Решение по дело №729/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 654
Дата: 11 юли 2019 г.
Съдия: Галина Чавдарова
Дело: 20193101000729
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 9 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  №……/…..07.2019г.

  гр.Варна

 

  В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито съдебно заседание, проведено на осемнадесети юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                              

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ТОМОВА

                                ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА ЧАВДАРОВА

                                                               МИЛА КОЛЕВА 

 

при секретар Мая Петрова ,

като разгледа докладваното от съдията Чавдарова

въззивно търговско дело №729 по описа за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по постъпила въззивна жалба, подадена от В.Р.К. от гр.Варна, действащ чрез пълномощник адв.Д.К., срещу решение № 582/13.02.19г. по гр.д. №15155/18г. на ВРС, 34 състав, в частта, в която е осъден В.Р.К., ЕГН **********, с адрес ***, да заплати на „Застрахователно дружество Бул Инс“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, бул. „Джеймс Баучер” № 87, сумите както следва: 634.22 лева, представляваща застрахователно обезщетението за причинени на собственика на лек автомобил „Сузуки СХ 4“ с рег. №****щети от пътнотранспортно произшествие от 24.06.2013г. по вина на ответника, който е управлявал лек автомобил марка „Шкода Фабия“, рег. ****с наличие на алкохол в кръвта /1.98 на хиляда/, при сключена застраховка „Гражданска отговорност”; 15.00 лева , представляваща ликвидационни разноски по ликвидация на щета № ****; 183.34 лева, представляваща обезщетение за забава в размер на законната лихва за периода от 11.03.2015г. до 20.12.2017г. включително.

В жалбата са наведени оплаквания за неправилност и необоснованост на решението, постановено в нарушение на материалния и процесуален закон. Счита, че съдът е следвало да се съобрази с нормата на чл.300 от ГПК , като вземе предвид установеното с решението на наказ.съд, че от престъплението не били настъпили имуществени вреди. Намира за задължително решението на наказ.съд в тази част за гражд.съд, в т.ч. и относно съобразяването на оспорения документ. Моли да бъде отменено решението в обжалваната част. В с.з., чрез процесуалния си представител поддържа жалбата си.

Въззиваемата страна ЗД БУЛ ИНС АД, ЕИК *********, със седалище гр.София, не е депозирала отговор.

За да се произнесе по спора Варненски Окръжен съд съобрази следното:

Производството пред ВРС е образувано по предявени от ЗД БУЛ ИНС АД, ЕИК *********, против В.Р.К. от гр.Варна, обективно съединени искове с правно основание чл. 274, ал.1, т.1 КЗ /отм/ и чл.86 от ЗЗД, за заплащане на сумата от 649,22лв главница, представляваща изплатено застрахователно обезщетение с начислени 15лв. ликвидационни разноски; сумата от 193,62лв., представляваща мораторна лихва за периода 20.12.2014г. до 20.12.17г., както и законната лихва от датата на завеждане на иска до пълното изплащане.

В исковата молба се твърди, че на 24.06.13г. в гр.Варна е настъпило ПТП между л.а. Шкода Фабия с рег.№*********, управляван от В.Р.К., и л.а. Сузуки СХ4 с рег.№**********, управляван от П.П.П.. Твърди, че л.а. Шкода Фабия с рег.№********* е бил застрахован по застраховка ГО при ищеца със застр.полица №02112002619523, валидна към датата на ПТП. Излага, се че съгласно протокол за ПТП вина за настъпването му има водача В.К., който управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата по закон норма. Сочи се, че при ищеца била заведена щета №****, по която е изплатено обезщетение на увредения автомобил л.а. Сузуки СХ4 в размер на 634,22лв. Излага, че до ответника е отправена регресна покана за заплащане на сумата , като плащане не било извършено.

В отговор на исковата молба ответникът В.Р.К. оспорва исковете. Излага, че ответникът е осъден с влязло в сила споразумение , което било задължително по реда на чл.300 ГПК, в т.ч. и в частта, в която било отразено липсата на причинени имуществени вреди. Оспорва по съдържание представения протокол за ПТП.

Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и като съобрази предметните предели на въззивното производство, очертани в жалбата и отговора, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Въззивната жалба е подадена в срока по чл. 259, ал. 2 от ГПК, от надлежно легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Съгласно разпоредбата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата. В рамките на тази проверка настоящият състав намира предявените искове с правно основание чл. 274, ал.1, т.1 КЗ / отм/ и чл.86 от ЗЗД за процесуално допустими, поради което и дължи произнасяне по същество на спора.

За да бъде уважен предявеният иск с правно основание чл. 274, ал. 1, т. 1 от КЗ /отм/, представляващ регресен иск на платилия застрахователно обезщетение застраховател срещу причинителя на вредите, когато същите са причинени от лице, управлявало МПС след употреба на алкохол с концентрация на алкохола в кръвта над допустимата по закон норма, ищецът следва да докаже съществуването на валидно застрахователно правоотношение по застраховка ГО, факта на причинено ПТП и нанесени щети на л.а. „Сузуки СХ4 ", заплащане на застрахователно обезщетение на увреденото лице и факта на управляване на МПС от ответника при настъпването на пътнотранспортното произшествие с концентрация на алкохола в кръвта си над допустимата по закон норма.

По делото между страните е безспорно, че на 24.06.13г. в гр.Варна е настъпило ПТП между л.а. Шкода Фабия с рег.№*********, управляван от В.Р.К., и л.а. Сузуки СХ4 с рег.№**********, управляван от П.П.П., както и че първият автомобил е бил застрахован по застраховка ГО при ищеца със застр.полица №02112002619523, валидна към датата на ПТП. Безспорен е и факта, че с влязло в сила споразумение от 09.07.13г. по НОХД №3465/13г. на ВРС е осъден ответникът за извършено престъпление по чл.343б, ал.1 НК, за това, че на 24.06.13г. в гр.Варна, по ул.Б.Игнатов до дом №16, управлявал МПС- л.а. Шкода Фабия с рег.№********* с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда – 1,98 на хиляда, установено по надлежния ред.

Видно от разпоредбата на чл.383, ал.1 НПК одобреното от съда споразумение за решаване на делото има последиците на влязла в сила присъда. Съгласно разпоредбата на чл.300 от ГПК влязлата в сила присъда на наказателния съд е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това, дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. Трайна е съдебната практика, че влязлата в сила присъда относно размера на причинените вреди формира сила на пресъдено нещо и е задължителна за гражданския съд само когато размерът на вредите е елемент от фактическия състав на престъплението. Когато деянието не обхваща във фактическия си състав размера на щетата, приетото в присъдата не е задължително. Констатации за други факти, които не са елемент от престъпния състав, не се ползват със силата на пресъдено нещо и нямат обвързваща сила. При спор, страните в гражданския процес могат да установят вида и обема на щетата с допустимите доказателства / така Решение №135/13.10.14г. по т.д.№3945/13г. на ВКС/. Доколкото състава на престъплението по чл.343б, ал.1 НК, за което е осъден ответника, не съдържа като елемент имуществени вреди, то и приетото в хода на наказ.производство касателно такива вреди не обвързва гражд.съд с оглед разпоредбата на чл.300 ГПК. Ето защо в настоящото производство при възникнал спор страните могат да установяват настъпили имущ.вреди и техния размер с всички допустими доказ.средства. Несъстоятелно в тази връзка е твърдението на отв.страна, че след като в споразумението е записано, че няма причинени имущ.вреди, то тази констатация обвързвала гражд.съд. Следва да се има предвид, че съгласно чл.381, ал.3 от НПК едно от условията, за да е допустимо приключването на наказ.производство със споразумение е причинените от престъплението имуществени вреди да са възстановени или обезпечени. Тази норма обаче има изцяло процесуален характер и декларативното изявление в този смисъл в споразумението няма отражение към нормата на чл.300 ГПК и не обвързва гражд.съд.

По делото е представен протокол за ПТП № 1460216 от 24.06.2013 г. на ОД-МВР - Варна,  в който са отразени установени по л.а. Сузуки СХ4 видими щети – деформиран преден десен калник и предна броня. Същият съставлява официален свидетелстващ документ и има обвързваща доказателствена сила относно фактите, осъществени от или в присъствието на длъжностното лице. Протоколът за ПТП е подписан от ответника по делото, поради което и се ползва с материална доказателствена сила за неизгодните факти, чието настъпване е удостоверено с подписа на страните, в т.ч. и обстоятелството, че са причинени гореописаните щети. Макар и документа да е оспорен от отв.страна относно неговата истинност , то въпреки носената от нея доказ.тежест тя не е провела надлежно доказване и доказ.сила на документа не е оборена.

С оглед на гореизложеното настоящият състав намира за доказани предпоставките на регресния иск на платилия застрахователно обезщетение застраховател срещу причинителя на вредите с правно основание чл. 274, ал.1, т.1 от КЗ /отм/ , поради което иска се явява основателен и следва да бъде уважен.

Въззивният съд напълно споделя мотивите на ВРС в този смисъл и препраща към тях на основание чл. 272 ГПК.

Поради съвпадане изводите на настоящата инстанция с тези на първоинстанционния съд, решението на ВРС следва да бъде потвърдено в обжалваната му част.

Воден от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 582/13.02.2019г., постановено по гр. д. № 15155/2018г. по описа на Варненски районен съд, 34 състав, в частта, в която е осъден В.Р.К., ЕГН **********, с адрес ***, да заплати на ЗД БУЛ ИНС АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, бул. „Джеймс Баучер” № 87, сумите както следва: 634.22 лева, представляваща застрахователно обезщетението за причинени на собственика на лек автомобил „Сузуки СХ 4“ с рег. №****щети от пътнотранспортно произшествие от 24.06.2013г. по вина на ответника, който е управлявал лек автомобил марка „Шкода Фабия“, рег. ****с наличие на алкохол в кръвта /1.98 на хиляда/, при сключена застраховка „Гражданска отговорност”; 15.00 лева , представляваща ликвидационни разноски по ликвидация на щета № ****; 183.34 лева, представляваща обезщетение за забава в размер на законната лихва за периода от 11.03.2015г. до 20.12.2017г. включително.

В необжалваната му част решението е влязло в сила.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на касационно обжалване съгл. чл.280, ал.3 ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: