Решение по дело №2033/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5513
Дата: 19 юли 2019 г.
Съдия: Милен Петков Евтимов
Дело: 20171100502033
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 февруари 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. София, 19.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІ брачен въззивен състав, в публично заседание на тринадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ МИТОВА

                                              ЧЛЕНОВЕ: ВАЛЕНТИНА А.

 МИЛЕН ЕВТИМОВ         

 

при секретаря Мариана Ружина, като разгледа докладваното от съдия М. Евтимов гр.дело № 2033 по описа за 2017 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.258-273 ГПК.

Образувано е по въззивни жалби на страните срещу решението, постановено по гр. д. № 57537/2014 г. на Софийския районен съд, ІІІ ГО, 89 състав.

А.М.М. е обжалвала първоинстанционното решение в частта относно режима на лични отношения на бащата В.П.К. с детето М.В.П. и в частта, в която е отхвърлен искът й за месечна издръжка на детето  М.В.П. за разликата над 200 лева до 300 лева. Във въззивната си жалба подробно е изложила съображения за неправилност на решението в обжалваните части. Моли да се отмени решението в обжалваните части и да се постанови друго, с което да се определи режим на лични отношения на бащата с детето, по преценка на съда, осъществяван в гр. София и без преспивания при бащата, респ. да се определи поисканият с исковата молба режим, и с което да се уважи изцяло предявеният иск за месечна издръжка на детето М.. Претендира разноски.

В.П.К. е обжалвал първоинстанционното решение в частта, в която е осъден да заплаща на детето си М.В.П. месечна издръжка в размер на 200 лева. В своята въззивна жалба е изложил съображения за неправилност на решението в обжалваната част. Моли решението на първостепенния съд в тази част да бъде изменено. Претендира разноски.

А.М.М. е подала отговор на въззивната жалба на В.П.К., с който се оспорва изложеното в тази жалба и се моли същата да се остави без уважение.

Въззивните жалби са допустими. Подадени са в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК, от страни, имащи правен интерес от обжалването, и са срещу подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт, който е валиден като цяло и допустим в обжалваните му части.

Софийският градски съд, като прецени приетите относими доказателства по делото и обсъди становищата и възраженията на страните, приема за установено следното:

С решението, постановено по гр. д. № 57537/2014 г., Софийският районен съд, ІІІ ГО, 89 състав, е предоставил упражняването на родителските права по отношение на детето М.В.П. на майката А.М.М., като е постановил детето да живее при майката, определил е режим на лични отношения на бащата В.П.К. с детето М.В.П., както следва: всяка първа и трета седмица от месеца от 19.00 часа в петък до 18.00 часа в неделя с преспиване, всяка четна година на Коледните празници от 10.00 часа на 23 декември до 19.00 часа на 26 декември, а всяка нечетна година – на Новогодишните празници от 10.00 часа на 30 декември до 18.00 часа на 01 януари на следващата година, както и тридесет дни през лятото по време, несъвпадащо с платения годишен отпуск на майката, и е осъдил В.П.К. да заплаща на детето си М.В.П., чрез неговата майка и законен представител А.М.М., месечна издръжка в размер на 200 лева, считано от 23.10.2014 г. до настъпване на основания за изменението или прекратяването на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане, като е отхвърлил иска за месечна издръжка на детето за разликата от 200 лева до 300 лева. Първоинстанционният съд е разпределил отговорността за разноските, като с определение от 11.11.2016 г. е изменил решението си в тази част по реда на чл. 248 ГПК.

Пред настоящата инстанция е представен на 08.11.2017 г. социален доклад, изготвен от ДСП-Мездра, в който са отразени жилищните условия на бащата, състоянието на детето и емоционалната привързаност между баща и дъщеря. Бащата обитава двуетажна къща от 80 кв.м. с двор в с. Оселна, общ. Мездра, ул. ******. На първия етаж има голям хол, спалня, голяма баня с вана-тип джакузи, тоалетна и складово помещение. На втория етаж има 5 стаи, баня и тоалетна. Жилището е обзаведено с модерни и функционални мебели и вещи и хигиенно-битовите условия на живот са много добри. В тази къща живее и семейството на брата на В.К., а в друга къща, построена в същото дворно място, живеят и бабата и дядото по бащина линия на детето М.. Бащата има и собствено жилище в с. Игнатица, общ. Мездра, в което е извършен основен ремонт. За М. има обособено достатъчно лично пространство в жилищата и в двете населени места. Между бащата и момичето е налице емоционална привързаност. През месец юли 2017 г. детето с желание е тръгнало с бащата за определения привременен режим на виждане. Споделило е, че се чувства добре при бащата и би искало да продължи да се вижда с него, както и че се разбира със своите баба и дядо по бащина линия. Социалният работник е констатирал, че детето е в добър външен вид, с добре поддържана лична хигиена, облечено е с подходящи за сезона дрехи, съобразени с пола и възрастта му, чувства се спокойно при баща си. Детето не е съобщило за проявено над него насилие от страна на бащата и е заявило, че е с баща си по свое желание.

За контактите на въззивника В.П.К. с детето М.В.П. за 20 дни през лятото на 2017 г. са събрани от настоящата инстанция и гласни доказателствени средства чрез разпита на свидетелката Ц.М.К.(майка на В.К.). Видно от тези свидетелски показания, детето М. с желание и ентусиазъм е отишло в с. Игнатица и е било много щастливо през времето, през което е пребивавало при бащата, като изобщо не му се е тръгвало. Свидетелката и нейният съпруг също са контактували с М. в с. Игнатица, а детето е идвало и при тях в с. Оселна. Каквото е искало детето, това свидетелката му е готвила, и каквото е искало детето, това му се е купувало.

В съдебното заседание на 21.06.2018 г. въззивният съд е изслушал И.С.– социален работник от ДСП-Красно село. Тя е заявила, че в отдел „Закрила на детето“ в ДСП-Красно село е проведена среща с детето М. след осъществения с бащата режим на лични отношения през лятото на 2017 г., като е констатирала, че детето много добре се е чувствало след режима на контакти с бащата, разказвало е къде са ходили, щастливо е и иска да продължи да се среща с баща си.

Настоящият съд не кредитира показанията на свидетелката Р.В.М. (майка на А.М.). Тя не е присъствала при връщането на детето от бащата след осъществения режим на лични отношения през лятото на 2017 г., а показанията й, че детето било с рани на крачетата и на челото, че косата му не била ресана през целия период и била цялата с паразити, са изолирани и не кореспондират на отразеното в социалния доклад на ДСП-Мездра от 08.11.2017 г., на свидетелските показания на св. Ц.К.и на заявеното пред съда от социален работник Стоилова.

В съдебното заседание на 17.12.2018 г. въззивният съд е изслушал детето М.В.П.. То е споделило, че не му харесва много в с. Оселна, където живеят бащата и бабата и дядото по бащина линия, и няма желание да ходи там. С баща си контактува в първата и третата събота на месеца от 10.00 часа до 17.00 часа и не преспива при него. Изявило е предпочитание през Коледно-новогодишните празници да е с майката.  Заявило е също, че баща му го търси по телефона, и че няма нещо, което да го притеснява в баща му, не се притеснява от него, бащата и бабата и дядото по бащина линия не са го удряли.

Въззивният съд е допуснал съдебно-психологична експертиза, чието заключение обаче не е изготвено поради това, че въззивницата А.М.М. не е оказала съдействие на вещото лице. В съдебното заседание на 21.06.2018 г. съдът е указал на майката да окаже съдействие на вещото лице за изготвяне на заключението по допуснатата съдебно-психологическа експертиза, в противен случай въззивният съд може да приеме за доказани, на основание чл. 161 от ГПК, следните обстоятелства: 1) че детето М.В.П. е емоционално привързано към бащата В.П.К., 2) че при детето М.В.П. не съществува конфликт на лоялност по отношение на бащата В.П.К., 3) че бащата В.П.К. притежава родителски капацитет и е способен сам, без чужда помощ, да се грижи за детето М.В.П., 4) че върху детето М.В.П. не е упражнявано психическо или физическо насилие от бащата В.П.К., нито от роднините на бащата, 5) че при детето М.В.П. няма синдром на родителско отчуждение спрямо бащата В.П.К., и 6) че режимът на лични отношения на детето М.В.П. с бащата В.П.К., определен с обжалваното решение, е подходящ за детето М.В.П.. Видно от отбелязването на л. 137-гръб от настоящото дело, деловодителят е уведомил на 23.10.2018 г. в 11.30 часа на телефонен номер ******адв. М.Й. – пълномощник на А.М.М., за указанията от съдебното заседание на 21.06.2018 г. „дума по дума“. В съдебното заседание на 17.12.2018 г. вещото лице Р.И.М. подробно е обяснила поведението на майката и на нейния пълномощник във връзка с тяхното несъдействие за изготвяне на експертното заключение. В това заседание въззивният съд е отменил определението си от 05.10.2017 г., с което е допуснал изготвянето на съдебно-психологична експертиза, именно поради несъдействието на майката за изготвяне на експертното заключение.

Първоинстанционният съд, определяйки режима на лични отношения на бащата В.П.К. с детето М.В.П., се е ръководел от критериите, визирани в чл. 59, ал. 4 от СК. Настоящият съд също преценява, че бащата разполага с възпитателски качества, вкл. съгласно чл. 161 ГПК, че той притежава родителски капацитет и е способен сам, без чужда помощ, да се грижи за детето, и че няма никакви данни и доказателства, че с поведението си бащата е заплаха за здравето и живота на детето. Отношението на В.П.К. към детето М. е изцяло положително, както е изцяло положително и отношението на детето към бащата. Последният има желание да общува често с детето, между баща и дъщеря е налице взаимна привързаност, възрастта на детето (11-годишно) налага по-чести контакти с бащата, който има възможност за помощ от трети лица (неговите родители и брат), както и материални възможности, обусловени от работата му като международен шофьор, и добри жилищни условия. Пътуванията на детето от гр. София до с. Оселна, респ. до с. Игнатица, и обратно са неизбежни предвид разделеното живеене на родителите на М., но точно защото е международен шофьор, бащата може безопасно да пътува с детето по този маршрут и в интерес на детето би било да контактува със своя баща и по време на тези пътувания. От друга страна, определеният с обжалваното решение режим на лични отношения включва неучебни дни и при осъществяването му няма да се наруши учебния процес на детето, а празниците по Коледа и Нова година са подходящо споделени между родителите и са в съответствие с разпоредбата на чл. 59, ал. 3 от СК и съдебната практика. За появилото се след лятото на 2017 г. нежелание на детето да посещава с. Оселна (отразено и в социалния доклад на ДСП-Лозенец от 12.06.2019 г.), при положение че то не е било там през лятото на 2018 г., майката трябва да положи всички усилия за преодоляване на това нежелание, още повече че тя е заявила в настоящото производство, че винаги е възпитавала М. в обич към баща й. Същевременно, ангажиментите на бащата като международен шофьор, налагащи по-дълги отсъствия от страната, не са основание за определяне на друг, по-тесен, режим на лични отношения с детето. При определяне на режима на лични отношения на дете с родител съдът се ръководи от интересите на детето, а не от интересите на родителите. В крайна сметка настоящият съд, вкл. и на основание чл. 161 ГПК, приема, че режимът на лични отношения на детето М.В.П. с бащата В.П.К., определен с обжалваното решение, е подходящ за момичето и неговото израстване като пълноценна личност.

При определяне размера на дължимата месечна издръжка съдът се съобразява с нуждите на детето и възможностите на задължения родител. Това са две кумулативни изисквания, с които съдът следва да се съобрази. Пред районния съд бащата е заявил, че получава месечно около 700 лева, а пред въззивната инстанция – 510 лева. Майката е представила удостоверение за своите доходи, от което е видно, че за периода месец септември 2016 г. – месец август 2017 г. е получила средномесечно брутно трудово възнаграждение в размер на 1651.72 лева. При това положение общата месечна издръжка на детето следва да бъде около 350 лева, от които правилно първостепенният съд е възложил в дял на бащата 200 лева, съобразявайки се както с нуждите на малолетната М., така и с възможностите на нейния баща. По делото не са представени доказателства, че при вече 11-годишното дете са налице изключителни нужди над тези, които са обичайните за дете на същата възраст. Предвид липсата на други алиментни задължения на въззивника В.П.К. и неговата професионална квалификация като международен шофьор, присъдената с обжалваното решение месечна издръжка не следва да бъде намалявана.

Първоинстанционното решение в обжалваните му части е правилно. При постановяване на решението първоинстанционният съд е съобразил всички ангажирани и относими към спора доказателства. Доказателствата и във въззивната инстанция не са достатъчни, за да разрушат убеждението на настоящия съд в правилността на атакуваното решение.

Съобразно изложеното, първоинстанционното решение в обжалваните му части, като правилно, следва да бъде потвърдено.

В настоящия случай страните нямат право на разноски, както с оглед изхода на спора, така и предвид характера на съдебното производство. Производството по делото е такова на спорна съдебна администрация. Съдебното решение се постановява за защита по най-добрия начин на интересите на малолетното дете, затова всяка страна следва да понесе разноските, които е направила.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решението по гр. д. № 57537/2014 г. на Софийския районен съд, ІІІ Гражданско отделение, 89 състав, в обжалваните части.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ исканията на А.М.М. и В.П.К. за присъждане на разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО в частта по иска за издръжка е окончателно и не подлежи на обжалване, а в останалата част подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

                                               

                                               

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  ЧЛЕНОВЕ:1.                      2.