Определение по дело №375/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260025
Дата: 1 октомври 2020 г. (в сила от 1 октомври 2020 г.)
Съдия: Кристина Иванова Тодорова
Дело: 20201800600375
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 01.10.2020  година

 

            СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД  - НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, ПЪРВИ въззивен състав, в закрито съдебно заседание на  първи октомври две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ПЕТКОВ

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.ТАТЯНА ГРОЗДАНОВА

                                                                                        2. КРИСТИНА ТОДОРОВА

 

след като разгледа  докладваното от съдия Тодорова ВЧНД № 375 по описа за 2020 г. на СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Мотивите на основание чл. 33, ал. 5 НПК изготвени от съдия Г..

            Производството е  по реда на чл. 249, ал. 3 НПК.

Образувано е по частна жалба на И.Б.И., подадена чрез адв. К.А. от САК, срещу определение от 08.09.2020 година, постановено по НОХД 94/2019 година на РС Б., с което е оставена без уважение молбата на И. за конституиране като частен обвинител по делото.

В частната жалба се сочи, че съдът неправилно е приел, че искането за конституиране е направено извън срока по чл. 247б, ал. 4 НПК и се излагат подробни аргументи за това, че за разпоредителното заседание, насрочено за 22.10.2019 година пострадалият от престъплението не е бил редовно призован. Твърди се, че жалбоподателят от 2013 година не живеел на постоянния си адрес, а съобщението за насроченото за 22.10.2019 година разпоредително заседание било връчено на сестра му, която не е нито член на домакинството, нито на семейството му, поради което се претендира, че това връчване не е извършено при спазване на разпоредбата на чл. 180, ал. 2 НПК и следователно – депозираното след проведеното разпоредително заседание на 22.10.2019 година искане за конституиране като частен обвинител е своевременно. Сочи се, също така, че жалбоподателят не е уведомен, че ако не се яви в разпоредителното заседание, то той ще загуби правото си да се конституира като страна в процеса.

Иска се отмяна на обжалваното определение и конституиране от въззивния съд  на пострадалия жалбоподател в качеството на частен обвинител.

 

С. ОКРЪЖЕН СЪД, като взе предвид изложените в частната жалба оплаквания и провери изцяло материалите по делото и правилността на  атакувания съдебен акт, за да се произнесе, взе предвид следното:

Частната жалба  е подаден от процесуално легитимирана страна, в срока по чл. 342, ал. 1, вр. чл. 249, ал. 3 НПК, поради което е допустима, но неоснователна.

            Видно от материалите по НОХД  94/2019 година И.Б.И. има качеството на пострадал от престъпление по чл. 129, ал. 2 НК, извършено на 03.04.2011 година в с. Р., за което е повдигнато обвинение пред съда на подсъдимите В.Т.Д. и Т.Ц.Д.. Съдебното производство е било образувано на 18.02.2019 година като до датата на редовно проведеното разпоредителното заседание – 22.10.2019 година, по делото са насрочвани четири други съдебни заседания, за всяко от които на И.И. е изпращано съобщение по чл. 247б НПК, с което изрично е уведомяван за това, че може да подаде молба за конституиране като страна по делото най-късно до започване на разпоредителното заседание, както и че има право да упълномощи повереник. Всяко съобщение е бил придружено от препис от разпореждането на съда за насрочване на разпоредителното заседание. Съобщенията по чл. 247б НПК и разпорежданията на съдията-докладчик по делото са получавани на постоянния адрес на пострадалия -  гр. Б., ж.к. „С.“, бл.  **, вх. *, ет. *, ап. * от неговата сестра  - А. Б. И., която има и качеството на свидетел по делото. Видно от приложения списък на свидетелите за призоваване А. Б. И. живее на същия адрес, който е постоянен адрес на пострадалия И.И.. При това положение не могат да бъдат споделени доводите на жалбоподателя за нередовно призоваване в нарушение на чл. 180, ал. 2 НПК след като сестра му А. И. е получила съобщението по чл. 247б НПК с разпореждането за насроченото разпоредително заседание на 22.10.2019 година, на което той не се е явил. И. не е отказала в нито един случай да приеме съдебните книжа поради това, че И.И. не живее на адреса и тя е в невъзможност да поеме задължението да му ги предаде. Отделно от това, дори и да бе направила подобен отказ, то съобразно чл. 271, ал. 5 НПК разпоредителното заседание не би могло да бъде отложено, тъй като пострадалият не е намерен на постоянния си адрес и  не е посочил на органите на досъдебното производство или на съда друг адрес, на който да бъде призоваван. Затова доводите на жалбоподателя, че от 2013 година живее със семейството в София са неотносими  към редовността на неговото призоваване.

            С даването на ход на разпоредителното заседание и изслушването на явилите се страни по  въпросите по чл. 248 НПК се преклудира правото на пострадалите от престъплението да се конституират в един по-късен момент като страни в процеса. При това – тази преклузия не отпада в случаите, когато съдът в разпоредителното заседание е констатирал наличието на процесуални нарушения и е прекратил съдебното производство, а впоследствие въззивната инстанция е отменила това определение и е върнала делото за продължаване на съдопроизводствените действия, включително – и за продължаване на разглеждането на делото в открито разпоредително заседание, какъвто е и настоящият случай. Следва да се посочи, още, че съдът е длъжен да уведоми пострадалите от престъплението за правото им да предявят граждански иск или да се конституират като частни обвинители до даване ход на разпоредително заседание, но не и задължението да ги уведомява за последиците, в случай, че преклузивният срок не е спазен.

                       

С оглед на изложеното и на основание чл. 249, ал. 3, вр. чл. 345, ал. 2 НПК, С. АПЕЛАТИВЕН СЪД

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА определение от 08.09.2020 година, постановено по НОХД 94/2019 година на РС Б., с което е оставено без уважение искането на И.Б.И. за конституиране като частен обвинител.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:…………….

                                                                                            (Пл. Петков)

 

 

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1:………………

                                                                                               (Т. Грозданова)

 

                                                                                                                                             О.М.   

                                                          2:………………

                                                                                              (Кр. Тодорова)