Решение по дело №3281/2018 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 797
Дата: 17 април 2019 г. (в сила от 10 май 2019 г.)
Съдия: Дарина Неделчева Рачева Генадиева
Дело: 20187050703281
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ……….

Гр. В.,  ………………...  2019 година

           

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

           

            Административен съд – гр. В., Трети състав, в открито съдебно заседание на деветнадесети март две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:      Д. Р.

при секретаря Марияна Димитрова и с участието на прокурора от ВОП С. И., като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 3281/18 г. по описа на Административен съд – гр. В., за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 203 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс, вр. чл. 1, ал. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.

            Образувано е по искова молба от П.Н.П. ***, ЕГН **********, с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, срещу Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, с която претендира имуществени вреди в размер на 775,36 лева, представляващи направени разноски за адвокатско възнаграждение за защита по н.а.х.д. № 4651/2017 г. по описа на Варненски районен съд, ведно със законната лихва върху тази сума считано от датата на завеждане на иска до окончателното изплащане на сумата. В исковата молба се твърди, че обжалваното по н.а.х.д. № 4651/17 г. на ВРС наказателно постановление, издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. В., е било отменено с влязло в сила съдебно решение, поради което претърпените във връзка с воденето на производството имуществени вреди подлежат на обезщетяване. Моли за решение в този смисъл, както и за присъждане на направените в настоящото производство съдебно-деловодни разноски.

            Ответникът в производството, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ – гр. С. изразява становище за неоснователност на иска. Счита, че в случая не е приложим чл. 1 от ЗОДОВ, че в производствата по обжалване на наказателни постановления не се дължат разноски, както и че в производството по обжалване на наказателното постановление не е участвал процесуален представител на страната. Моли искът да бъде отхвърлен и в полза на агенцията да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение.

            Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за основателност на иска. Посочва, че след отмяната на издаденото от Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. В. наказателно постановление са налице предпоставките по чл. 1 от ЗОДОВ и направените в производството разноски за адвокатско възнаграждение са доказани по смисъла на Тълкувателно решение № 1/2017 г. на Върховния административен съд. Моли искът да бъде уважен.

           

Съдът, след като се съобрази с изложените в жалбата основания, доводите на страните и събраните доказателства, приема за установено следното:

Исковата молба е допустима, като подадена от лице, което твърди увреждане от незаконосъобразен акт на орган в структурата на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ – гр. С. – директор на регионална дирекция „Инспекция по труда“, тоест ръководител на териториално поделение на Главна дирекция „Инспектиране на труда“ съгласно чл. 12, т. 3 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.

В качеството си на юридическо лице по чл. 2, ал. 1 от същия правилник изпълнителната агенция е надлежен ответник по предявения иск в съответствие с изискването по чл. 205 от АПК.

Искът е предявен след отмяната на наказателното постановление с влязло в сила на 05.06.2018 г. решение, поради което е налице процесуалната предпоставка по чл. 204, ал. 1 от АПК и не е изтекъл петгодишният давностен срок за исковата претенция.

Разгледан по същество, искът е основателен.

Съгласно чл. 1 от ЗОДОВ държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност. За да бъде приет искът за основателен се изисква кумулативното наличие на три предпоставки: незаконосъобразен акт, действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата при или по повод изпълнение на административна дейност, отменени по съответния ред; вреда (претърпяна загуба или пропусната полза) от такъв административен акт или от незаконно действие или бездействие; пряка и непосредствена причинна връзка между незаконосъобразния акт, действието или бездействието и настъпилата вреда.

Във връзка с първата предпоставка не е спорно, че с Наказателно постановление № 03-007052/05.10.2016 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. В., на основание чл. 416, ал. 5 от Кодекса на труда на ищеца П. е била наложена глоба в размер на 2000 лева за нарушение на чл. 62, ал. 1 от същия кодекс. Наказателното постановление е било обжалвано пред Варненски районен съд по адм.д. 1147/17 г., като постановеното по това дело Решение № 995/09.05.2017 г., с което е изменено наказателното постановление в частта за размера на наложената глоба, е отменено от Административен съд – В. с решение по к.н.а.х.д. № 2060/2017 г. и делото е върнато за ново разглеждане от друг състав на ВРС.

При новото разглеждане на жалбата срещу наказателното постановление, то е отменено с Решение № 287/22.02.2018 г. на Варненски районен съд, V състав, постановено по н.а.х.д. № 4651 по описа на ВРС за 2017 г. Това решение е оставено в сила с Решение № 1187/05.06.2018 г. на Административен съд – В., постановено по к.н.а.х.д. № 1018 по описа на съда за 2018 г.

Съгласно мотивите на Тълкувателно постановление № 2 от 19.05.2015 г. на Общото събрание на ГК на ВКС и Първа и Втора колегия на ВАС по тълкувателно дело № 2/2014 г. издаването на наказателни постановления е последица от изпълнение на нормативно възложени задължения, упражнена административнонаказателна компетентност, законово предоставена на органите в рамките на административната им правосубектност, което по своето съдържание представлява изпълнение на административна дейност, поради което приложното поле на чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ не може да се ограничи само до административните актове, издавани по реда на АПК. Следователно е налице отменен акт на административен орган като материална предпоставка за правото на обезщетение.

Във връзка с имуществените вреди съдът констатира, че в производството по обжалване на наказателното постановление, проведено в районния съд, ищецът П. е бил представляван от надлежно упълномощен адвокат, за което е представено пълномощно и договор за правна защита и съдействие. Съгласно отразеното в договора, между страните е договорено възнаграждение за процесуалното представителство в размер на 370 лева, платени в брой, по н.а.х.д. №  1147/17 г. и в размер на 370 лева по н.а.х.д. № 4651/17 г. Вписването за направеното плащане в брой съгласно т. 1 от Тълкувателно решение по тълкувателно дело № 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС е достатъчно и има характера на разписка. Ето защо доказана като размер и правопораждащ факт претърпяната вреда, изразяваща се в заплащането на адвокатско възнаграждение в установения размер, което не би било заплатено, ако срещу П. не беше издадено отмененото впоследствие наказателно постановление.

Във връзка с наличието на пряка и непосредствена връзка между направените от П. разходи за адвокатско възнаграждение по делото срещу наказателното постановление и отмяната на това постановление, съгласно Тълкувателно решение № 1 от 15.03.2017 г. на ОСС на ВАС по тълкувателно дело № 2/2016 г. при предявени пред административните съдилища искове по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за имуществени вреди от незаконосъобразни наказателни постановления изплатените адвокатски възнаграждения в производството по обжалването и отмяната им представляват пряка и непосредствена последица по смисъла на чл. 4 от този закон.

По тези съображения съдът приема, че е доказано наличието на всички предпоставки за ангажиране на отговорността на ответника по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за обезщетяване на претърпените от П. имуществени вреди в размер на 740 лева, както и законната лихва върху посочената сума, считано от 05.06.2018 г. (датата на влизане в сила на решението за отмяна на наказателното постановление) до 25.11.2018 г., в претендирания размер от 35,36 лева (при определен от съда размер с достъпния на интернет страницата на НАП лихвен калкулатор размер от 35,77 лева). Претендираната лихва се дължи, доколкото на датата на влизане в сила на отменителното решение, тоест установяването на незаконосъобразността на наказателното постановление, е настъпил юридическият факт на увреждането, от което за П. възниква правото на обезщетение.

В съответствие с резултата от производството, в полза на ищеца следва да бъдат присъдени и направените в настоящото производство разноски в общ размер 380 лева (370 лева за адвокатско възнаграждение и 10 лева д.т.).

 

Водим от гореизложеното и на основание чл. 203 от АПК, вр. чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, съдът

 

РЕШИ:

 

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ – гр. С. да заплати на П.Н.П. ***, ЕГН **********, сумата 775,36 (Седемстотин седемдесет и пет цяло и тридесет и шест ст.) лева, представляващи имуществени вреди в размер на 740 (Седемстотин и четиридесет) лева, претърпени от отмененото като незаконосъобразно с Решение № 287/22.02.2018 г. на Варненски районен съд, V състав, постановено по н.а.х.д. № 4651 по описа на ВРС за 2017 г. Наказателно постановление № 03-007052/05.10.2016 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. В.; лихва в размер на 35,36 (Тридесет и пет цяло и тридесет и шест ст.) лева върху сумата 740 лева от 05.06.2018 г. до 25.11.2018 г. включително, както и законната лихва върху 740 (Седемстотин и четиридесет) лева, считано от 26.11.2018 г. до окончателното изплащане на сумата.

 

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ – гр. С. да заплати на П.Н.П. ***, ЕГН ********** сумата 380 (Триста и осемдесет цяло) лева съдебно-деловодни разноски.

 

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщението до страните.

                                                                       

Съдия: