Присъда по дело №4422/2016 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 23
Дата: 1 февруари 2017 г. (в сила от 7 април 2017 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20162120204422
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 8 август 2016 г.

Съдържание на акта

П   Р   И   С   Ъ   Д   А

 

№ 23 /01.02.2017 година,  гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският районен съд, осми наказателен състав,

на първи февруари, две хиляди и седемнадесета година,

в публично заседание, в следния състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ПЕТЯ Г.

                                                           СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:                                 

                                                                      

СЕКРЕТАР: А.Р.

ПРОКУРОР:

като разгледа докладваното от съдия Г. наказателно частен характер дело № 4422 по описа за 2016 година

 

ПРИСЪДИ:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Д.П.Д. – роден на ***г***, с постоянен адрес ***, *************** ЕГН ********** за  НЕВИНЕН в това, че на 17.10.2015г. в гр.Бургас причинил на Ж.Й.Й. с ЕГН ********** лека телесна повреда - субконюнктивален кръвоизлив на дясното око с кръвонасядане на клепачите на окото, кръвонасядане в областта на ляв хълбок, изразяваща се в причиняване на болка и страдание без разстройство на здравето, както и контузия на гръден кош със счупване на 8 и 9 ребрени дъги вляво, разкъсно-контузна рана на устата и избиване на 44 зъб, изразяваща се в разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК – престъпление по чл.130, ал.1 от НК, поради което и на основание чл.304 от НПК, вр. с чл.12, ал.1 от НК  ГО ОПРАВДАВА по повдигнатото обвинение.

ОТХВЪРЛЯ предявения от Ж.Й.Й. с ЕГН ********** граждански иск срещу Д.П.Д. с ЕГН ********** в общ размер от 16 000 /шестнадесет хиляди/ лева, представляващ обезщетения за причинени неимуществени вреди, ведно с акцесорна претенция за заплащане на законна лихва, считано от датата на увреждането, като неоснователен.

ОСЪЖДА на основание чл.190, ал.1 от НПК Ж.Й.Й. с ЕГН ********** да заплати на Д.П.Д. с ЕГН ********** разноски по делото в размер на 57 /петдесет и седем/ лева.

Присъдата подлежи на обжалване в 15-дневен срок пред Окръжен съд-Бургас.

 

                                                                     

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

Вярно с оригинала!

А.Р.

Съдържание на мотивите

 

мотиви  към присъда № 23/ 01.02.2017г. по н.ч.х.д. № 4422/ 2016г. по описа на Районен съд –Бургас

                 

      

       Производството по делото е образувано по повод тъжбата на Ж.Й.Й. с ЕГН ********** *** против Д.П.Д. ***, съдържаща обвинение за престъпление по чл.130, ал.1 от НК.

      По делото е приет за съвместно разглеждане предявеният от частният тъжител граждански иск за обезщетение на причинените от престъплението неимуществени вреди в общ размер на 16000 лева, ведно с претенция за законна лихва от датата на увреждането. Тъжителят е конституиран, като граждански ищец.

      Повереникът на частния тъжител и граждански ищец, счита обвинението за доказано от събраните гласни и писмени доказателства. Моли съда да уважи предявеният граждански иск.

      Тъжителят изразява становище, идентично с това на повереника.

      Защитникът на подсъдимия твърди, че инкриминираното деяние е в рамките на законно признатата и допустима неизбежна отбрана. Моли подсъдимият да бъде признат за невинен и оправдан по повдигнатото с тъжбата обвинение.  

 

 

       Подсъдимият не се признава за виновен. Дава обяснения в хода на съдебното следствие. При последната си дума моли съда да бъде оправдан.

      След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа страна следното :

     Тъжителят Ж.Й.Й. и свидетелката В.Й.Й. са брат и сестра. Двамата са съсобственици по наследство на апартамент, находящ се в гр.Бургас, ************. Във въпросния апартамент живеели заедно тъжителят Ж.Й., свидетелката В.Й., подсъдимият Д.Д., с когото последната живеела във фактическо съжителство и малолетните им деца. Апартаментът бил двустаен с площ от 59,98 кв.м. и се състоял от две еднакви стаи, кухня, WC и антре. Тъжителят обитавал самостоятелно едната от стаите, а подсъдимият, свидетелката В.Й. и децата им другата. Кухнята, банята и тоалетната се ползвали общо от всички.

    Отношенията между тъжителя Ж.Й. от една страна и свидетелката В.Й. и подсъдимия Д.Д. от друга били влошени. Тъжителят и свидетелката Й. имали спор за съсобствения наследствен апартамент, поради което било образувано съдебно производство, по което двамата били страни. Свидетелката Й. сочи, че проблемите между нея и брат и винаги са съществували и не следват от спорове за имоти, а по-скоро от несходство в характерите. Свидетелката твърди, че тъжителят не бил отговорен към разходите за апартамента, не плащал сметки, което налагало тя и подсъдимият да поемат разходите за ток и вода, което водело до конфликти между тях. Тъжителят и подсъдимият не разговаряли. Единият работел през деня, а другия през нощта и не се засичали много. Според обясненията на подсъдимия  тъжителят не се съобразявал с никой. Прибирал се по всяко време на денонощието, пускал прахосмукачка, винаги изразходвал цялата топла вода, пушел в кухнята, когато били там  децата.

    На 17.10.2015г. рано сутринта тъжителят и подсъдимият били в кухнята на апартамента, заедно с по-малкия син на последния. Тъжителят Й. седял на дивана, като на масата пред него имало отворена бира, чаша и пепелник. Подсъдимият Д. по същото време правел закуската на децата. Свидетелката Й. се приготвяла за работа, като от време на време влизала и излизала от кухнята. Подсъдимият помолил тъжителя да се дръпне, за да закусят децата му, но той продължил да стои на масата. Тогава подсъдимият с по-сериозен тон попитал тъжителя дали няма да се дръпне по-встрани за да закусят децата, взел цигарата му, загасил я в пепелника и тръгнал към терасата да го изнася. В този момент тъжителят, станал от дивана и тръгнал с насочен нож към подсъдимия. Точно тогава чувайки разговора между двамата в кухнята влязла свидетелката Й., която видяла как брат и- тъжителят Й. се надигнал от дивана и тръгнал с насочен нож към подсъдимия Д., който бил с гръб към него, тъй като оставял пепелника на терасата. Виждайки това свидетелката се разпищяла, детето също, което привлякло вниманието на подсъдимия. Обръщайки се назад подсъдимият Д. видял тъжителя с насочения нож към него. В момента, в който възприел случващото се подсъдимият посегнал с едната ръка да избие ножа, след което избутал тъжителя с другата, и нанесъл удар с юмрук в лявата част на лицето на пострадалия. От силата на удара, тъжителят Й. се завъртял и паднал в края на кухненския диван, като изпуснал ножа.

   Свидетелката Й.Й. била събудена от виковете в кухнята. Тя била дъщеря на тъжителя и предната вечер останала да пренощува при него в апартамента. Свидетелката видяла баща си до кухненската мивка с кръв по лицето. Имал рана в дясната част на лицето, а дясното му око започнало да оттича и да се пълни с кръв. Тъжителят се оплакал на дъщеря си, че му е паднал зъб от дясната страна и има болки в гръдния кош. Казал и, че свако и – подсъдимият Д. го е ударил с юмрук в лицето. Свидетелката Й.Й. сочи, че баща и не е очаквал този удар и не е имал възможност да се защити, нито да се предпази, или отвърне на удара.

    Малко по-късно след случилото се тъжителят решил да посети болница. Около 7,30-08,00 часа се обадил по телефона на свидетеля И. В., негов колега-таксиметров шофьор. Помолил го да дойде с таксито и да го изчака пред входа на блока. Свидетелят Василев сочи, че тъжителят бил с избит зъб, с кръв по устата, едното му око било затворено и се оплаквал от болки в гърдите. Казал на Василев, че зет му скочил и започнал да го удря в лицето и ребрата. Свидетелят закарал тъжителя до болницата и го оставил там за да се прегледа.

    След медицинските прегледи се установило, че тъжителят трябва да постъпи още същия ден в болницата. По делото се представя медицинска епикриза от „МБАЛ Бургас”АД, видно от която тъжителят Й. е пролежал общо 4 дни в отделението, считано от 17.10.2015г. до 21.10.2015г. с диагноза Контузио торацис. Фрактура костарум VIII-IX синистра.

    Преди да постъпи в болницата тъжителят Й. се обадил на свидетелката Йорданка Д., с която имали интимна връзка. Съобщил и, че му е нанесен побой от подсъдимия, без предупреждение, без повод. Първо му нанесъл удар с юмрук в лицето, след което последвал още един удар и още един, като последният бил в гръдния кош, вследствие на което били счупените ребра. На следващият ден свидетелката Д. посетила тъжителя в болницата. Последният бил с подуто око, усещал болка в гърдите, бил на обезболяващи лекарства. Впоследствие свидетелката разбрала, че тъжителят е с две счупени ребра и избит зъб. След като го изписали от болницата подсъдимият живял около 2 месеца при свидетелката Д., която му помагала и се грижила за него.

    На 26.10.2015г. тъжителят Й. посетил зъболекар в „Дентален център 1-Бургас”ЕООД. Видно от представеното по делото медицинско свидетелство при прегледа е установен интраорален статус: липса на долен десен премолар-44 и екстра орален статус: разкъсна рана на долната устна.

     На 28.10.2015г. тъжителят Ж.Й. посетил отделението по съдебна медицина при „МБАЛ-Бургас”АД. При прегледа и представената от лицето медицинска документация съдебният лекар е установил контузия на гръдния кош със счупване на 8 и 9 ребрени дъги вляво. Разкъсно-контузна рана на долната устна с липса на 44 зъб. Субконюнктивален кръвоизлив на дясно око с кръвонасядане на клепачите на окото. Кръвонасядане в областта на ляв хълбок, които е възможно да са получени по време, както се съобщава по механизма на удари с тъпи предмети- юмруци. Счупването на ребрените дъги е квалифицирано, като временно разстройство на здравето неопасно за живота. Избиването на 44 зъб е квалифицирано като временно разстройство на здравето неопасно за живота. Разкъсно-контузната рана е квалифицирана като временно разстройство на здравето неопасно за живота. Останалите увреждания са причинили болка и страдание.

   Така изложената фактическа обстановка се установява от показанията на свидетелите  В.Й., Й. Й., И. В. и Й. Д., дадени в хода на съдебното следствие, от обясненията на подсъдимия Д.Д., заключението на вещото лице по назначената съдебно-медицинска експертиза и от писмените доказателства, представени и приети от съда по делото, в т.ч. съдебно-медицинско удостоверение № 351/2015г., епикриза от „МБАЛ Бургас”АД, медицинско свидетелство от „Дентален център 1-Бургас” ЕООД.

   Събраните по делото гласни доказателства, в частта кредитирана от съда са логични, последователни и взаимодопълващи се относно релевантните факти за предмета на доказване. Всеки от свидетелите описва обстоятелствата, в зависимост от това, на каква част от събитията е станал пряк или косвен свидететел.

    Безспорно е установено, че на 15.10.2015г. в гр.Бургас подсъдимият Д. е причинил различни по вид телесни увреждания на пострадалия по смисъла на чл.130, ал.2 и ал.1 от НК, чиято съвкупност отговаря на юридическите характеристики на леката телесна повреда по смисъла на чл.130, ал.1 НК, поради поглъщането от по-тежкия състав. Показанията на свидетелката В.Й., като единствен пряк свидетел–очевидец на случилото се бяха кредитирани изцяло, като при тяхната оценка съдът ги обсъди с останалите доказателствени средства, отчитайки евентуална заинтересованост и пристрастност на свидетелката. От разпита на същата се установиха факти, качествено различни от въведените с обвинението. Съдът приема за доказано, че на 17.10.2015г. от страна на тъжителя е имало противоправно нападение срещу подсъдимия Д.. Тъжителят Й. е нападнал с нож подсъдимия, като е създал реална и непосредствена опасност за увреждане на неговата личност, съдейки от факта, че към момента на нападението същият е бил с гръб към него и не е имал възможност да предприеме никакви защитни действия. От показанията на свидетелката В.Й., става ясно, че при започване на нападението, подсъдимият е бил с гръб, и едва когато тя е изкрещяла силно, той се е обърнал и възприел нападението на тъжителя с насочения нож към него. От значение са показанията на същата свидетелка, че когато Д. е нанесъл удара, нападението спрямо него вече е било започнало, като с оглед доказателствената съвкупност съдът изключи хипотезата на предполагаемо нападение /ПП на ВС № 12/ 73г./. В този смисъл подсъдимият Д. е  действал  в  състояние  на  неизбежна отбрана,  при едно започнало нападение.  В момента, в който е възприел случващото се подсъдимият с едната ръка се е опитал да избие ножа на тъжителя, след което го избутал с другата, и нанесъл удар с юмрук в лявата част на лицето на пострадалия. От инерционната сила на удара тъжителят се завъртял паднал върху кухненския диван. В резултат от нанесения удар с юмрук в лицето на пострадалия са причинени субконюнктивален кръвоизлив на дясното око с кръвонасядане на клепачите на окото, разкъсно-контузна рана на устата вдясно и избиване на 44 зъб. Посочените контузии са в една и съща равнинна повърхност, следователно могат да бъдат причинени с един и същ удар. Останалите увреждания - кръвонасядане в областта на ляв хълбок и контузия на гръден кош със счупване на 8 и 9 ребрени дъги вляво са причинени следствие на инерционното падане на тъжителя и съприкосновението му с ограничена повърхност на нетапицирания кухненски диван. В съвкупност горепосочените телесни увреждания отговарят на юридическите характеристики на леката телесна повреда по смисъла на чл.130, ал.1 НК. Механизмът на причиняване на телесните увреждания бе установен при проверка и оценка на показанията на свидетелките В.Й. и Йоана Й., които съвпадат с обясненията на подсъдимия Д.. Последният е нанесъл на пострадалия само един единствен удар, в резултат на който са настъпили всички съставомерни увреждания. Свидетелката Й. Й. е видяла пострадалия непосредствено след случилото се и е разговаряла с него. Същата откровено заяви пред съда, какво и е казал баща и, а именно, че свако и /подсъдимият/ ударил баща и с юмрук в лицето и той не е имал възможността да се защити, нито да се предпази или да отвърне на удара. Налице са несъществени противоречия между показанията на свидетелката В.Й. и подсъдимия Д. относно това с коя ръка и от коя страна на лицето на пострадалия е нанесен удара, които бяха отстранени чрез заключението по съдебно-медицинската експертиза и разпита на вещото лице.    

     Съдът не кредитира показанията на свидетелите И. В. и Й. Д. и казаното от тях, че подсъдимият е нанесъл няколко удара на тъжителя. Тези свидетели не са очевидци и са узнали за случилото от тъжителя Й.. Техните показания като косвен източник не бяха ценени, поради противоречието с показанията на свидетелите В.Й. и Й. Й., както и с обясненията на подсъдимия.

   При безспорно установени телесни увреждания, чиято съвкупност субсумира фактическия състав на чл.130, ал.1 от НК съдът прие, че телесното увреждане е настъпило в резултат на неизбежна отбрана от страна на подсъдимия Д.Д. срещу частния тъжител Ж.Й.. Последният е нападнал подсъдимия с нож, който от своя страна е предприел защитни действия, нанасяйки му един удар с юмрук в дясната половина на лицето. Действията на тъжителя по интензитет реално са застрашавали телесната неприкосновеност на подсъдимия в степен, която е съразмерна на причинената му телесна повреда. Подсъдимият не е целял умишлено да нарани тъжителя Й., изхождайки от обстоятелството, че обективно е имал възможност да стори това, както и че физически го е превъзхождал. В случая не са превишени пределите на необходимата за отблъскване на нападението неизбежна отбрана, като интензитета и начина на самоотбраната на подсъдимия не надхвърлят необходимата сила за защита и отблъскването на противоправното нападение /ПП на ВС № 12/ 73г./.

    По изложените съображения, съдът прие, че действията на подсъдимият Д.Д. са израз на признатото му право на самозащита срещу непосредственото, противоправно нападение на частния тъжител, поради което деянието му не е общественоопасно съгласно чл.12, ал.1 НК. Ето защо постанови оправдателна присъда, с която призна подсъдимия за невинен в това, че на 17.10.2015г. в гр.Бургас причинил на Ж.Й.Й. с ЕГН ********** лека телесна повреда - субконюнктивален кръвоизлив на дясното око с кръвонасядане на клепачите на окото, кръвонасядане в областта на ляв хълбок, изразяваща се в причиняване на болка и страдание без разстройство на здравето, както и контузия на гръден кош със счупване на 8 и 9 ребрени дъги вляво, разкъсно-контузна рана на устата и избиване на 44 зъб, изразяваща се в разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК – престъпление по чл.130, ал.1 от НК, поради което и на основание чл.304 от НПК, вр. с чл.12, ал.1 от НК го оправда по повдигнатото обвинение.

 

 

 

 

       Съдът отхвърли предявеният от частния тъжител граждански иск с правно основание чл.45 от ЗЗД за заплащане на обезщетение в общ размер на размер на 16000 лева. за причинени с деянието, неимуществени вреди. Деянието, което е извършил подсъдимият в самозащита е правомерно, поради което не е налице този обективен елемент на деликта. Съгласно чл.46 от ЗЗД при неизбежна отбрана няма отговорност за вреди. Предвид неоснователността на главния иск, съдът отхвърли и акцесорната претенция за заплащане на лихва на основание върху претендираната сума от датата на увреждането.

     На основание чл.190, ал.1 от  НПК направените по делото разноски в размер на 57 лева съдът възложи в тежест на частния тъжител.

     Мотивиран от гореизложеното, съдът постанови присъдата .

                                                                                                                                                                                                                   

                                                                                                           Председател:

 

            Вярно с оригинала!

            А.Р.