Решение по дело №235/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 488
Дата: 21 април 2020 г.
Съдия: Даниела Димитрова Недева
Дело: 20207050700235
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

              2020г., гр.Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Трети касационен състав на дванадесети март две хиляди и двадесета година в публично заседание в състав:

                      

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА                                                                 ЧЛЕНОВЕ:     ДАРИНА РАЧЕВА

                                            ДАНИЕЛА НЕДЕВА

                            

 

при секретаря Теодора Чавдарова и с участието на прокурора Александър Атанасов, като разгледа докладваното от съдия Д.Недева КНАХД №235 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно – процесуалния кодекс, във връзка с чл.63 от Закона за административните нарушения и наказания.

 

Образувано е по касационна жалба от „Явор Златни пясъци” ЕАД, ЕИК ***, със седалище гр.Варна, представлявано от Е. В., депозирана чрез адв.К.  против Решение № 2262/09.12.2019г. постановено по НАХД № 3705/2019г. на ВРС, с което е потвърдено НП №03-010306  от 03.10.2018г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което на дружеството за нарушение на чл.153 ал.2 от КТ, на основание чл.414 ал.1 от КТ е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 2000 /две хиляди/лева.

В касационната жалба се излагат съображения за неправилност на решението на ВРС, поради допуснати при постановяването му, нарушения на материалния закон, като се претендира неговата отмяна и постановяване на ново по съществото на спора, с което се отмени процесното НП.

Пред настоящата инстанция касаторът, редовно призован, не се явява, не се представлява. С писмено становище, чрез пълномощник поддържа касационната жалба по изложените в същата доводи и отправя искане за отмяна на въззивното решение и издаденото срещу дружеството НП.

Ответникът, чрез процесуалния си представител оспорва касационната жалба, моли същата да бъде отхвърлена като неоснователна и да бъде оставено в сила решението на ВРС като правилно и законосъобразно с присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за неоснователност на касационната жалба и дава заключение, че  решението на ВРС като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Касационна жалбата е процесуално допустима, подадена e в срока за обжалване и от надлежна страна, като разгледана по същество е неоснователна.

Производството пред районния съд е образувано по жалба на "Явор Златни пясъци"ЕАД, ЕИК ***, със седалище гр.Варна, представлявано от Е. В., против НП №03-010306  от 03.10.2018г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което на дружеството за нарушение на чл.153 ал.2 от КТ, на основание чл.414 ал.1 от КТ е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 2000 /две хиляди/лева.

Въззивният съд е приел за установено, че след извършена проверка на  графици за работа и присъствени/отчетни форми за явяване на работно място „Апартхотел Голдън Лайн“, стопанисван от „Явор Златни пясъци” ЕАД, било установено, че работника Й Б. - сервитьор, е полагала труд от 29.06.2018г. до 05.07.2018г. – седем последователни дни включително. Въведено било сумирано изчисляване на работното време с отчетен период от един месец. За това, че не била осигурена почивка не по-малка от 36 часа, срещу дружеството бил съставен АУАН, а въз основа на него било издадено и процсното НП.

За да постанови този резултат и потвърди наказателното постановление въззивния съд е приел в мотивите си, че при провеждане на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН и НП  са  издадени в предвидените от закона срокове и от компетентни лица, нарушението е описано пълно и точно от фактическа и правна страна и е доказано от обективна страна.

Настоящият състав на съда намира, че установената от районния съд фактическа обстановка се подкрепя от събраните по делото писмени и гласни доказателства. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени обосновани изводи относно осъществен състав на визираното в НП административно нарушение, както и за липсата на допуснати в хода на административнонаказателното производство нарушения от категорията на съществените.

Правилни и законосъобразни са изводите на ВРС, че от събраните по делото доказателства безспорно е установено, че наказаното дружество е извършило вмененото му с НП административно нарушение по чл.153 ал.2 КТ, който визира, че при сумирано изчисляване на работното време  непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа. Разпоредбата на чл.153 ал.1 КТ  изрично сочи, че нормата визира 5-дневна работна седмица. Вмененото нарушение е установено по безспорен и категоричен начин, както от събраните по делото писмени доказателства, така и от гласните такива. Деянието  правилно е квалифицирано в НП като отсъстват предпоставките на чл.415в ал.1 от КТ за неговата маловажност. Съгласно разпоредбата на чл.415в, ал.1 от КТ за нарушение, което е отстранено веднага след установяването му по реда предвиден в този кодекс  и от което не са произтекли вредни последици за работници и служители, работодателят се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 100 лв до 300 лв, а виновното длъжностно лице   с глоба в размер на 50 до 100 лв. За да се приеме, че нарушението е маловажно  следва едновременно да са изпълнени посочените в нормата условия - нарушението да е отстранено веднага след установяването му и от същото да не са произтекли вредни последици за работника. В случая, характерът на административното нарушение изключва приложението на чл.415в ал.1  от КТ, тъй като същото е довършено   към момента на проверката  и  не съществува възможност за отстраняване на вредните последици причинени на работника. Обективно тези последици са настъпили доколкото правото на почивка гарантира физическото и психично възстановяване на работника от осъществяваната от него трудова функция, лишаването от което несъмнено се отразява  неблагоприятно върху здравето му.

Правилно ВРС е отчел наличието на отегчаващи отговорността обстоятелства, при  определяне на имуществената санкция в предвиденият  в нормата на чл.414 ал.1 от КТ размер по-скоро към минималния.

ВРС е приложил правилно материалния закон и решението не страда от посочените в касационната жалба пороци, което обуславя липсата на касационни основания за отмяна по чл. 348, ал.1 НПК във вр. с чл. 63, ал.1, предл.2 ЗАНН. При извършената извън обхвата на касационната жалба служебна проверка на обжалваното решение, не се установиха пороци във връзка с  неговите  валидност и допустимост, поради което същото следва да се остави в сила.

С оглед изхода на спора и своевременно направеното искане  на основание  чл. 63, ал.3 от ЗАНН следва на ответника по касация да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер определен в чл.37 от Закона за правната помощ /ЗПП/, съгласно препращащата разпоредба на чл.63, ал.5 от ЗАНН. Съгласно чл.37, ал.1 от ЗПП заплащането на правната помощ е съобразно вида и количеството на извършената дейност и се определя в наредба на Министерския съвет по предложение на НБПП. В случая за защита по дела по ЗАНН чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ предвижда възнаграждение от 80 до 120 лева. Производството по делото не е с фактическа или правна сложност, поради което следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в предвидения минимален размер от 80 лева.

По изложените съображения на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд-Варна,

 

Р    Е    Ш    И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 2262/09.12.2019г. постановено по НАХД № 3705 по описа на ВРС за 2019г.

 

ОСЪЖДА „Явор Златни пясъци” ЕАД, ЕИК ***, със седалище гр.Варна и адрес на управление к.к.Зл.пясъци, Апартхотел „Голдън лайн”, представлявано от Е. В. да заплати в полза на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” сумата в размер на 80 /осемдесет/ лева, представляваща разноски по делото.

 

Решението е окончателно.

 

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:   

 

                               ЧЛЕНОВЕ: