Решение по дело №1846/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 9
Дата: 6 януари 2020 г. (в сила от 23 януари 2020 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20194520201846
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е 

гр.Русе, 06.01.2020г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на пети декември, през две хиляди и деветнадесета година в състав :

                                                                  

Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа докладваното от съдията АНДело № 1846/2019г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от Ш.Я.И.,***, до Русенския Районен съд против наказателно постановление № 19-1085-002159/26.08.2019г. на Началник-група в Сектор ПП при ОД на МВР гр.Русе, с което за нарушение по чл.25, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.179, ал.2, вр. ал.1, т.5 от ЗДвП му било наложено  наказание “Глоба” в размер на 200.00лв.

Жалбоподателя  моли съда да отмени наказателното постановление, като необосновано и незаконосъобразно.

          Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща представител.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Жалбоподателя, редовно призован, не се явява. Вместо него се явява упълномощен процесуален представител, който моли съда да отмени наказателното постановление, като излага аргументи за липса на елементи от обективната страна на състава на нарушението, както и поради наличие на съществени нарушения на процесуалните правила.

         

Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

          На 31.07.2019г., около 09.15ч. автобус „Изузу Евро Тюркоаз“ с рег. № СС 78 00 РВ, собственост на ЕТ„Хари-3-Цанка Хараланова” гр.Русе и управляван от жалб.Ш.И.,***, в посока кръстовището с ул.“Ген.Радецки“. Пътят бил с две ленти за движение – по една във всяка посока. По същото време и по същият път,  зад автобуса, в същата посока се движел лек автомобил “Тойота Корола” с рег. № Р 0193 ВР, управляван от свид.П.Т.. Непосредствено преди кръстовище Т. предприел изпреварване на автобуса, като навлязъл с управляваният от него автомобил в лентата за насрещно движение. В този момент жалб.И. отклонил управляваният от него автобус наляво за навлизане по ул. “Ген. Радецки“, пресичайки и съседната - лява пътна лента на ул.”Александър Стамболийски”. В резултат от това траекториите на движение на двете превозни средства се пресекли и последвал сблъсък между средната дясна част на л.а.”Тойота Корола” и предната лява част на автобуса. В резултат от съприкосновението между двете превозни средства, лекият автомобил се отклонил вляво, напуснал пътното платно и се блъснал в пътен знак, след което преустановил движението си. Двамата водачи слезли от автомобилите, като жалб.И. казал на свид.Т., че когато е предприел маневрата завой на ляво не го е видял и заявил, че съжалява за случилото се. Очевидец на произшествието се обадил на спешен номер 112 и уведомил за настъпилото ПТП. На мястото бил изпратен свид.Н.К. - младши автоконтрольор в Сектор ПП-Русе. След като извършил оглед на местопроизшествието и на пътните превозни средства, и след като изслушал обясненията на двамата водачи, свид.Николов приел, че жалб.Ш.И. е извършил нарушение по чл.37, ал.1 от ЗДвП, за което съставил против него АУАН.

Въз основа на акта за установяване на административно нарушение било издадено обжалваното наказателно постановление, с което, АНО приел, че извършеното от жалбоподателя Ш.И. нарушение е по чл.25, ал.1 от ЗДвП, в съответствие с което и на основание чл.179, ал.2, вр. ал.1, т.5 от ЗДвП му наложил наказание “Глоба” в размер на 200.00лв.

Тази фактическа обстановка Съдът приема за установена от събраните в хода на  настоящото производство  доказателства.

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява основателна.

Съдът констатира, че при издаването на наказателното постановление е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което се явява самостоятелна предпоставка за отмяна на НП, поради неговата незаконосъобразност. Основанията за това са следните:

Според съставеният на жалб.Ш.И. АУАН, нарушението на чл.37, ал.1 от ЗДвП е извършено от него на 31.07.2019г. в с.Сандрово, ул.“Александър Стамболийски“, кръстовище с ул.“Радецки“. Междувпрочем, тези обстоятелства се потвърждават както от протокола за ПТП, съставен на мястото на произшествието така и от показанията на разпитаните по делото свидетели. В същото време, в издаденото въз основа на акта наказателно постановление, АНО приел, че нарушението е извършено на 31.07.2019г. в гр.Русе, на кръстовището на пл.“Александър Стамболийски“ и ул.“Ген.Радецки“, с което по недопустим начин АНО въвел в НП ново обстоятелство, различно от възприетото в акта, касаещо съществен елемент от нарушението, какъвто е мястото на извършването му.

Не подлежи на съмнение в теорията и съдебната практика, че правото на защита включва запознаването на нарушителят с фактическите и правните рамки на вмененото му нарушение. От изричните разпоредби на чл.42 и чл.57 от ЗАНН следва, че задължителен реквизит на фактическите рамки на нарушението е посочване на мястото на нарушението. В този смисъл посочването на различно място на извършване на нарушението в АУАН и НП съществено затруднява правото на нарушителя да разбере фактическите рамки на повдигнатото му обвинение и да организира защитата си. Мястото и времето на извършване на деянието са съществени негови характеризиращи белези - елементи от индивидуализацията на същото и отграничаващи го от останалите деяния.

От гореизложеното е видно, че с НП деецът е наказан за деяние различно от вмененото му с АУАН, което представлява съществено нарушение на процесуалните правила.

Несъмнено, при такова противоречие между АУАН и НП, досежно мястото на извършване на нарушението, съществено било нарушено и правото на защита на наказаното лице, което било лишено от възможността да разбере за какво конкретно нарушение е ангажирана административнонаказателната му отговорност, респективно да организира и реализира пълноценна защита.

По този начин било опорочено изцяло производството по ангажиране на административнонаказателната отговорност на Ш.И. за обсъжданото нарушение, поради което, само на това основание, като незаконосъобразно обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено.

С оглед изложеното и на основание чл.63 ал.1  от ЗАНН, Съдът :

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1085-002159/26.08.2019г. на Началник-група в Сектор ПП при ОД на МВР гр.Русе, с което за нарушение по чл.25, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.179, ал.2, вр. ал.1, т.5 от ЗДвП на Ш.Я.И.,***, ЕГН-********** било наложено  наказание “Глоба” в размер на 200.00лв

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

 

         

Районен съдия: