Разпореждане по дело №96/2022 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 юли 2022 г.
Съдия: Елена Стойнова Чернева
Дело: 20227210700096
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 юни 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

     РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 363

гр. Силистра,   01 юли 2022 г.

 

Административен съд – Силистра, в закрито заседание на  първи юли през две хиляди и двадесет и втора година, в състав:

СЪДИЯ: Елена Чернева

разгледа адм. дело № 96 по описа на съда за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по жалба на Д.Д.Т. с ЕГН – ********** *** срещу Ревизионен акт № Р-03001920004892-091-001 / 16. 03. 2022 г. издаден от органи по приходите при ТД на НАП – гр. Варна, потвърден след обжалване по административен ред с Решение № 73/ 20. 05. 2022 г. на директора на Дирекция "Обжалване и данъчно-осигурителна практика" – гр. Варна при ЦУ на НАП, с който за данъчни периоди 2017– 2019 г. са установени задължения на лицето по чл. 48, ал. 2 от ЗДДФЛ, задължения за осигурителни вноски за ДОО, за УПФ и здравноосигурителни вноски в общ размер на 3617. 72 лв., както и лихви в общ размер на 1339. 96 лева.

Жалбоподателят оспорва всички констатации, свързани с извършената ревизия. Счита, че решаващият орган е подходил формално към правомощията си, по време на извършената проверка е демонстрирал  неуважително отношение към него, което в крайна сметка се е отразило върху формулираните изводи. Изтъква, че той и семейството му са трайно установени в Обединено Кралство Великобритания и по силата на Спогодбата между Република България и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за избягване на двойното данъчно облагане и предотвратяване отклонението от облагане с данъци на доходите и печалбите от прехвърляне на имущество не може да се счете, че е местно лице в България, респ. че дължи сумите, установени в РА. Твърди, че  сумите от продажбите, за които приходната администрация приема, че са извършени от него, са получавани от неговата възрастна и болна майка с цел подпомагането ѝ. Оспорва, че е получавал сумите по разписките за получени пощенски парични преводи и разходните касови ордери. Моли съда за съдействие за събиране на доказателства относно релевантни за производството обстоятелства, но формулира ясно само няколко доказателствени искания – за разпит на двама свидетели, да бъдат изискани оригинални документи на РКО и ППП за 2017 и 2018 г. от Еконт Експрес, като бъде назначена графологична експертиза относно автентичността на подписа му върху тях.

Производството е по реда на чл. 156 и сл. от ДОПК.

Жалбата е подадена  в срока по чл. 156, ал. 1 от лице, което е адресат на административния акт и има правен интерес от оспорването по смисъла на чл. 147, ал.1 АПК; атакува се индивидуален административен акт, подлежащ на съдебен контрол, пред компетентния съд. Преди съдебното обжалване е проведено обжалване по административен ред, поради което жалбата се явява процесуално  допустима съгласно чл. 156, ал. 2 от ДОПК и следва да се внесе за разглеждане в открито съдебно заседание.

Жалбата не е подадена съгласно правилото на 152, ал. 1 АПК, приложим съгласно препращащата разпоредба на § 2 от ДР на ДОПК, но в указания срок органът е представил заверено копие от административната преписка, като по допускането на събраните по нея доказателства съдът ще се произнесе в първото заседание – чл. 171, ал. 5 от АПК.  Във връзка с приложените фото копия от документи от Еконт Експрес, съдържащи се върху Диск 2, папка Еконт, папка SR – 103208 на ответника следва да се укаже, че същите не носят заверка за вярност, т. е. не са годни доказателствени средства и не могат да бъдат допуснати като писмени доказателства в този вид. По принцип това са документи, които се съхраняват в трето неучастващо в процеса лице и очевидно от страна на жалбоподателя се оспорва верността им. В тази връзка ответникът, ако иска да се ползва от тях, най-късно в насроченото съдебно заседание следва да заяви това и да представи оригиналите на документите (чл. 183 ГПК), респ. да ги изиска от Еконт Експрес по реда на чл. 192, ал. 1 ГПК, за да бъде  проверена автентичността на подписа на жалбоподателя върху тях. Освен това на ответника следва да се даде възможност в едноседмичен срок от получаването на настоящото разпореждане да представи електронните документи от диск № 1 във формат, позволяващ проверка на сертификатите на положените електронни подписи и времето на съставянето на документите, заедно с копие от диска за връчването му на ответника, съгласно чл. 184, ал. 2 от ГПК. Изпълнението на процедурата е необходимо във връзка с преценка дали РА отговаря на изискванията на чл. 120, ал. 1, т. 8 от ДОПК.

Съгласно чл. 170, ал. 1 от АПК, приложим съгласно § 2 от ДР на ДОПК, в тежест на административния орган е да установи съществуването на посочените в оспорения акт фактически основания, както и изпълнението на законовите изисквания за издаването му.

Жалбоподателят следва да установи в процеса своите твърдения, базирани на факти, от които произтичат за него благоприятни последици. В тази връзка следва да му се укаже, че е необходимо да формулира ясно доказателствените си искания, тъй като съдът би могъл да му посочи, че определени обстоятелства се нуждаят от доказване, но изборът на доказателствени средства е предмет на преценка от самия жалбоподател.  Искането за допускане на свидетели за посочените обстоятелства е допустимо, като на жалбоподателят следва да се даде възможност да води посочените двама свидетели в предстоящото съдебно заседание. Искането за назначаване на графологична експертиза също е своевременно предявено и допустимо, но по него съдът ще се произнесе едва след изслушването на становището на ответника и прилагането на оригиналите на оспорените документи. В случай, че жалбоподателят държи на прилагането на документите относно подадените от него данъчни декларации и платени данъци във Великобритания за периода от 2016 до 2019 г., то тези документи на първо място следва да се приложат в четлив вид (представените копия са лоши), а освен това следва да са придружени с точен превод на български език, заверен от страната (чл. 185 ГПК).  Въз основа на резултата от графологичната експертиза и с оглед оспорванията в последствие ще е необходимо и назначаване на счетоводна експертиза.

Във връзка с гореизложеното и на осн. чл. 154, ал. 1, 157, ал. 1,  чл. 163 и чл. 170  АПК съдът

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И  :

 

НАСРОЧВА съдебно заседание за 08. 09. 2022 г. от 11. 00 часа, за която дата да се призоват следните страни:

Жалбоподател: Д.Д.Т. с ЕГН – ********** ***;

Ответник по жалбата: Директор на дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ Варна при ЦУ на НАП.

 

ПРЕПИСИ от настоящото разпореждане да се връчат на страните по реда на чл.138, вр. с чл.137 АПК, като ответният административен орган има право на писмен отговор и посочване на доказателства в 14-дневен срок от съобщаването.

 

Задължава ответника в едноседмичен срок от получаването на настоящото разпореждане да представи електронните документи от диск № 1 във формат, позволяващ проверка на сертификатите на положените електронни подписи и времето на съставянето на документите, заедно с копие от диска за връчването му на ответника. След получаване на диска същият да се изпрати на жалбоподателя, който най-късно в насроченото съдебно заседание може да оспори истинността на съдържащите се на електронния носител документи.

 

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на страните най-късно в насроченото съдебно заседание да посочат и да представят нови доказателства, съобразно указанията по чл. 163, ал. 3 и чл. 170 АПК, съдържащи се в мотивите на настоящото определение.

 

РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на оспорване.

 

                                                                    СЪДИЯ: