Решение по дело №10438/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 267105
Дата: 23 декември 2021 г. (в сила от 17 февруари 2022 г.)
Съдия: Петър Любомиров Сантиров
Дело: 20201100510438
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 23.12.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, II „Е” състав в публично заседание на първи октомври две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ИВАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЪР САНТИРОВ

       мл.с-я ЯНА ВЛАДИМИРОВА

 

при секретаря Елеонора Георгиева,

разгледа докладваното от съдия Сантиров гр. д. № 10438/2020 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК

С Решение № 131881 от 25.06.2020 г., постановено по гр. д. № 38567/2019 г., по описа на СРС, III ГО, 140 състав, е уважен предявения от А.Х.К. срещу „А.**“ ЕООД, осъдителен иск с правно основание чл. 195, ал. 1, пр. 3, вр. чл. 193 ЗЗД за сумата от 8 090 лв., представляваща стойността, необходима за ремонт на горивната система на лек автомобил „Фолксваген Туарег“, с номер на рама WVGZZZ7LZ8D049573, ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба – 04.07.2019 г. до окончателното плащане.

Със същото решение „А.**“ ЕООД е осъдено да заплати на А.Х.К. на основание чл. 78, ал. 1 ГПК сумата в размер на 1 817,60 лв. съдебни разноски.

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от ответника с оплаквания за неправилност на същото поради допуснати от първоинстанционния съд нарушения на материалния закон, съшествени процесуални нарушения и необоснованост. Поддържа, че по делото не се изяснява в какво се изразява твърдените от ищеца недостатъци на „електрическа горивна помпа“, горивна помпа за „високо налягане“ и шест броя дюзи, като не са представени доказателства за установяване на недостатъка. Изтъква, че първоинстанционният съд не е обсъдил факта, че автомобилът е употребяван над 10 години, с което ищеца е бил запознат към деня на сключване на договора за покупко – продажба. Поради това счита, че след като повредата е настъпила след огледа и закупуването на автомобила, не следва да се приема, че при сключването на договора е налице скрит недостатък. Моли съда да отмени първоинстанционното решение и отхвърли иска. Претендира разноски за двете съдебни инстанции.

Въззиваемият ищец – А.Х.К., чрез пълномощника си – адв. М. А., с надлежно учредена представителна власт по делото, е подал писмен отговор, с който оспорва въззивната жалба по подробно изложени съображения и моли първоинстанционното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. Претендира разноски.

По делото е постъпила молба от адв. М. А., с която уведомява съда, че ищецът А.Х.К. е починал на 18.11.2020 г., като е оставил за свои наследници по закон трите си деца – О.А.К., С.А.К. и М.А.К.. Към молбата е приложено удостоверение за наследници, акт за смърт и пълномощно от тримата наследници.

С Определние от 24.09.2021 г. на мястото на починалия ищец А.Х.К. – 18.11.2020 г., на основание чл. 227 ГПК са конституирани наследниците му закон О.А.К., С.А.К. и М.А.К..

Жалбата е подадена в срока по чл. 259 ГПК, от легитимирано лице - страна в процеса, като е заплатена дължимата държавна такса, поради което е допустима.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Решението е валидно и допустимо, постановено в рамките на правораздавателната власт на съдилищата по граждански дела и в съответствие с основанието и петитума на искането за съдебна защита.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателства, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира въззивната жалба за неоснователна по следните съображения:

Съгласно цитираната разпоредба на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася по правилността на фактическите и правни констатации само въз основа на въведените във въззивната жалба оплаквания, съответно проверява законосъобразността само на посочените процесуални действия и обосноваността само на посочените фактически констатации на първоинстанционния съд, а относно правилността на първоинстанционното решение той е обвързан от посочените в жалбата пороци. Настоящата съдебна инстанция напълно споделя фактическите и правни изводи на първоинстанционния съд, поради което по силата на чл. 272 ГПК препраща към мотивите на СРС, а по конкретно наведените във въззивната жалба доводи, които очертават и предметния обхват на въззивната проверка, намира следното:

Не е спорно между страните, а и от събраните по делото писмени доказателства се установява, че по силата на договор за покупко – продажба на лек автомобил „Фолксваген Туарег“, с номер на рама WVGZZZ7LZ8D049573, ответникът е продал на ищеца срещу цена от 12 700 лв., описаното по-горе МПС, като цената е заплатена в деня на сключването на договора – 30.05.2019 г., съгласно приложеното по делото платежно нареждане.

За да постанови обжалваното решение първоинстанционния съд е приел за установено по делото, че на 30.05.2019 г. ищецът е закупил автомобил „Фолксваген Туарег“, който ответното дружество продава чрез онлайн обява. В нея е посочено, че автомобилът е с пробег 167 000 км. и първата регистрация през 2009 г. При огледа продавача обяснил, че колата е в изрядно техническо състояние и че е обслужена. След сключване на договора за покупко – продажба, страните се договорили продавачът от името и за сметка на купувача да представи автомобила за регистрация в КАТ, след което същият да бъде предаден на купувача. В договора била уговорена клауза, че продавачът не поема ангажименти и гаранции за техническото състояние на процесния автомобил, след покупко – продажбата. Като всички скрити дефекти и нередности, получени впоследствие експлоатацията остават за сметка на купувача. На следващият ден след продажбата автомобилът бил предаден на сина на купувача. Приел е още, че от свидетелските показания на сина на ищеца – С.К. се установява, че последният е изминал около 40 км. в рамките на гр. София, когато внезапно автомобила придърпал и угаснал, а свидетелят незабавно се свързал с продавача, който дал указания в кой сервиз да закара колата, с който автокъщата работи. Приел е за доказано, че след няколко дни свидетелят се е свързал с представител на сервиза, който му обяснил, че има проблем в горивната система, вследствие на което автомобилът не пали. По сведения на свидетеля продвачът отказал да поеме разходите за ремонт на автомомбила, в резултат на което същият бил преместен в друг сервиз. Това обстоятелство се потвърждава от свидетеля Ивайло Ладжов, който работи в процесния сервиз. Той сочи, че има търговски отношения с „А.**“ ЕООД, като извършва ремонт на автомобили на автокъщата. Процесният автомобил е бил докаран от пътна помощ. Свидетелят е уведомил представител на „А.**“ ЕООД, че автомобилът не пали, но поради факта, че представителите на автокъщата не са съгласни да поемат ремонта на автомобила, като собственикът го е преместил в друг сервиз.

С оглед оплакванията в жалбата следва да се отбележи, че съгласно чл. 193, ал. 1 ЗЗД, продавачът отговаря ако продадената вещ има недостатъци, които съществено намаляват нейната цена или нейната годност за обикновеното или предвиденото в договора употребление. Продавачът отговаря и когато не е знаел за недостатъка. Според нормата на чл. 194, ал. 1 ЗЗД, след като приеме вещта, купувачът трябва да я прегледа в течение на времето, което е обикновено необходимо за това в подобни случаи, и незабавно да уведоми продавача за забелязаните недостатъци. Ако не направи това, вещта се смята одобрена, освен ако по – късно се открият недостатъци, които не са могли да бъдат забелязани при обекнивен преглед. В последния случай правата на купувача се запазват, ако той незабавно уведоми продавача за открития недостатък.

 В случая от показанията на св. С.К. – син на купувача, които преценени на плоскостта на разпоредбата на чл. 172 ГПК съдът намира за обективни и кредитира с доверие, се установява, че същият се е свързал незабавно с представителя на купувача, който е присъствал на огледа на автомобила и е договорил продажбата, като му е обяснил за възникналия проблем, поради което обосновано първоинстанционния съд е приел, че купувачът е изпълнил задължението си по чл. 194, ал. 1 ЗЗД  да уведоми незабавно продавача за констатираните недостатъци по отношение на вещта.

От основното и допълнително заключение на приетата като компетентно изготвена и неоспорена от страните първоначална и допълнителна САТЕ, които настоящият състав кредитира с доверие, извършила анализ на всички събрани по делото доказателства, и след извършен оглед на горивната помпа на МПС-то, се установява задиране на детайлите извършващи ротация един спрямо друг и значително количество стружки върху съставните части на помпата. Според вещото лице увреждането на помпата за високо налягане възниква от продължителната експлоатация на детайла, порадикоето настъпва износване, което е започнали преди датата на продажбата – 30.05.2019 г. Също така изтъква, че проблемът не може да бъде установен при обикновен оглед от лице без експертни познания в областта. При външен оглед на превозното средство без светлинна индикация на таблото и уредите и без извършване на диагностика, не може да се установи липса на налягане в горивната система. Вещото лице посочва, че за да се установи износване на детайл е необходимо да се извърши разоборудване на детайла от горивната система и да бъде уставен увредения детайл. Вещото лице е посочило още, че сумата нужна за ремонт на автомобила, по цени на официалния представител на марката, възлиза на 17 928,12 лв., а ако се поръчат употребявани части, минималната сума за ремонт възлиза на 8 090 лв.

С оглед гореизложеното настоящият състав на съда приема, че законосъобразно първоинстанционния съд е приел, че за ищеца са възниканало правната възможност по чл. 195, ал. 1 ЗЗД за отговорност на продавача съгласно чл. 193 ЗЗД, според която купувачът може да отстрани недостатъците за сметка на продавача. В случая ишецът претендира заплащането на разходите, необходими за ремонт на продадената вещ с недостатъци, която минималната сума за ремонт , предвид кредитираното от съда заключение на вещото лице по изслушаната САвТЕ възлиза на 8 090,00 лв., поради което искът е основателен и доказан за пълния предявен размер.

Също така следва да се отбележи, че уговорената клауза от договора за покупко – продажба, а именно, че продавачът не носи отговорност и не поема ангажименти и гаранции за техническото състояние на процесния автомобил, след покупко – продажбата е недействителна, както законосъобразно е приел и СРС. В тази връзка следва да се посочи, че съгласно чл. 193, ал. 3, изр. Второ ЗЗД, съглашението за освобождаване от отговорност на продавача за продажба на вещ с недостатъци е недействително, поради което процесната уговорка не е породила действие по отношение на страните по договора.

С оглед на обстоятелството, че правните изводи, до които въззивният съд достига, напълно съответстват на правните съждения на първата инстанция, обжалваното решение следва да бъде потвърдено, а въззивната жалба да се остави без уважение.

С оглед изхода на спора ищците, въззиваеми в настоящето производство, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, вр. чл. 273 ГПК имат право на разноски за адвокатско възнаграждение пред настоящата инстанция в размер на 880 лв.

С оглед цената на исковете, по аргумент от чл. 69, ал. 1, т. 1, вр. чл. 113, вр. чл. 280, ал. 3, т. 1 ГПК, въззивното решение подлежи на касационно обжалване.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 131881 от 25.06.2020 г., постановено по гр. д. № 38567/2019 г., по описа на СРС, III ГО, 140 състав.

ОСЪЖДА „А.**“ ЕООД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление *** да заплати на О.А.К., ЕГН **********, с адрес ***, С.А.К., ЕГН **********, с адрес *** и М.А.К., ЕГН **********, с адрес ***, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, вр. чл. 273 ГПК, сумата от 880,00 лв., представляваща разноски за адвокатско възнаграждение в производството пред СГС.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния касационен съд по правилата на чл. 280 ГПК в едномесечен срок от връчването на препис на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                   

 

ЧЛЕНОВЕ: