Присъда по дело №825/2017 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 49
Дата: 21 март 2018 г. (в сила от 25 февруари 2019 г.)
Съдия: Росен Тенчев Чиликов
Дело: 20175530200825
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 15 март 2017 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А  N

град  Стара Загора

21.03.2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД  НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ

 

 

на Двадесет и първи Март Две хиляди и осемнадесета година в открито съдебно заседание, в състав:

 

Председател:     Р. Чиликов

 

          Съдебни заседатели:     

 

 при секретаря Н. Георгиева в присъствието на  

 прокурора    като разгледа докладваното от председателя Чиликов НАКАЗАТЕЛНО ЧАСТЕН ХАРАКТЕР ДЕЛО № 825 по описа за 2017 година.

 

П Р И С Ъ Д И:

 

    ПРИЗНАВА подс. Т.М.Т. роден на *** *** ,жител и живущ ***, Български гражданин, неженен, неосъждан, средно образование, ЕГН – ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че на 22.04.2016 година в град Стара Загора чрез нанасяне на удар е причинил лека телесна повреда на М.М.М. изразяваща се в охлузване на лицето, разкъсно контузни рани на двете устни на устата, частично счупване на коронките на първи горен ляв и втори горен ляв зъб – временно разстройство на здравето неопасно за живота представляващо  разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 НК - престъпление по чл. 130, ал. 1 НК – и на основание чл. 78 А от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ като му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер на 1 000 / ХИЛЯДА / лева в полза на държавата по бюджета на съдебната власт.

 

 

 

     ОСЪЖДА подс. Т.М.Т. да заплати на М.М. *** ,с ЕГН – ********** обезщетение за причинените неимуществени вреди в размер на 5 000 / ПЕТ ХИЛЯДИ / лева в едно със законната лихва считано от датата на непозволеното увреждане / 22.04.2016 г. / до окончателното изплащане на главницата, а в останалата част до 10 000 лева ОТХВЪРЛЯ иска като неоснователен и недоказан.

 

     ОСЪЖДА подс. Т.М.Т. да заплати на М.М. *** ,с ЕГН – ********** обезщетение за причинените имуществени вреди в размер на 772 / Седемстотин седемдесет и два / лева в едно със законната лихва считано от датата на непозволеното увреждане / 22.04.2016 г. / до окончателното изплащане на главницата.

 

     ОСЪЖДА подс. Т.М.Т. *** държавна такса в размер на 231 лева.

 

     ОСЪЖДА подс. Т.М.Т. да заплати на М.М.М. направените по делото разноски в размер на 1062 лева.

 

 

     Присъдата подлежи на обжалване в петнадесет дневен срок от днес пред Окръжен Съд град Стара Загора.

 

 

 

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

              М О Т И В И

 

    

 

      Обвинението срещу   подс.Т.М.Т. е по чл. 130, ал. 1 НК  за това, че на 22.04.2016 година в град Стара Загора чрез нанасяне на удар е причинил лека телесна повреда на М.М.М. изразяваща се в охлузване на лицето, разкъсно контузни рани на двете устни на устата, частично счупване на коронките на първи горен ляв и втори горен ляв зъб – временно разстройство на здравето неопасно за живота представляващо  разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 НК - престъпление по чл. 130, ал. 1 НК – и на основание чл. 78 А от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ като му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер на 1 000 / ХИЛЯДА / лева в полза на държавата по бюджета на съдебната власт.

 

 

      В наказателното производство е приет за съвместно разглеждане предявеният граждански иск от частният тъжител М.М. против подс. Т.Т. за сумата 10 000 лева обезщетение за причинените неимуществени вреди в едно със законната лихва, считано от датата на непозволеното увреждане / 22.04.2016 г. / до окончателното изплащане на главницата.

 

     Подсъдимият в с.з. не се признава за виновен. Защитникът му – адв. Д. – пледира за постановяване на оправдателна присъда и за неоснователност на предявеният граждански иск.

 

    Частният тъжител и граждански ищец чрез повереника си адвокат П. поддържа обвинението и предявеният граждански иск .

   

    Производството е по реда на чл. 80 и следващите от НПК.

 

 

    От събраните по делото доказателства, установени с доказателствени средства – показанията на свидетелите, писмени, експертното заключение – преценени по отделно и в тяхната съвкупност съдът приема за установено следното :      

 

 

       ПО ФАКТИЧЕСКАТА ОБСТАНОВКА

 

      

       На 22.04.2016 година вечерта около 22.00 часа тъжителят М. М. заедно с приятелката си / св. К. П./ влезли в заведение „ Сандвичарница – снек бар” в град Стара Загора.Последната отишла до тоалетната, а тъжителят М. останал да я изчака.

    

       В този момент в заведението влязал и подс. Т.Т., който по повод предишен конфликт с тъжителя М. започнал да отправя реплики. Двамата излезли пред заведението и в този момент подс. Т. с юмрук нанесъл удар в областта на лявата част на лицето на тъжителя М. , който паднал на Земята, а подсъдимият избягал.

 

       Пострадалият се обадил на телефон 112 и на място пристигнали полицейските служители Р.И. и Х.Г.. Те провели беседа на място и по-късно установили автомобила, с който подсъдимият избягал, след което бил и задържан в Първо РУ „ Полиция” Стара Загора.

 

      Тъжителят М. бил откаран в ЦСМП, където му била оказана медицинска помощ, а по-късно и освидетелстван от съдебен лекар.

 

 

      Описаната фактическа обстановка се установява от показанията на свидетелите К. П., С. Т, Р.И., протокол за оглед на местопроизшествие, съдебно-медицинско удостоверение / намиращи се в приложената Пр.Пр. № 1836/16 г. на РП град Стара Загора /, експертно заключение на СМЕ.

 

       Видно от експертното заключение на съдебно-медицинската експертиза,което в с.з. се поддържа от вещото лице д-р Т. и от разпита на последния в с.з. се установява, че тъжителят М. е получил охлузване на лицето, разкъсно контузни рани на двете устни на устата, частично счупване на коронките на първи горен ляв и втори горен ляв зъб, което е довело до временно разстройство на здравето неопасно за живота.

       Посочените увреждания са причинени от действието на твърди , тъпи предмети и съответстват по време и начин на причиняване както е описано в тъжбата.

 

 

        Съдът не дава вяра на показанията на свидетелите А Т, С.Ч. и И.И. , които твърдят че друго високо момче, а не подс. Т.  е нападнало и ударило тъжителя.

 

 

         Свидетелите А. Т и Ст. Ч. твърдят, че тъжителят М. е влязал в заведението и е започнал да отправя реплики към подсъдимия Т. без обаче да ги конкретизират и уточнят.В тази част показанията се явяват повърхностни, абстрактни и неубедителни.

 

        Показанията на св. С.Ч. са вътрешно противоречиви и нелогични. Той установява, че е имало сдърпване между тъжителя и подсъдимия, а друго високо момче, непознато за него е нанесло удар. Няма мотив и логика трето неучастващо в конфликта лице , което е непознато и за двамата да нанася удар на тъжителя.

 

           Показанията на свидетелите И.,Т и Ч. съдържат противоречие по между си.Свидетелят Ч. твърди, че тъжителят М. М. е държал телескопична палка, а св. К. П. нож, с които оръжия двамата са ги заплашвали. Свидетелите И. и Т обаче твърдят единствено, че св. П. е имала нож, но не установяват че тъжителят М. е държал телескопична палка или друго оръжие.

 

             От изложеното до тук следва, че показанията на свидетелите Ч., И., Т са повърхностни, нелогични и противоречиви както по между си така и вътрешно, което ги прави неубедителни.

 

              Тези показания не се подкрепят и от останалия доказателствен материал , а се опровергават.

 

               С показанията си св. С. Т, който е очевидец установява преки доказателства – вижда удар от страна на подсъдимия/ описва го /  в лицето на пострадалия . Установява, че има пряка видимост към  мястото където е нанесен удара, което е било осветено. Описва  , че пострадалият е бил в кръв и последващите му действия – търсене на съдействие от полицейските органи и медицинска помощ от ЦСМП.

 

              Показанията на св. Т.се подкрепят и допълват от показанията на св. Кл. П. – относно причинените телесни увреждания, търсеното съдействие и оказаната медицинска помощ.

 

               Показанията на свидетелите Т.и П. се подкрепят косвено и от показанията на св. Р.И. / полицейски служител / , който е пристигнал на мястото на престъплението, събрал е данни за извършеното деяние, за извършителя и за автомобила му и по-късно последният е бил задържан.

 

                 Показанията на свидетелите И., П. и Т.са в съответствие с протокола за оглед на местопроизшествие / съдържа се в прокурорската преписка/ относно времето и мястото на деянието. 

 

                 Показанията на свидетелите П. и Т.кореспондират из цяло със съдебно-медицинското удостоверение № 124 и експертното заключение на СМЕ относно начина на причиняване на телесните увреждания / с твърд тъп предмет – юмрук /  и  причинените телесни увреждания /разкъсно контузни рани на двете устни на устата, частично счупване на коронките на първи горен ляв и втори горен ляв зъб /. 

 

 

            Следователно показанията на цитираните свидетели из цяло кореспондират по между си и са в пълно съответствие с останалия доказателствен материал – писмени, съдебно-медицинско удостоверение и експертно заключение на съдебно-медицинската експертиза.Това ги прави последователни, логични,убедителни  и съдът ги кредитира с доверие.

 

            Всички тези преки и косвени доказателствени средства различни по вид установяват преки и косвени доказателства, които са в съответствие и образуват едно хомогенно цяло даващо основание да се направи единствено възможния извод относно главният факт в процеса / има ли извършено престъпление и кой е неговият автор / - подс. Т. Т. е извършител на престъпленията лека телесна повреда, което е претендирано в тъжбата.

 

 

              Тези доказателствени средства опровергават по несъмнен и безспорен начин показанията на свидетелите Т, Ч. и И., което дава основание на съда да не ги кредитира с доверие.

 

 

             Направеният до тук анализ на доказателствения материал дава основание на съда да възприеме за доказана по несъмнен и безспорен начин изложената фактическа обстановка.

 

 

              ПО ПРАВНАТА КВАЛИФИКАЦИЯ.       

 

 

 

         Имайки предвид установената в с.з. фактическа обстановка съдът намира, че подс. Т. Т. е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл. 130, ал. 1 от НК .

 

 

         Подсъдимият чрез нанасяне на удар с юмрук е осъществил изпълнителното деяние причиняване на лека телесна повреда.

 

       Видно от експертното заключение на съдебно-медицинската експертиза, което в с.з. се поддържа от вещото лице д-р Т. на тъжителя М. са причинени

охлузване на лицето, разкъсно контузни рани на двете устни на устата, частично счупване на коронките на първи горен ляв и втори горен ляв зъб, което е довело до временно разстройство на здравето неопасно за живота.

 

      Следователно на пострадалия е причинена лека телесна повреда по смисъла на чл. 130, ал. 1 НК.

 

 

       От експертното заключение на съдебно-медицинската експертиза и установената в хода на съдебното следствие фактическа обстановка / доказана от посочените по-горе доказателствени средства/ съдът прави извода, че съществува пряка причинна връзка между деянието на подсъдимия и настъпилите обществено опасни последици / съставомерният резултат изразяващ се в причиняване на лека телесна повреда/- ако подс. Т. не беше нанесъл удар на пострадалия нямаше да се причинят телесните увреждания и да настъпят обществено опасните последици.

 

 

       От установената фактическа обстановка и от обективираните действия на подсъдимия следва извода, че към момента на деянието е действал с пряк умисъл.

 

       Той  е  съзнавал обществено опасния характер на деянието, предвиждал е  обществено опасните последици и е искал настъпването им. Знаел е и съзнавал, че нанася удар на пострадалия, но въпреки това е целял да му причини телесни увреждания, която цел е успял и да реализира.

 

 

     Имайки предвид изложените до тук мотиви и на основание цитираните законови текстове подс. Т. следва да бъде признат за виновен и наказан.

 

 

 

          ПО ИНДИВИДУАЛИЗАЦИЯТА НА НАКАЗАНИЕТО

 

 

 

     За извършеното престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода до три години или друго по-леко наказание,от престъплението не са настъпили съставомерни имуществени вреди, подсъдимият не е освобождаван от НО по реда на Глава 8 от НК, не е осъждан , няма законови пречки съгласно чл.  78 А, ал 7 поради което съдът няма алтернатива и същият следва да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78 А от НК.

 

 

          При определяне вида и размера на наказанието съдът приема като смекчаващи вината обстоятелства – чистото съдебно минало, добрите характеристични данни, младостта на подсъдимия, а като отегчаващи – обстоятелството че престъплението е извършено на публично място пред множество хора.

       Следователно на подсъдимия следва да се наложи наказание при превес на смекчаващите вината обстоятелства и с оглед постигане целите на чл. 12 ЗАНН– Глоба в размер на 1 000 лева съобразена и с имотното му състояние.

 

    

         ПО ГРАЖДАНСКИЯТ ИСК.

 

 

         С деянието си подс. Т. е причинил неимуществени вреди на пострадалия изразяващи се в болки и страдания.На основание чл. 45 и следващите от ЗЗД същият дължи обезщетение.На основание чл. 52 ЗЗД размерът на обезщетението следва да се определи по справедливост.

 

 

        При определяне размера на обезщетението съдът взе предвид следните обстоятелства :

 

-         Причинените телесни увреждания – конкретно посочени по-горе в мотивите.

-         Характера на телесната повреда – лека по смисъла на чл. 130, ал. 1 НК.

-         Формата на вина – пряк умисъл.

-         Обстоятелствата при които са причинени вредите – чрез нанасяне на юмручен удар.

 

          - Периодът на болката и срокът на

            Възстановяване.

 

         Следователно съдът приема, че по справедливост следва да се определи обезщетение в размер на 5000 лева.В тази част искът е основателен и доказан и следва да се уважи, а в останалата част да се отхвърли като неоснователен и недоказан.

 

         На основание чл. 86, ал. 2 ЗЗД подсъдимият дължи и законната лихва , считано от датата на непозволеното увреждане / 22.04.2016 г. / до окончателното изплащане на главницата.

 

 

 

   С деянието си подс. Т. е причинил и имуществени вреди на пострадалия изразяващи се в разходи за лечението, което е довело да намаляване активите на неговото имущество. На основание чл. 45 и следващите от ЗЗД същият дължи обезщетение.

 

Видно от представените фактури и касови бонове

установеният и доказан разход за лечението възлиза на 772 лева, което прави искът основателен и доказан, поради което следва да се уважи.

 

 

         На основание чл. 86, ал. 2 ЗЗД подсъдимият дължи и законната лихва , считано от датата на непозволеното увреждане / 22.04.2016 г. / до окончателното изплащане на главницата.

 

 

 РАЗНОСКИ И ПРИЧИНИ

 

       На основание чл. 189, ал. 2 НПК подсъдимият следва да заплати на тъжителя направените по делото разноски в размер на 1062 лева /възнаграждение за повереника, възнаграждение за вещото лице, държавна такса /, а на РС град Стара Загора държавна такса в размер на 231 лева за уважената част от гражданските искове.

 

       Причини – Незачитане правата на личността и влошени междуличностни  отношения .

 

       Водим от горните мотиви съдът постанови присъдата.

      

 

                    

                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: