Решение по дело №75/2019 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 септември 2019 г.
Съдия: Красимира Веселинова Тагарева
Дело: 20192300900075
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 25 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е     

  ……                                                                     25.09.2019г.                                гр.Ямбол

                                                                В     ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

Ямболският окръжен съд,                                                                                       гражданско отделение,

в открито съдебно  заседание на 03.09.2019година,

в следния състав:

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ТАГАРЕВА

                                                     ЧЛЕНОВЕ:

Секретар Л.Р.

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдия Тагарева

Търговско дело №75 по описа за 2019г. 

За да се произнесе, взе  предвид следното:

Производството е по реда на Част четвърта, чл.625 и сл. от  ТЗ - несъстоятелност.

Образувано е по молба на "Дерива"ООД гр.Ямбол, чрез управителя И. Н., който излага, че през периода 2007г.- 2008г. започнали да спадат значително приходите на дружеството и същото не било в състояние да погаси задълженията си. За принудителното  събиране на публичните задължения на дружеството било образувано изп.д №28090002013/2009г. по описа на публичен изпълнител при ТД на НАП-Бургас, като към 15.07.2019г. задълженията на дружеството към НАП възлизали в размер на сумата общо 82 445,75лв., а по трудово правоотношение е налице задължение на дружеството и към лицето П.Балтаджиева от гр.Стара Загора. Твърди се, че понастоящем  дружеството е спряло плащанията към всичките си кредитори, има изискуеми задължения, които не може да покрие, тъй като не притежава дълготрайни активи и парични средства, при което дружеството е изпаднало в неплатежоспособност. С оглед на това моли съдът да обяви неплатежоспособността на дружеството и да открие производство по несъстоятелност на търговеца и същият да бъде обявен в несъстоятелност, ведно със законните последици.

Към молбата са приложени изискуемите по чл.628 ТЗ доказателства.

В о.с.з. за молителя се явява адв. Т., който поддържа искането за откриване производство по несъстоятелност на търговското дружество.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа страна следното:

От представеното удостоверение от 25.07.2019г. на Агенция по вписванията и от извършената служебна справка в електронния сайт на Търговския регистър по партидата на ”Дерива”ООД гр.Ямбол се установява, че търговецът е вписан в търговския регистър и към датата на удостоверението, респ. датата на подаване на молбата по чл.625 ТЗ – 25.07.2019г.  не е заличен.

Видно от приложеното по делото съобщение  по чл.78 ДОПК, НАП–ТД Бургас е уведомена за настоящото производство по несъстоятелност.

Съгласно счетоводния баланс на молителя, изготвен към датата на сезиране на съда по несъстоятелността, в същия няма отчетено притежавано от търговеца движимо и недвижимо имущество, а в пасива дружеството отчита задължения в размер на 93х.лв. По счетоводния баланс към 31.12.2018г. търговецът също не отчита активи, а пасивите са в размер на 56х.лв. От издаденото от НАП - ТД -Бургас удостоверение от 15.07.2019г. е установено, че е образувано изп.д.№28090002013/2009г. за събиране на публични задължения на дружеството в размер на сумата общо 82 445,75лв. 

От заключението на вещото лице-икономист Св.Д., извършило назначената съдебно-икономическа експертиза, също се установява, че ”Дерива” ООД - гр.Ямбол не притежава имущество - дълготрайни и краткотрайни активи, материални запаси, инвестиции, вземания, няма налични парични средства в брой или такива по банкови сметки, към 25.07.2019г. дружеството не извършва дейност. В периода 31.12.2014г.-25.07.2019г. дружеството не е разполагало с активи за погасяване на задълженията си. За този период финансовият резултат е загуба, като към 25.07.2019г. същата нараства до размера на 98х.лв. От 2017г. дружеството е реализирало приходи от продажби на минимални стойности, които не следва да бъдат отразени в ГФО, трудовите договори са прекратени, като плащанията са спрели към 01.07.2019г. В тази връзка коефициентите на ликвидност – на обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност, са с нулеви стойности, тъй като дружеството не разполага с активи и с парични средства, с които да покрие задълженията си. Коефициентите на задлъжнялост и на финансова автономност са отрицателна величина - минус 1 и показват превишение на задълженията спрямо собствения капитал, т.е. че съществуващите задължения не са обезпечени с имущество. Вещото лице е установило, че освен публичните задължения на дружеството в размер на 93 072,67лв., е налице и облигационно задължение на търговеца в размер на 140 000лв. към Уникредит Булбанк, цедирано в полза на "Агенция за събиране на вземания"ЕАД, за което задължение е образувано изп.д. по описа на ЧСИ№878 в КЧСИ, като това задължение не е отразено в счетоводните книги на търговеца. Даденото заключение е, че дружеството не разполага с активи за погасяване на задълженията си, с преустановена дейност е и не се очакват приходи от търговската му дейност, като влошеното финансово състояние на дружеството и затрудненията му да обслужва задълженията си датират от 2014г., същите се определят като трайни и необратими и представляват опасност за интересите на кредиторите. 

При тази установена фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Съгласно разпоредбата на чл.607а, ал.1 и ал.2 ТЗ, основанията за откриване на производство по несъстоятелност са неплатежоспособността на търговеца или неговата свръхзадълженост (за определена категория ЮЛ). Легална дефиниция на понятието  “неплатежоспособност” се съдържа в нормата на чл.608,ал.1 ТЗ, според която неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение, породено от или отнасящо се до търговска сделка, публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане. Алинея 3 на посочената правна норма установява законова презумпция, съгласно която неплатежоспособността е налице, когато длъжникът е спрял плащанията към всичките си кредитори. Налице е свръхзадълженост на капиталово търговско дружество - ООД, АД или КДА, ако неговото имущество не е достатъчно, за да покрие паричните му задължения (чл.742,ал.1 ТЗ).

В разглеждания случай преценката на събраните по делото писмени доказателства  и заключението на приетата СИЕ налага извода, че са осъществени материално-правните предпоставки  по чл.608, ал.3, вр. с чл.607а, ал.1 ТЗ за производството по несъстоятелност на длъжника ”Дерива”ООД. Последният е търговец по смисъла  на чл.1 от ТЗ, който на 01.07.2019г. е спрял плащанията към всичките си кредитори. Спирането на плащанията се установи от заключението на вещото лице по извършената съдебна експертиза, което съдът приема за обективно и компетентно, а както се посочи по-горе, съгласно чл.608, ал.3 ТЗ неплатежоспособността се предполага при спиране на плащанията. Тази законова презумпция не само че не е оборена по делото, но и със събраните доказателства, вкл.съдебната експертиза се установи, че спирането на плащанията се дължи на обективна невъзможност на търговеца да изпълнява произтичащите от търговската му дейност задължения, тъй като при установен изискуем общ размер на публичните задължения– 93 072,67лв. и по облигационно правоотношение в размер на            140 000лв., същият не разполага с движимо и недвижимо имущество, няма вземания, не притежава пари в брой или по банкови сметки, за да покрие тези свои задължения. Финансовият резултат на дружеството е отрицателен, а показателите за финансовото му състояние са изключително влошени – коефициентът на задлъжнялост показва зависимост на дружеството от външни източници, коефициентът на платежоспособност сочи на превишение на задълженията спрямо собствения капитал, а коефициентите на обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност са с нулеви стойности, тъй като дружеството няма активи, с които да покрие задълженията си. След като дружеството отчита загуба и липса на собствен капитал, не разполага и с налични активи за покриване на задълженията си, затрудненията на търговеца не са временни, а са трайни по своя характер (чл.631 ТЗ).

С оглед изложеното, молбата за откриване на производство по несъстоятелност на ”Дерива”ООД, е основателна. Следва да се постанови решение в този смисъл, като за начална дата на неплатежоспособността се приеме посочената от вещото лице дата на спиране на плащанията към всички кредитори - 01.07.2019г.

Съдът счита, че с оглед събраните по делото доказателства не е налице имущество на длъжника  за покриване на разноските по производството по несъстоятелност. В дадения му по реда на чл.629б ТЗ срок длъжникът не изяви готовност и не предплати началните разноски по несъстоятелността. Поради това, несъстоятелността следва да се открие при хипотезата на чл.632, ал.1 ТЗ. В противен случай, производството би било самоцелно и не би изпълнило предназначението си - да се осигури справедливо удовлетворяване на кредиторите  и възможност за оздравяване на предприятието на длъжника. С оглед предвиденото в разпоредбата на чл.632, ал.1 ТЗ, заедно с откриването на производството по несъстоятелност, следва да се постанови и допускане на обезпечителни мерки, прекратяване дейността на търговеца, обявяване на несъстоятелността и спиране на производството по настоящото дело.  

При този изход на делото, т.к. при депозиране на молбата по чл.625 ТЗ  длъжникът не е внесъл ДТ за производството, същият следва да бъде осъден да заплати такава в размер на 250лв. (чл.24,ал.1,т.2 от Тарифата за ДТКССГПК).

Водим от изложеното и на основание чл.632, ал.1 ТЗ, ЯОС

 

                                                  Р    Е   Ш   И  :

 

ОБЯВЯВА на основание чл.608 ТЗ неплатежоспособността на ”Дерива”ООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.”Димитър Благоев” бл.20 - партер, вх.А,  ЕИК *********, представлявано от управителя И. И. Н., с начална дата 01.07.2019г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на ”Дерива” ООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.”Димитър Благоев” бл.20 - партер, вх.А,  ЕИК *********, представлявано от управителя И. И. Н.

ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на обща възбрана и запор върху имуществото на ”Дерива” ООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.”Димитър Благоев” бл.20 - партер, вх.А,  ЕИК *********, представлявано от управителя И. И. Н .

ПРЕКРАТЯВА дейността на предприятието на”Дерива” ООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.”Димитър Благоев” бл.20 - партер, вх.А,  ЕИК *********, представлявано от управителя И. И. Н.

ОБЯВЯВА в несъстоятелност ”Дерива” ООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.”Димитър Благоев” бл.20 - партер, вх.А,  ЕИК *********, представлявано от управителя И. И. Н.

СПИРА  производството по несъстоятелност на ”Дерива”ООД - гр.Ямбол, по образуваното т.д.№75/2019г. по описа на ЯОС .

ОСЪЖДА ”Дерива” ООД  със седалище гр.Ямбол, с посочени адрес на управление,  представител и ЕИК, да заплати ДТ по сметката на ЯОС в размер на сумата 250 лева.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Апелативен съд-гр.Бургас в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър.

Препис от решението да се изпрати незабавно за вписване на Агенцията по вписванията-Търговски регистър, като на основание чл.620,ал.6 ТЗ за вписването не се събира ДТ.

                                                    ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: