Решение по дело №1231/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 145
Дата: 24 февруари 2020 г.
Съдия: Николай Янков Господинов
Дело: 20197170701231
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

 

145

 

гр.Плевен, 24.02.2020 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, първи касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти януари две хиляди и двадесета година в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ : НИКОЛАЙ  ГОСПОДИНОВ

                                                   ЧЛЕНОВЕ: ЕЛКА БРАТОЕВА

                                                                          КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

                                                                          

при секретаря Бранимира Монова и с участието на прокурора Иван Шарков, като разгледа докладваното от председателя касационно административнонаказателно дело № 1231 по описа за 2019 год. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.    

         С Решение № 618 от 17.09.2019 год., постановено по НАХД № 1339/2019 год., Районен съд – гр. Плевен потвърдил Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К №2132731, издаден от ОД на МВР - ПЛЕВЕН, с който на основание чл. 189 ал. 4 вр. с чл. 182 ал. 2 т. 3 от Закона за движението по пътищата, на Б.А.Г. ЕГН: ********** е наложено административно наказание – глоба в размер на 100 /сто/ лева, за извършено нарушение по смисъла на чл.21, ал.1 ЗДвП.

Против горното решение постъпила касационна жалба от адв. К.П. от САК, в качеството му на пълномощник на  Б.А.Г., в която се твърди, че решението на въззивния съд е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необосновано. Излагат се доводи, че в оспореното решение не са налице убедителни доводи защо касаторът следва  да понесе административнонаказателната отговорност, тъй като Б.Г. е оспорил качеството си на собственик на процесното МПС, поради което не са налице предпоставките на чл.186, ал.4 от ЗДвП за издаване на ЕФ по отношение на него, а той няма как да посочи лицето, което е управлявало автомобила, респ. да представи декларация по смисъла на чл.186, ал.5 от ЗДвП. Развиват се и подробни доводи, обосноваващи твърдението, че касаторът не е собственик на автомобила, с който е осъществено административното нарушение. В заключение се прави искане да бъде отменено въззивното решение и да бъде постановена отмяна на оспорения ЕФ. Допълнително е депозирана молба, с която са направени доказателствени искания пред касационната инстанция.

В съдебно заседание  касаторът не се явява или представлява.

Ответникът не изпраща процесуален представител и не ангажира доводи във връзка с основателността на касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура- Плевен изразява становище, че решението на РС- Плевен е законосъобразно и правилно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество същата е неоснователна.

Съобразно разпоредбата на чл. 218, ал.1 АПК настоящият съдебен състав следва да обсъди само посочените в жалбата пороци на решението, а съобразно чл.218, ал.2 АПК служебно следи за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон.

Настоящият съдебен състав намира за неоснователни оплакванията, свързани с твърденията, че касаторът не е собственик на автомобила, с който е осъществено административното нарушение. В хода на производството пред РС- Плевен е изискана административната преписка и от материалите по същата е видно, че съобразно Договор с нотариална заверка на подписите рег. № 928/23.01.2017 г., заверен на 23.01.2017 г. от С.Д., нотариус в район РС- София  Б.А.Г. е закупил от Б.Б.К. л.а. „Фолксваген Лупо“ с рег. № ***. Горният договор е сключен при спазване изискванията на чл.144, ал.2 от ЗДвП. Твърденията на жалбоподателя, че договорът за покупко- продажба е развален не намират опора в събраните по делото доказателства. Съобразно разпоредбата на чл.87, ал.1 от ЗЗД развалянето на този вид договори следва да бъде извършено чрез отправяне на писмено предупреждение, каквото по делото не е приложено, респ. няма данни такова да е достигнало до продавача. Твърдяното обстоятелство, че по отношение на автомобила е имало вписан запор към момента на сключване на горния договор на първо място е недоказано, а на следващо място е ирелевантно, тъй като сключената сделка със запорирана движима вещ не е нищожна, а относително недействителна, но само по отношение на кредитор, в чиято полза е наложен въпросния запор, т.е. тя е породила правното си действие за страните по сделката.

При тези съображения и с оглед разпоредбата на чл.188, ал.1 от ЗДвП  правилно ЕФ е бил издаден по отношение юридическия собственик на автомобила към момента на извършване на нарушението.  По делото е установено, че оспореният ЕФ е връчен на касатора, което е в съответствие с разпоредбата на чл.189, ал.5 от ЗДвП. Единствената предвидена от закона възможност същият да не понесе административнонаказателната отговорност за констатираното по този ред административно нарушение е визирана във второто изречение на същата разпоредба, а именно когато собственикът предостави в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. След като такава декларация не е била предоставена от касатора в указания 14- дневен срок от връчване на ЕФ, то административнонаказващият орган не е имал основание да анулира процесния ЕФ.

 Съдът намира, че направените доказателствени искания пред касационната инстанция с представената писмена молба вх. рег.№ 313/21.01.2020 г. са неоснователни и извън предмета на доказване по делото. Обстоятелствата кое лице е обичаен фактически ползвател на превозното средство и от чие име е сключена застраховка „Гражданска отговорност“ са неотносими към правния спор, тъй като съобразно чл.189 ал.5 вр.чл.188 ал.1 ЗДвП електронния фиш се издава по отношение на собственика, какъвто е настоящия случай, а по отношение на ползвател може да бъде издаден само в случаите на подадена в законния срок декларация от страна на собственика, съдържаща посочените в съответната разпоредба обстоятелства.

Предвид горното настоящият съдебен състав намира, че при издаване на оспорения ЕФ не са допуснати нарушения на закона, до каквито изводи е достигнал и РС- Плевен. Не са налице посочените в касационната жалба основания за отмяна на въззивното решение.

Същото е постановено от родово и местно компетентен съд, при спазване на процесуалните правила за разглеждане на производството, поради което АС- Плевен намира, че то е валидно, допустимо и съответно на материалния закон, поради което следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 618 от 17.09.2019 год., постановено по НАХД № 1339/2019 год. по описа на Районен съд – Плевен.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.