежи на корекция.
С оглед на изложеното, съдът намира, че НП е законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде потвърдено,
Поради изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът
Р Е Ш И:
ПОТВЪРЖДАВА НП №
298/25.07.2018г., издадено от ОД на МВР, гр. Бургас, с което на основание чл.
81, ал.2 т.6 от ЗБЛД на И.Д.А. ЕГН********** е наложено административно
наказание - глоба в размер на 30,00 лв.
Решението подлежи на обжалване пред БАС в 14-дневен срок от съобщаването.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: /А.
Бобоков/
Вярно с оригинала: Д.М.