Решение по дело №3658/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1070
Дата: 22 октомври 2018 г. (в сила от 22 октомври 2018 г.)
Съдия: Александра Драгомирова Йорданова
Дело: 20181100603658
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

 

 

                                                      Р   E  Ш  Е  Н  И  Е

  гр. София , 22.10.2018г.

 

                                             В  И М Е Т О    НА   НАРОДА 

                                          

 

 

               СОФИЙСКИ  ГРАДСКИ   СЪД , Наказателно отделение  ,  ІХ  - ти Въззивен  състав , в открито  заседание на    двайсет и шести  септември  през  двехиляди и  осемнадесета        година в състав:

 

 

 

 

                                                    Председател  :  ДИМИТРИНА АНГЕЛОВА

                                                           Членове  : 1 .  АЛЕКСАНДРА  ЙОРДАНОВА

                                                                             2.   ПЛАМЕН ГЕНЕВ

 

 

 

 

при   участието    на    секретаря    Арсова       и     в присъствието на   прокурора Димитров    ,     като  разгледа                докладваното от        съдия     Йорданова В . О.  Х.  Д . № 3658  по описа за 2018     година , и за да се произнесе взе предвид следното      :                   

                                   Производството е по реда на чл. 313   от НПК.                                  

                       С  присъда    от  21.06.18г. по  Н .О .Х .Д . №  4912   /16г , СРС, НК , 1 с - в  е  признал подсъдимия Н.Г.С.       виновен  за извършено престъпление по чл.     346 ал.2 т.1 алт.1 и алт.2 т.3 вр. чл.195 ал.1 т.4    вр. чл. 346 ал.1 от НК и вр. чл. 54   от НК  му   е наложил наказание лишаване от свобода за срок от     една  година  и  шест месеца ,чието изпълнение е отложено по реда на чл. 66  ал.1  от НК за срок от 4 години ,считано от влизане на присъдата в сила. С  присъдата   на осн. 346 ал.4 вр. чл. 37 ал.1 т.7 от НК е лишен подсъдимия Н.Г.С.        от правото да управлява МПС за срок от 1 година . С  присъдата  е осъден подсъдимия Н.Г.С.        на  осн. чл.189 ал.3 от НПК да заплати в полза на държавата и  по сметка на СДВР сумата от 115,92 лв.   и по сметка на СРС - сумата 170 лв. , представляващи направените по  делото разноски , както и 10 лв. - държавна такса при служебно издаване на 2 бр. изпълнителни листове.

                                  Срещу   присъдата    е    постъпила   жалба от  служебния защитник на подсъдимия , с която се иска да    се  отмени постановената   присъда  и подсъдимия Н.Г.С.       да бъде оправдан по повдигнатото обвинение  .                                              

 

                                     В съдебно заседание       служебният  защитник на   подсъдимия Н.Г.С.       подържа подадената жалба и   пледира да се отмени присъдата на СРС и подсъдимия     да бъде оправдан   по внесеното обвинение спрямо него .

                                   В съдебно заседание представителят на СГП       пледира да се   потвърди   присъдата на първоинстанционния  съд  като правилна и законосъобразна .

                                    В съдебно заседание    подсъдимият Н.Г.С.    редовно призован не се явява     .

                                      Съдът като обсъди доказателствата по делото , доводите на  страните  и след служебна проверка по реда на чл. 313 от НПК намира за установено следното :

                                    Жалбата е         неоснователна    .

                                         Първоинстанционният съд   в рамките на наказателното производство е събрал доказателства , имащи значение за  установяване на обективната истина по делото, при спазване на всички правила визирани в нормите  на НПК .

                          Въз основа  на събрания от него доказателствен материал е приел за установена следната  фактическа обстановка  :                    

                          Подсъдимият Н.Г.С. е  роден на *** ***, българин, български гражданин, живущ *** и постоянен адрес:***, с основно образование, работещ, неженен, ЕГН: **********, неосъждан.

                          На 07.01.2016 г. в гр.София ж.к. *********вх. А, ап. 3, свидетелите М.П.В., Д.П.Г. (с предишна фамилия Т.), И.В.и подсъдимия Н.Г.С. празнували именния ден на приятелката на М.П.В. - И.В., черпели се с алкохол и през цялото време седели в холното помещение на дивана, като на масичката пред тях, свидетеля  М.В.както обикновено оставил контактния ключ за неговия лек автомобил марка „Фолксваген”, модел „Поло” с per. № *******. Около 22,00 ч. свидетелят  Д. Г. (с предишна фамилия Т.) си тръгнал, а свидетеля М.В.и И.В.отишли в другата стая. Подсъдимият Н.С. останал в холното помещение. След около един час свидетелят М.В.и И.В.се върнали в холното помещение и тогава установили, че подсъдимия Н.С. си е тръгнал, а ключовете не били на масата където били оставени. Тъй като свидетелят М.В.живеел на първия етаж, погледнал през прозореца и видял, че автомобилът му не е на мястото пред входа на блока където го паркирал. Тогава свидетелят  М.П.В. позвънил на свидетеля Д. Г. (с предишна фамилия Т.) и заедно с него отишли в ж.к. ’’Захарна фабрика”, където живеел подсъдимия  Н.С.. Позвънили на вратата и им отворил подсъдимия  Н.С.. Свидетелят  М.П.В. го попитал къде му е колата, а подсъдимия  Н.Г.С. му обяснил, че е взел ключа за колата от масичката в хола на жилището, след което с него отишъл запалил лекия автомобил и потеглил с него, след което самокатастрофирал в района на автобусна спирка, находяща се на ул. ’’Кукуш”, в близост до №1. После се уплашил и избягал от мястото на катастрофата, като преди това изтръгнал двете регистрационни табели на автомобила. Подсъдимият  Н.С. показал на свидетеля М.В.и му дал двете регистрационни табели на автомобила, както и ключа за лекия автомобил. След това тримата – подсъдимия Н.С. и свидетелите М.В.и Д. Г. (с предишна фамилия Т.) отишли до мястото на катастрофата, района на автобусна спирка, находяща се на ул. ’’Кукуш”, в близост до №1 и видели лекия автомобил марка „Фолксваген”, модел „Поло” с per. № ******* обърнат по таван, всички стъкла били счупени и няколко предпазни колчета. Когато свидетелите и подсъдимият пристигнали на място, установили, че имало изпратена патрулна кола на КАТ, като там били и полицейските служители С.К.иВ.Г., на които било обяснено, че по време на ПТП-то автомобилът е бил управляван от подсъдимия, който е взел ключовете за колата без да са му били давани от свидетеля М.В.. Служителите на КАТ обяснили, че трите лица трябва да отидат до 03 РПУ-СДВР, за изясняване на случая.

                          От заключението на автотехническата оценителна експертиза , находяща се на л. 20-21 от  досъдебното производство  , се установява, че стойността на лекия автомобил Фолксваген Поло към 07.01.2016 г. е била 1650 лева, а стойността на нанесените повреди е била 2970 лева.

                                     Горната фактическа обстановка  се  установява   по несъмнен начин от събраните по делото  доказателства  и    доказателствени  средства   : обясненията на подсъдимия Н.С. (л. 33 от делото); показанията на свидетелите М.В.(л. 33-34 и л. 117 гръб-л. 118 от делото, както и показанията му от досъдебното производство, в приобщените им части по надлежния ред на л. 4-5 от ДП), Д. Г. /с предишна фамилия Т./ (л. 34-35 и л. 117гръб от делото  и л.119 , както и показанията му от досъдебното производство, в приобщените им части по надлежния ред на л. 3 от ДП), С.К.(л. 118от делото) иВ.Г. (л. 118 гръб от делото); заключението на назначената по делото автотехническа оценителна експертиза (л. 20-21 от ДП).

                                       Така  установената фактическа обстановка е правилна и почива на събрания доказателствен материал. СРС  е изследвал  и установил всички  обстоятелства  ,свързани с механизма на извършване на деянието и авторството на подсъдимия          , които имат значение за ангажиране на  наказателната     му       отговорност .

                                     Събраният доказателствен материал     в своята съвкупност съдържа доказателства , които  са безпротиворечиви и се намират във взаимна кореспонденция , последователност и вътрешно – логична връзка.  Интерпретацията на тези доказателства            ,направена  в мотивите на първоинстанционната присъда , е вярна и се споделя  от настоящата въззивна инстанция  .           

                                       При така изяснената фактическа обстановка първоинстанциония  съд е  направил следните правни изводи      , които се споделят и от настоящата въззивна инстанция :

                                       Подсъдимият           с деянието  си     е  осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението  по чл. 346, ал. 2, т. 1, алт. 1 и алт. 2, т. 3, вр. чл. 195, ал. 1, т. 4, вр. чл. 346, ал. 1 от НК    , а именно това че   на 07.01.2016 г. около 22:50 часа в гр.София, ж.к.**********, пред вх.*, противозаконно отнел чуждо моторно превозно средство - лек автомобил марка „Фолксваген”, модел „Поло” с рег.№ ******* от владението на М.П.В. без негово съгласие с намерение противозаконно да го ползва, като отнемането е извършено при условията на чл. 195, ал. 1, т. 4 от НК - чрез използване на техническо средство (оригинален ключ), и е последвала повреда на моторното превозно средство (самокатастрофирал в района на автобусна спирка, находяща се на ул. „Кукуш”, в близост до №1) на обща стойност 2970 лева (две хиляди деветстотин и седемдесет лева) и то е изоставено без надзор.

                                                   От обективна страна  по делото се установява ,че  подсъдимия        на  инкриминирананата  дата и място  противозаконно е  отнел чуждо моторно превозно средство - лек автомобил марка „Фолксваген”, модел „Поло” с рег.№ ******* от владението на М.П.В. без негово съгласие с намерение противозаконно да го ползва, като отнемането е извършено при условията на чл. 195, ал. 1, т. 4 от НК - чрез използване на техническо средство (оригинален ключ), и е последвала повреда на моторното превозно средство ,  като подсъдимия е самокатастрофирал в района на автобусна спирка, находяща се на ул. „Кукуш”, в близост до №1) на обща стойност 2970 лева (две хиляди деветстотин и седемдесет лева) и то е изоставено без надзор.

                                                 Деянието   е осъществено при форма на вината пряк умисъл , доколкото подсъдимия         е съзнавал общественоопасния характер на деянието си , а именно че следва да издържа своя низходящ ,   като му  изплаща дължимата издръжка посредством изплащане на съответните парични вноски на неговия баща , предвиждала е неговите общественоопасни последици  , а именно , че  с неплащането на вноските съзнателно не изпълнява  дължимото парично задължение по отношение на своя низходящ и е искала тяхното настъпване   .    

                                      Доводите         на защитата    за    недоказаност на извършеното   престъпление   по  чл. 346, ал. 2, т. 1, алт. 1 и алт. 2, т. 3, вр. чл. 195, ал. 1, т. 4, вр. чл. 346, ал. 1 от НК    от страна на подсъдимия    по делото  ,настоящият въззивен съд намира за неоснователни  ,тъй като в тази насока са събраните    от първата инстанция    подробно изброени   гласни  и  писмени доказателства, както и доказателствени средства , които позволяват на съда да направи  правен извод за наличие както на обективната страна на извършеното престъпление , така и за неговата субективна страна   . В тази насока  следва да  се отбележи , че първоинстанционният   съд е  направил подробен  анализ на събрания от него  доказателствен материал  ,    който се споделя изцяло и от настоящата съдебно инстанция .   Въззивният съд намира ,че  по делото безспорно  се установява  както   изпълнителното   деяние  на визираното от обвинението престъпление  ,         неговия предмет,  така и  авторството на деянието от страна на подсъдимия     по делото  . Въззивният съд не споделя доводите на защитата ,че  по делото не са представени категорични доказателства с оглед  на повдигнатото обвинение , тъй като  в тази насока са  както показанията на свидетеля М.В.,  който свидетелства  в показанията си за обстоятелствата  при които  е установил  ,че автомобила му  не е мястото  където го е бил оставил , както и впоследствие свидетелства  за обстоятелствата          при които е намерил  автомобила  си на мястото на катастрофата,  в района на автобусна спирка, находяща се на ул. ’’Кукуш”, в близост до №1   ,където същия е бил самокатострафирал   и изоставен  след управлението му от страна на  подсъдимия.  ,  така и показанията на свидетеля   Д. Г. ,който също потвърждава  изложеното от свидетеля М.В.,като  този свидетел   е отишъл заедно  със свидетеля М.В.на мястото на ПТП , където е бил установен самокатастрофиралия автомобил , при което съдът намира    че тези обстоятелства  са  безспорно установени по делото . Единственото спорно по  делото  обстоятелство  е фактът, дали колата е била предоставена доброволно  от страна на свидетеля М.В.на подсъдимия или  тя е била взета от подсъдимия  без негово съгласие . В  тази насока правилно  СРС е приел , че следва да кредитира показанията на  свидетеля М.В.,  дадени на  досъдебното производство   ,в които същия свидетелства  ,че ключовете на автомобила  са били взети от подсъдимия без негово съгласие  ,както и показанията на свидетеля   Д. Г. дадени на  досъдебното производство   , в които  същия свидетелства за разговора си със свидетеля М.В.,и изразените  съмнения от  него във връзка с колата , както и за  даденото обяснение от подсъдимия  за ключовете на колата при  посещението на свидетелите М.В. и Д. Г. в дома на подсъдимия  , тъй като   показанията им дадени на  досъдебното производство , съответстват на изложеното от  свидетеляВ.Г.  , полицейски служител , който заедно със своя колега С.К.при обход на маршрута  си  са открили   самокатастрофиралия автомобил . В показанията си пред СРС свидетелятВ.Г.   изрично посочва   ,че собственика на колата е   заявил, че колата му  е била открадната , като  същия е бил   заедно с лицето , което му е откраднало автомобила , и което  веднага е  било задържано за срок от 24 часа .Възивният  съд се солидаризира и с изложеното в мотивите на СРС относно некредитирането  обясненията на подсъдимия по делото в частта относно обстоятелството дали  доброволно му е бил даден автомобила, тъй като същите са в противоречие с показанията на свидетеля М.В.и показанията на свидетеля   Д. Г. в кредитираната им част на досъдебното производство  , а също и с  изложеното от свидетеляВ.Г. , при което същите следва да бъдат възприети  като  негова защитна версия .

                            Настоящата съдебна инстанция намира ,че при  определянето на  предвиденото наказание лишаване от свобода    от   1 до 10 години  ,както и  лишаване от право да се управлява моторно превозно средство предвидено в чл.346 ал.4 от НК , по отношение на подсъдимия      за    извършеното от него   престъпно  деяние  по настоящето дело по чл. 346, ал. 2, т. 1, алт. 1 и алт. 2, т. 3, вр. чл. 195, ал. 1, т. 4, вр. чл. 346, ал. 1 от НК    , а именно наказание лишаване от свобода за срок от     една  година  и  шест месеца ,    както и   лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от 1 година    правилно е отчетено от СРС    конкретния размер на двете наказания. При определянето на наказанието  лишаване от свобода    , и  неговата индивидуализация до срок от една  година  и  шест месеца, правилно  са отчетени в достатъчна степен всички обстоятелства  относно конкретната тежест на извършеното деяние и обстоятелствата , при които същото е извършено    ,включително и    високия размер на причинената вреда , който е отегчаващо вината на подсъдимия  обстоятелство  ,  както и наличието на три квалифициращи обстоятелства.   ,  а също  и обществената опасност на подсъдимия      по делото  , който  е      неосъждан  , което е смекчаващо вината на подсъдимия  обстоятелство    , при което съдът    намира  ,че   не са   налице   основания за намаляване размера на наложеното  наказание лишаване от свобода за срок от     една  година  и  шест месеца , което е било определено в размер близък до предвидения минимум от 1 година.  Не са налице основания за приложение на чл.  55   от НК, тъй като  по делото не са налице нито многобройни ,нито изключителни  смекчаващи вината на подсъдимия   обстоятелства .  Основателно на  основание чл. 66, ал. 1 от НК е  отложено изтърпяването на наложеното наказание лишаване от свобода, за изпитателен срок от четири години, тъй като са налице  основанията на чл. 66  ал.1 от НК , а именно деецът  не е осъждан и се налага наказание лишаване от свобода  до 3 години , като  за постигане целите на наказанието, и най- вече за поправянето на подсъдимия не се налага ефективното изтърпяване на наказанието .По отношение размера на изпитателния срок  съдът намира ,че същия е съобразен   с  конкретната тежест на извършеното деяние и обстоятелствата , при които същото е извършено    ,включително и    високия размер на причинената вреда   ,  както и наличието на три квалифициращи обстоятелства , при което не са налице основания за неговото намаляване .   При определянето на наказанието  лишаване от право да се управлява моторно превозно средство предвидено в чл.346 ал.4 от НК , по отношение на подсъдимия      , и  неговата индивидуализация до срок от една  година   правилно  са отчетени в достатъчна степен всички обстоятелства  относно конкретната тежест на извършеното деяние и обстоятелствата , при които същото е извършено    ,включително и обществената опасност на подсъдимия      по делото  , който  е      неосъждан  , при което съдът не  намира основания за неговото намаляване .

                           Законосъобразно с присъдата с  оглед изхода на делото    е осъден подсъдимия Н.Г.С.        на  осн. чл.189 ал.3 от НПК да заплати в полза на държавата и  по сметка на СДВР сумата от 115,92 лв.   и по сметка на СРС - сумата 170 лв. , представляващи направените по  делото разноски , както и 10 лв. - държавна такса при служебно издаване на 2 бр. изпълнителни листове.

                                          При извършената служебна проверка , въззивният съд не констатира при разглеждането на делото от първоинстанционния съд    да са допуснати съществени процесуални нарушения , които да  налагат  отмяната на първоинстанционната присъда .

                                        Поради изложените съображения и на  осн.  чл. 338 от НПК , настоящата инстанция намира , че обжалваната  присъда на СРС  следва да бъде  потвърдена,   а жалбата да се остави  без уважение .

                                        Воден от горното съдът

 

 

 

                                                            Р   Е   Ш   И   :

 

 

 

 

                                       П О Т В Ъ Р Ж Д А В А        присъда    от  21.06.18г.     по  Н .О .Х .Д . №  4912   /16г , СРС, НК , 1 с – в .                                        

                                       Решението  е окончателно и  не подлежи  на обжалване или протест .

 

 

 

 

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ   :                    

 

 

 

                                                         Членове : 1.                           

                          

                                                                                                        

 

                                                                  

                                                                          2.