Решение по дело №31/2021 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 декември 2023 г.
Съдия: Деляна Пейкова
Дело: 20215600100031
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н ИЕ   

 

08.12.2023 г., гр. Хасково

 

Хасковският окръжен съд, в закрито заседание на осми декември две хиляди двадесет и трета година, в състав :

                

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ : ДЕЛЯНА ПЕЙКОВА

                                                                            

при секретаря ...……………………...…......................................................................................... и в присъствието на прокурора ……………………………….................................…………… като разгледа докладваното от председателя съдия Пейкова гр.д. № 31 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

        

Производството е по реда на чл. 247 ГПК.

Постъпила е молба вх. № 261590 от 13.09.2023 г. от ищеца Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), в която се посочва, че в диспозитива на решението по делото е допусната очевидна фактическа грешка досежно предмета на отнемане. С решението съдът отнел в полза на Държавата, представлявана от КПКОНПИ, незаконно придобито от ответницата М.Ж.М. имущество в общ размер на 104 516.96 лв., сред които и самостоятелен обект в сграда с идентификатор № 21052.1006.167.1.10, представляващ апартамент с адрес в град *****, кв. М., ***, с пазарна стойност в размер на 6600 лв. Ищецът твърди, че всъщност съдът следвало да отнеме не самият недвижим имот, а неговата пазарна стойност в размер на 6600 лв. и в подкрепа на това изтъква аргумента, че на стр. 13 от исковата молба било описано, че същият недвижим имот е отчужден от ответницата М. на 19.08.2015 г.

Преписи от молбата са връчени на ответниците по делото, но в срока по чл. 247, ал. 2 ГПК не е постъпил отговор от същите.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и във връзка с твърденията на страната в писмената молба, подадена на основание чл. 247 от ГПК, установи следното:

Производството е образувано по искова молба от Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество срещу В.Н.И., М.Ж.М. и С.Н.И. с искане за отнемане в полза на Държавата на имущества, принадлежащи на ответниците и изчерпателно изброени в петитума на исковата молба. С решението съдът е уважил исковата претенция частично. В частта относно самостоятелен обект в сграда с идентификатор № 21052.1006.167.1.10 с диспозитива на решението е постановено, че това имущество се отнема в полза на държавата. В мотивите към решението също е прието, че описаният самостоятелен обект в сграда подлежи на отнемане в полза на Държавата. В този смисъл, не е налице несъответствие между волята на съда, изразена в мотивите на решението, и волята на съда, отразена в диспозитива. Ищецът се позовава на това, което е посочено в исковата молба, но в производството по чл. 247 ГПК се изследва въпросът дали има несъответствие между формираната истинска воля на съда и нейното външно изразяване в писмения текст на решението, а не дали има несъответствие с писмения текст на исковата молба. В настоящия случай в писмения текст на решението липсва несъответствие и не може да се приеме, че текстът на исковата молба служи като отправна точка за отстраняване на допусната очевидна фактическа грешка. Ако съдът е допуснал грешка в  своите изводи, това вече е грешка при формиране на волята му, но тя не се отстранява по реда на чл. 247 ГПК. От друга страна, следва да се подчертае, че решението на ХОС вече е било обжалвано по реда на инстанционния контрол, във въззивната жалба не е повдигано подобно възражение относно отнемането на гореописания самостоятелен обект и въззивната инстанция е потвърдила решението изцяло, а то е влязло в сила на 06.06.2023 г. Следователно, ако настоящата молба евентуално се уважи и съдът в настоящото производство приеме, че е допуснал грешка при формиране на волята си, това ще означава на практика да се извърши пререшаване на един вече решен правен спор със сила на пресъдено нещо в тази му част, което е недопустимо.

Допълнително следва да се посочи, че към момента на подаване на молбата за поправка на очевидна фактическа грешка вече е постановено Тълкувателно решение № 4/16.05.2023 г., ОСГК на ВКС, в което е прието, че не подлежи на отнемане в полза на държавата паричната равностойност на получените суми с неустановен законен източник, както и сумите от придобитото и впоследствие отчуждено или липсващо друго имущество, за което не е установен законен източник на средства за придобиването му, в случай че те не са налични в патримониума на лицето в края на проверявания период и не е установено преобразуването им в друго имущество. Искането за поправка на процесното решение касае именно тази хипотеза в частта относно самостоятелния обект в сграда с идентификатор № 21052.1006.167.1.10. Уважаването на искането би влязло в противоречие с указанията, дадени в тълкувателното решение, които след постановяването му са задължителни за съдилищата. Обстоятелството, че процесното решение, чиято поправка се иска, е постановено преди тълкувателното решение, не може да се разглежда като аргумент за извод в обратната посока.

С оглед на горните съображения молбата за поправка на очевидна фактическа грешка следва да бъде оставена без уважение. 

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба за поправка на очевидна фактическа грешка в решение № 260018 от 29.11.2022 г. по гр.д. № 31/2021 г. на Окръжен съд – Хасково, подадена от Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество – гр. София, като неоснователна.

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :