Решение по дело №614/2017 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: 234
Дата: 11 октомври 2017 г. (в сила от 20 декември 2017 г.)
Съдия: Христо Витков Първанов
Дело: 20174440100614
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 юли 2017 г.

Съдържание на акта

                                                         

                                                                       Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                                              

                               гр. Червен бряг, 11.10. 2017  година

                                         В ИМЕТО НА НАРОДА

Червенобрежки районен съд в публичното заседание на двадесет и шести септември през две хиляди и седемнадесета  година, в състав:

                                                            Председател: Христо Първанов

при секретаря Павлина Плючарска, като разгледа докладваното от съдията Първанов гр.д.№ 614/2017 година по описа на Червенобрежки районен съд и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 Пред РС – Червен бряг е предявен иск от С.А.Н. против Н.А.М.. В исковата молба ищеца твърди, че страните са родители на децата П.С.Н., родена на ***г. и С.С.Н. родена на ***г., като с Решение № 100/10.05.2016 год. по гр.дело № 623/2015г. по описа на ЧРС упражняването на родителските права е  предоставено на бащата. Сочи, че няма контакт с ответницата повече от 10 години. Тъй като работата му  е свързана с пътуване в чужбина,  моли съдът да постанови решение, с което да разреши издаване на паспорт на децата П.С.Н. и С.С.Н.. представлявани от техния баща и законен представител С.А.Н., без да е необходимо съгласието на майката – Н.А.М. и да разреши на децата да напускат Р България, за да пътува до всички страни от Европейския съюз и да пребивават извън страната придружавани от баща си С.А.Н. до навършване на 18 години, без да е необходимо за това съгласието на майката. В съдебно заседание лично и чрез процесуалния си  представител поддържа иска и моли да се уважи. Не претендира направените по делото разноски.

Ответницата се явява лично в съдебно заседание  оспорва иска. Счита, че разрешението на децата да пътуват ще наруши правото й на лични контакти с тях и че бъдещето им в чужбина е неясно и интересите им са защитени в България,

Предявеният иск е с правно основание чл.127а СК за заместване на липсващо съгласие на родител.

 Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Не се спори и се установява от представеното удостоверение за раждане, че страните са родители на децата П.С.Н., родена на ***г. и С.С.Н. родена на ***г.

Установява се от представеното Решение  № 100/10.05.2016год., че на ищеца са предоставени упражняването на родителските права, а на ответницата е определен режим на лични контакти с децата всяка събота  и неделя от месеца от 8.00ч. в съботен ден  до 18.00ч. на неделния ден без право на приспиване в домът на майката, както и да взема децата за 20 дни от летния сезон, когато не съвпада с платения годишен отпуск на С.А.Н..

По делото  бе допуснат до разпит един свидетел. Свидетелят В. Й. В.познава децата, тъй като са в роднинска връзка. Твърди, че не е в интерес на децата да напускат България.

По делото е  представен социални доклад от  Д „СП“ Червен бряг. Становището изразено в доклада представен от Д „СП” гр. Червен бряг, е бащата полага адекватни грижи за децата. Подсигурени са им битови и финансови условия за нормално развитие. Посещават редовно училище.

На основание чл. 127а  ал.3 от СК е изслушана ответницата. Същата излага причините, поради които не желае децата да пътуват в чужбина, а именно твърди, че ищеца ще ги ползва за просия.  Неясни са мотивите за направеното искане. Няма организирано пътуване, не е ясно за къде ще пътуват, при кого ще отседнат и каква е целта на пътуването.

В исковата молба и в съдебно заседание не се посочиха основателни причини които да налагат пътуване на малолетните деца в чужбина. Не се сочи в коя страна ще бъдат изведени. За какъв период от време. С каква цел. Осигурен ли е престоят им в чужбина и при какви условия ще живеят там.?

 ЕСПЧ заявява, че при разглеждане на искането за даване на разрешение за пътуване на детето в чужбина съдът следва да прецени всички факти от значение за интереса на детето - адаптирането му към средата в съответната чужда държава, възможността там да му бъдат осигурени подходящи условия на живот, наличието на реален и конкретен риск при пътуването му с единия родител в чужбина, като тази преценка предполага "позоваване на елементи на психологическо, емоционално, материално и медицинско естество".

При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи.

Съгласно чл. 127а от Семейния кодекс въпросите, свързани с пътуване на дете в чужбина и издаването на необходимите лични документи за това, се решават по общо съгласие на родителите, а когато такова съгласие не може да бъде постигнато, спорът между тях се решава от районния съд по настоящия адрес на детето.

В производството по чл.123, ал.2 от СК, съдът извършва преценка в интерес на децата  ли е да напуснат пределите на страната, изхождайки от обстоятелствата на конкретния случай. Когато пътуването извън територията на Република България е в интерес на децата - когато причината е определена необходимост, свързана със здравословното му състояние; с интелектуалното му развитие или друга нужда, отговаряща на интереса му, съдът дава разрешение за напускането на страната, замествайки липсващото съгласие на родителя. Необходимостта да се разреши на ненавършилия пълнолетие да пътува в чужбина може да бъде свързана и с нуждата от обогатяване на мирогледа и общата му култура, за което би допринесла екскурзия в чужбина с посещения на исторически забележителности. Преценката се извършва с оглед всички обстоятелства, обуславящи нуждата на детето от пътуване извън границите на страната.

Затова и съдът счита, че молбата за издаване на разрешение за пътуване до навършване на 18 години на децата, т.е. за един доста дълъг период от време е неоснователна и недоказана. С.Н.е на 12 години, а детето П.С.Н. на 11 години, една сравнително ниска възраст.

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 Р Е Ш И:

НЕ ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ ОД на МВР – Плевен, отдел „Български документи за самоличност”,да издаде международен паспорт за задгранично пътуване на децата П.С.Н. с ЕГН ********** и С.С.Н. с ЕГН **********, със съгласието на техният баща  и законен  представител  С.А.Н., ЕГН ********** ***, без да е необходимо за целта съгласието на майката  Н.А.М., ЕГН **********,***, обл. Русенска, ул. „ххх“ № 22

НЕ ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ на децата  П.С.Н. с ЕГН ********** и С.С.Н. с ЕГН ********** да напускат територията на Република България придружавани от баща си С.А.Н., ЕГН ********** без да е необходимо за целта съгласието на майката  Н.А.М., ЕГН **********.

ОСЪЖДА С.А.Н., ЕГН ********** *** да заплати по сметка на РС – Червен бряг, сумата от 40 лева представляваща окончателна държавна такса.

Решението подлежи на обжалване пред Плевенски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                                                      

                                                              Районен съдия: