Решение по дело №1648/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1552
Дата: 12 ноември 2020 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20207040701648
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

     1552                                12.11.2020 година                                    гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Бургаският административен съд, четиринадесети състав, на двадесет и втори октомври две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ГАЛИНА РАДИКОВА

ЧЛЕНОВЕ: 1.  ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                   2. АТАНАСКА АТАНАСОВА

 

при секретаря С.А., в присъствието на прокурора Андрей Червеняков, като разгледа докладваното от съдията Атанасова касационно административно наказателно дело № 1648 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН и е образувано по повод постъпила касационна жалба от Агенция „Митници“, представлявана от пълномощника К.Т.- главен юрисконсулт, против решение № 530/30.03.2020 г., постановено по НАХД № 4369/2019 г. по описа на Районен съд- Бургас.

В жалбата са наведени доводи за незаконосъобразност на обжалваното решение, поради нарушение на закона и съществено нарушение на процесуални правила, съставляващи касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т. 2 от НПК. В нея се сочи, че не са обсъдени от първоинстанционния съд всички събрани в хода на производството доказателства в тяхната съвкупност, в резултат на което е изведен погрешен правен извод. По същество се иска отмяна на решението и постановяване на друго за потвърждаване на наказателно постановление.

В съдебното заседание не се явява представител на касатора, редовно уведомен. Не се сочат нови доказателства.

За ответника по касационната жалба се явява упълномощен представител, който заявява становище за неоснователност на жалбата. Не сочи нови доказателства.

Прокурорът от Окръжна прокуратура- Бургас дава заключение за основателност на касационната жалба.

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е процесуално допустима. При разглеждането и́ по същество, съдът намира за установено следното:

С решението, предмет на касационната проверка, е отменено наказателно постановление № 566 от 27.08.2019 г., издадено от зам.-директор на ТД „Южна морска“ към Агенция Митници, с което е наложена на „Тохун“ ООД с ЕИК ********* имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение по чл. 126а, ал. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС). В мотивите на съдебното решение е прието, че е изпълнено от страна на търговското дружество задължението да предостави IP адрес, парола и потребителско име, и e осигурен на митническите органи достъп до базата данни, поради което не е налице съставомерно деяние.

Решението е правилно.

От фактическа страна по делото е установено, че касаторът „Тохун“ ООД притежава лиценз с идент. № BGNCA00296000 за управление на данъчен склад ИНДС BGNCA00296001, находящ се на адрес: Област Бургас, Община Поморие, гр. Поморие, УПИ І-655, местност „Кошарите“. В съответствие с изискванията на чл.47, ал.1, т. 8 от ЗАДС същият използва автоматизирани системи за отчетност, позволяващи да бъде извършен в реално време контрол на суровините, материалите, произведените или складираните акцизни стоки. С писма вх. № 32-137599/19.05.2016 г. до директора на Агенция „Митници“, вх. № 32-136451/ 18.05.2016 г. до началника на Митница Бургас и с рег. № 32-11804/16.01.2017 г. на Агенция „Митници“, Централно митническо управление, са предоставени от дружеството IP адрес, потребителско име и парола за достъп на митническите органи до автоматизираните системи за отчетност, в изпълнение на задължението по чл.47, ал.1, т. 9 от ЗАДС.

На 25.01.2019 г. в 13:50 часа е извършен от служители на ТД „Южна морска“ опит за достъпване (влизане) в автоматизираната система за отчетност и показанията на средствата за измерване. При въвеждане на предоставените от „Тохун“ ООД IP адрес, потребителско име и парола, на монитора е изведено съобщение „Необходима е оторизация! Достъпът до съдържанието на този сървър е отказан. Вие или сте въвели грешна комбинация от потребител и парола или браузърът ви е твърде стар. В случай че ви е позволено да достъпите тази информация, моля проверете вашата парола и опитайте отново“. При тези данни е прието от митническите органи, че не е осигурен от лицензирания складодържател интернет достъп до автоматизираните системи за отчетност, в нарушение на чл. 47, ал. 1, т. 9 от ЗАДС, поради което последният е санкциониран на основание чл. 126а, ал. 1 от ЗАДС.

Според настоящия съдебен състав наказателното постановление е незаконосъобразно.

С нормата на чл. 47, ал. 1, т. 9 от ЗАДС е предвидено задължение за лицензирания складодържател да осигурява самостоятелно и за своя сметка интернет достъп на митническите органи и органите по приходите на Националната агенция за приходите до автоматизираните системи за отчетност. Това задължение в случая е изпълнено, като с писма вх. № 32-137599/19.05.2016 г. до директора на Агенция „Митници“, вх. № 32-136451/ 18.05.2016 г. до началника на Митница Бургас и с рег. № 32-11804/16.01.2017 г. на Агенция „Митници“, ЦМУ, са предоставени от „Тохун“ ООД IP адрес, потребителско име и парола за достъп на митническите органи до автоматизираните системи за отчетност. По делото няма данни достъпът до автоматизираните системи да е ограничен от търговското дружество след предоставяне на посочените данни. Според съобщението, изведено на монитора при въвеждане на предоставените данни, възможни причини за отказ са: въведена грешна комбинация от потребител и парола; твърде стар браузър, т.е. обстоятелства, независещи от поведението на лицензирания складодържател.

Съобразно разпоредбата на чл.52, ал.4 от ЗАНН, в проведеното административнонаказателно производство наказващият орган следва да провери съставения АУАН с оглед на неговата обоснованост и при необходимост да събере доказателства, и едва при установяване на конкретни неправомерни действия, да направи извод дали те съставляват административно нарушение. В случая това процесуално задължение не е изпълнено- нарушението не е установено по безспорен начин с допустимите от закона доказателствени средства, а обвинението е основано на предположения, което е недопустимо. Липсата на обективни данни за релевантните обстоятелства налага извод за необоснованост както на констатациите в акта за установяване на административното нарушение, така и на наказателното постановление, изградено върху тях, и представлява основание за неговата отмяна.

Неоснователни са доводите на касатора за допуснато от БРС съществено нарушение при оценка на доказателствата. Оплакването е бланкетно, не се сочи в касационната жалба кои доказателства са игнорирани от съда, а и такива не се констатират от настоящата съдебна инстанция. Извършена е от районния съд цялостна преценка на доказателствата, обсъдени са всички доказателствени източници и е формиран обоснован извод по съществото на спора. Ето защо, доколкото не са налице сочените в жалбата касационни основания, първоинстанционното решение, като постановено в съответствие с материалния закон, следва да се остави в сила.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.1 и ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Бургаският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 530/30.03.2020 г., постановено по НАХД № 4369/2019 г. по описа на Районен съд- Бургас.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        

 

ЧЛЕНОВЕ:                  1.     

                                

2.