Решение по дело №1860/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2066
Дата: 20 ноември 2023 г.
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20237180701860
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ …../….

гр. Пловдив,20.11.2023 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав, в открито заседание на двадесет и пети октомври, през две хиляди двадесет и трета година в състав:

                                                                                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                                                                                                                                                               ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

                                                                                                                                                                         ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря Станка Журналова и участието на прокурора Димитър Молев, като разгледа докладваното от съдия Матеева КАНД № 1860 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба на ОД на МВР - Пловдив, представлявана от директора старши комисар В.К.К., чрез юрисконсулт И.П., против Решение № 1053 от 13.06.2023 г., постановено по АНД № 20235330203041 по описа за 2023г. на Районен съд Пловдив, І н.с., с което е отменен електронен фиш (ЕФ) за налагане на глоба серия К № 6511314, издаден от ОДМВР Пловдив, с който за нарушение на чл. 21, ал. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 4 от ЗДвП на В.М.В. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1200 (хиляда и двеста) лева.

Касационния жалбоподател - ОД на МВР Пловдив моли за отмяна на решението на районния съд, поради неправилност и незаконосъобразност. Излага съображения за законосъобразност на издадения ЕФ. Претендира юрисконсултско възнаграждение. 

Ответникът В.М.В., с писмена молба (л.13), чрез процесуалния си представител адв.Г. изразява становище по касационната жалба, като счита, че същата следва да се отхвърли и да се потвърди решението на първоинстанционния съд.

         Представителят на Окръжна прокуратура град Пловдив, дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на РС-Пловдив като правилно и законосъобразно, следва да бъде потвърдено.

          Административен съд - Пловдив, като извърши цялостна служебна проверка на обжалвания съдебен акт и прецени изложените пред касационната инстанция доводи, прие за установено следното:

          Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява процесуално допустима.

           Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

 Производството пред Районният съд се е развило по жалба против ЕФ серия К № 6511314, издаден от ОДМВР Пловдив, с който В.М.В. е санкционирана за това, че на 06.11.2022 г. в 10:21 часа, в град Пловдив, ул. „Васил Левски“ до № **, посока север - юг, като водач на МПС лек автомобил Пежо 207 с рег. № ***, е извършил нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство АТСС TFR1-M 546, като при разрешена скорост 50 км/ч е установена стойност на скоростта от 92 км/ч, като превишената стойност на скоростта е 42 км/ч, при отчетен толеранс от минус 3 км/ч.

Посочено е в ЕФ, че нарушението е извършено в условията на повторност в едногодишния от влизане в сила на ЕФ К/4197369. За извършеното на 06.11.2022г. от В. нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП било наложено административно наказание на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 4 от ЗДвП, „глоба“ в размер от 1200 лева.

За да отмени ЕФ, районният съд е приел, че при издаването му е  допуснато съществено процесуално нарушение. Мотивирал е, че не е посочена правната квалификация на нарушението, конкретно коя от хипотезите на чл. 182 ал. 1, 2, 3 от ЗДвП е осъществил водачът, за да му бъде наложено съответното наказание за повторност на това именно нарушение по чл. 182 ал. 4 от ЗДвП. Изложено е, че нормата на чл. 182, ал. 4 от ЗДвП е бланкетна и в тази насока в електронния фиш липсва изобщо привръзка на тази разпоредба със съответната норма, която запълва бланкета. От тук е прието и, че съдът не би могъл да извърши преквалификация, с което да изправи пропуска на наказващия орган, тъй като посочването на пълната правна квалификация за първи път от съда ще е в противоречие с правото на защита на санкционираното лице. Направено е позоваване на Тълкувателно решение № 8/2021 г. според което, въззивният съд може да упражни правомощието си да измени наказателното постановление, когато наказващият орган е допуснал нарушение на материалния закон при квалификацията на деянието, но в случая не е налице хипотеза на неправилно посочена квалификация, а на липса на посочена правна квалификация. Отделно в мотивите на оспорваното решение е посочено, че представения по преписката оригинал на ЕФ е със съдържание различно, от това на ЕФ, връчен на неговия адресат, като е дописан текст, с който е извършена привръзка с чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП. Така извършеното от наказващия орган дописване в съдържанието на ЕФ е посочено от районния съд като недопустимо, представлява основание за неговата отмяна и за реализиране на наказателна спрямо съответното длъжностно лице, допуснало извършването на коментираната корекция в текста на ЕФ.

Решението е правилно.

Изложените от районния съд мотиви се споделят изцяло от касационната инстанция, поради което съдът препраща към тях на основание чл. 221, ал. 2, пр. 2 от АПК. Налице е нарушение, за което е приложена санкция без да е посочена правна квалификация на нарушението. Такава правна квалификация не е разпоредбата на чл. 182, ал. 4 от ЗДвП, посочена в ЕФ. Липсата на правна квалификация е абсолютно основание за отмяна на издадения административнонаказателен акт и не може да се поправи по пътя на правомощието на съда по чл. 63 от ЗАНН за изменение на акта.

Ето защо решението ще се остави в сила.

Мотивиран от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

               ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1053 от 13.06.2023 г., постановено по АНД № 202353302030401 по описа за 2023 г. на Районен съд Пловдив, І н.с.

              Решението е окончателно.

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:      

 

 

                              

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

                                                                                          2.