МОТИВИ към присъда по НОХД № 166/2012г.по описа на НПРС
Делото е образувано на основание чл.247 ал.1 т.1 от НПК - по внесен обвинителен акт от Районна прокуратура гр. Нови пазар против Ж.Р.Я., К.Г.К. и Г.К.Г., тримата обвиняеми по ДП № 248/2011г.по описа на РУ „Транспортна полиция”- гр. В., за извършено престъпление за тримата подсъдими по чл. 195, ал. 1, т.2, т. 3, пр. 3-то, т. 4 пр.1 –во и 2-ро и т. 5 от НК, във вр. с чл. 194 ал. 1 от НК. За това, че на ***г. в землището на с. М., област Ш. /км. 469 + 555, в района на междугарието *** – ***/, като се сговорили предварително, чрез подкопаване на прегради здраво направени за защита на имот, чрез използване на технически средства / текстилен колан, ножовка, 2 бр. лопати/, както и на МПС /лек автомобил „***” с рег. № В *** СМ, собственост на лицето П. М. Р. от с. М., област В./ отнели от владението на лицето И.Х.В. *** без негово съгласие с намерение противозаконно да го присвоят 71,10м. магистрален кабел тип МККЖ 4х4х1, 2 + 15х4х1,2/ на стойност 1773, 94лв., собственост на ДП” *** - ***” – гр. С., поделение „***” – гр. С., секция „***”/СТ/ – гр. Г., оставен без постоянен надзор, като случаят е немаловажен.
Подсъдимите се явяват лично.
За Районна прокуратура гр. Нови пазар се явява прокурор М. Г., който поддържа изцяло внесеното обвинение.
Пострадалото ЮЛ- ДП „*** – ***” гр. С., поделение „***” гр. С., секция „***”/СТ/ - гр. Г., редовно призовано, не изпраща представител.
Като съобрази събраните по делото писмени и гласни доказателства/обясненията на подсъдимите,показанията на разпитаните по делото свидетели А.С.Г., И.Х.В., материалите,съдържащи се във воденото ДП и приобщени към доказателствата по делото: протоколи за оглед на местопроизшествие от *** г. и фотоалбум към протокола от същата дата, протокол за доброволно предаване от *** г.,протоколи за оглед на веществени доказателства от 09.12.2011 г.,справки за съдимост –актуални и издадени за нуждите на досъдебното производство и разписка от *** г., съдът прие за установено от фактическа страна следното:
Подсъдимите
Г.К.Г., К.Г.К. и Ж.Р.Я. ***, безработни са и имат сериозни материални
затруднения.
На ***г., вечерта, в с.М., обл. В. подсъдимите се събрали и сговорили да извършат кражба на локализирани в района на близката железопътна линия магистрални кабели, собственост на ДП” *** - ***” – гр.С., поделение „***” – гр. С., секция „***”/СТ/ – гр. Г.. Взели със себе си ножовка за рязане на метал, две лопати, платнено въже /текстилен колан/ и 3 бели найлонови чували и потеглили с лек автомобил „***” с рег. № В *** СМ. Автомобилът бил управляван от подсъдимия обв. К. към преминаващата на известно разстояние от с. М. железопътна линия *** – ***. Около 19,00ч. на визираната дата, подсъдимите Г., К. и Я. достигнали споменатата железопътна линия край с. М., област Ш. /км. *** + ***/, в района на междугарието *** – ***/ и като използвали горепосочените инструменти разкопали и отрязали 71,10м. от разположения паралелно на релсите магистрален кабел /меден електрически проводник/, тип МККЖ с параметри 4х4х1, 2 + 15 х 4х1,2. След това, нарязали същия на отделни парчета, изхвърлили изолационната им обвивка и ги поставили в предварително подготвените за целта и носени чували. С общи усилия, тримата подсъдими натоварили отнетите по описания начин вещи в багажника на лекия автомобил, с който се предвижвали и потеглили обратно към с. М.. Били забелязани и проследени от служители на полицията, алармирани за кражбата. Служителите извършили проверка в лекия автомобил „***” с рег. № В *** СМ. До автомобила установили вече разтоварените, нарязаните на отделни парчета електрически проводници, явяващи се предмет на описаното посегателство, 1 бр. ножовка и 1 бр. платнено въже /текстилен колан/.Противозаконно отнетите вещи били своевременно и доброволно предадени на разследващия орган с протокол за доброволно предаване от 08.12.2012г. /приложен на л. 25а от делото!/.
От заключението на назначената в хода на разследването оценителна експертиза е видно, че пазарната стойност на предмета на визираното посегателство към датата на същото е възлизала на 1773,94 лв., като причинените имуществени вреди са реално възстановени.
Въз основа на така описаните факти съдът прави следните правни изводи: Като са отнели от владението на И.Х.В. ***, без негово съгласие, горепосочените чужди движими вещи, собственост на ДП ”***” – гр. С., секция „***”/СТ/ – гр. Г. с намерение противозаконно да ги присвоят, подсъдимите Г., К. и Я. са осъществили състава на престъплението „кражба” по смисъла на чл. 194, ал.1 от НК.
От субективна страна престъплението е извършено с пряк умисъл за всеки един от подсъдимите. По отношение и на тримата подсъдими квалифициращите признаци на престъплението са еднакви. Те са извършили инкриминирано деяние,като са подкопали прегради, здраво направени за защита на имот и са използвали технически средства /ножовка, лопати, текстилен колан/ ,както и моторно превозно средство- гореспоменатият лек автомобил, по отношение на вещи, оставени без постоянен надзор, както и при условията на т. нар. „предварителен сговор” в контекста на очевидната немаловажност на случая,защото не са налице признаците по чл. 93, т.9 от общата част на НК.
Това квалифицира деянието на всеки един от подсъдимите по чл. 195, ал.1, т.2, т. 3, пр.3-то, т. 4, пр. 1-во и пр. 2-ро и т. 5 от НК във вр. с чл. 194, ал.1 от НК, като квалифициращите престъплението признаци се установиха по несъмнен начин от събраните доказателства и направените от подсъдимите признания. За това престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода от една до десет години.При индивидуализацията на наказанието за подсъдимия Г.К.Г., съдът отчете високата степен на обществена опасност на деянието и същевременно ниската обществена опасност на дееца. Като смекчаващи отговорността му обстоятелства съдът отчете младата му възраст, факта ,че същият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание,както и затрудненото му материално положение поради безработност, направените самопризнания и оказано съдействие за изясняване на фактическата обстановка. Не се откриха отегчаващи отговорността обстоятелства. За това съдът наложи наказание на подсъдимия Г.Г. при наличието на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства и на основание чл. 55, ал.1 ,т.1 от НК го осъди на “лишаване от свобода” за срок от 7 месеца.
На основание чл.66 ал.1 от НК съдът отложи изтърпяването на така определеното на подсъдимия К. М. наказание с изпитателен срок от три години, защото съдът намери, че за постигане целите на наказанието и преди всичко за поправянето на осъдения не е наложително да изтърпи така наложеното наказание, а са налице и останалите изискуеми от закона предпоставки- подсъдимият не е осъждан на лишаване от свобода за извършено престъпление от общ характер и настоящата присъда е по малка по размер от лишаване от свобода до 3 години.
По отношение на подсъдимия К.Г.К., съдът отчете високата степен на обществена опасност на деянието и същевременно ниската обществена опасност на дееца, както и смекчаващите отговорността му обстоятелства: подсъдимият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, затрудненото му материално положение поради безработица, направените самопризнания и оказано съдействие за изясняване на фактическата обстановка веднага след престъплението, в хода на досъдебното производство и съдебната фаза на делото. Не се откриха отегчаващи отговорността обстоятелства. За това съдът прецени ,че и най лекото, предвидено в закона наказание ще се окаже несъразмерно тежко и наложи на подсъдимия К.К. наказание при наличието на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства и при условията на чл. 55, ал.1 ,т.1 от НК го осъди на “лишаване от свобода” за срок от 11 месеца. На основание чл.66 ал.1 от НК съдът отложи изтърпяването на така определеното на подсъдимия наказание с изпитателен срок от три години, след като намери, че за постигане целите на наказанието и преди всичко за поправянето на осъдения не е наложително да изтърпи така наложеното наказание, а са налице и останалите изискуеми от закона предпоставки- подсъдимият не е осъждан на лишаване от свобода за извършено престъпление от общ характер и настоящата присъда е по малка по размер от лишаване от свобода до 3 години.
По отношение на подсъдимия Ж.Р.Я., съдът отчете високата степен на обществена опасност на деянието и същевременно ниската обществена опасност на дееца, както и смекчаващите отговорността му обстоятелства: сравнително младата възраст на посъдимия, обстоятелството,че не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, затрудненото му материално положение поради безработица, направените самопризнания и оказано съдействие за изясняване на фактическата обстановка в хода на досъдебното производство и съдебната фаза на делото. Не се откриха отегчаващи отговорността обстоятелства. За това съдът прецени ,че и най лекото, предвидено в закона наказание ще се окаже несъразмерно тежко и наложи на подсъдимия Ж.Я. наказание при наличието на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, като го осъди на “лишаване от свобода” за срок от 7 месеца. Съдът отложи изтърпяването на така определеното на подсъдимия наказание с изпитателен срок от три години, след като намери, че за постигане целите на наказанието и преди всичко за поправянето на осъдения не е наложително да изтърпи така наложеното наказание, на основание чл.66 ал.1 от НК.
Съдът счете, че при така наложените
на подсъдимите наказания,индивидуализирани по отношение на всеки от тях, ще бъдат постигнати целите на
генералната и индивидуална превенция на наказанието, залегнали като основни
начала в чл.36 от НК.
Съдът отне в полза на държавата иззетите по делото веществени доказателства-1бр.ножовка за рязане на метал и 1бр.текстилен колан.
Тримата подсъдими бяха осъдени да заплатят съразмерно направените по делото разноски в размер на 28.00 лв. по сметка на РУ „Транспортна полиция”- гр. В., както и сумата от38,51 лева по сметка на Районен съд гр. Нови пазар.
В този смисъл съдът постанови присъдата си.
29.05.2012 г. РАЙОНЕН СЪДИЯ: