Решение по дело №7377/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 516
Дата: 22 март 2018 г. (в сила от 26 март 2019 г.)
Съдия: Атанаска Анастасова Анастасова
Дело: 20175330207377
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 5 1 6

                                           Гр. Пловдив, 22.03.2018г.

                                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Пловдивски районен съд, XІ н. с. в публично съдебно заседание на дванадесети март две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                           

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАСКА АНАСТАСОВА

         

          При участието на секретаря АНЕЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 7377/2017г. по описа на ПРС, XІ н. с., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от М.К.В., ЕГН ********** *** против Електронен фиш Серия К № 1594300, издаден от ОДМВР Пловдив, с който на основание чл.189 ал.4 вр. чл.182 ал.2 т.6 от Закона за движението по пътищата /ЗДП/ му е наложено административно наказание глоба в размер на 700 лв. за нарушение на чл.21 ал.1 от ЗДП.

По съображения, изложени в жалбата, жалбоподателят В. моли съда да отмени обжалвания електронен фиш.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

Съдът, след като взе предвид изложеното в жалбата и анализира събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

На 16.04.2017г. в 16.01ч. на АМ „Тракия“ км.118+425 в посока гр. София било заснето извършено нарушение за скорост с МПС „Ямаха РЖ 07“ с рег. № *****, установено със стационарна система „Sitraffic Lynx ERS 400, като при разрешена скорост от 100 км/ч, след приспаднат толеранс от 3%, била установена скорост от 163 км/ч или превишаване на разрешената скорост с 63 км/ч. Установено било, че горепосоченото МПС е собственост на М.К.В., ЕГН **********.

За така констатираното нарушение на чл.21 ал.1 от ЗДП и на основание чл.189 ал.4 вр. чл.182 ал.2 т.6 от ЗДП на М.В., като собственик на МПС „Ямаха РЖ 07“ с рег. № *****, е наложена глоба в размер на 700 лв.

Тази фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото доказателства, които съдът кредитира като обективни и непротиворечиви.

Към изпратената от наказващия орган административнонаказателна преписка са приложени Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 09.10.4823 за стационарна видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения, тип „Sitraffic ERS 400“, видно от което същата е вписана в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване под № 4823, с посочен срок на валидност – 06.10.2019г., Протокол от 21.05.2015г. за извършен монтаж на 2 бр. пътни знаци Е24, указващи мястото на контрол, както и снимков материал за установеното и заснето с автоматизирано техническо средство нарушение.  

По делото е налице и Протокол от проверка № 40-ИСИ/10.03.2017г., съставен от Български институт по метрология за извършена последваща метрологична проверка на стационарната видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения тип „Sitraffic ERS 400“.  

В съпроводителното писмо от наказващия орган, с което е изпратена административнонаказателната преписка, е посочена информация за участъка от пътя с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта по чл.21 от ЗДП, видът на автоматизираното техническо средство. В писмото е посочено и това, че участъкът от пътя е обозначен с 2 бр. пътни знаци Е24 „Контрол с автоматизирани технически средства или системи“.

При така установената фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, тъй като е депозирана от надлежна страна /лице, което е санкционирано/. Следва да се приеме, че жалбата е подадена в рамките на преклузивния 14-дневен срок за обжалване, предвиден в чл.189 ал.8 от ЗДП, макар и по делото да не са представени доказателства, удостоверяващи връчването на обжалвания електронен фиш, въпреки че такива многократно са били изискани от въззиваемата страна. В тази връзка следва да се отбележи, че в последно постъпилото по делото писмо от Сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР Пловдив е посочено, че до момента не е получена обратна разписка, удостоверяваща връчването на електронния фиш, както и че в системата за управление на административнонаказателната дейност не фигурира дата на връчване. 

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

Електронният фиш е издаден в съответствие с изискванията на чл.189 ал.4 от ЗДП. В същия са посочени: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението /ОДМВР Пловдив/, мястото /АМ „Тракия“ км.118+425 в посока гр. София/, датата /16.04.2017г./, точният час на извършване на нарушението /16.01ч./, регистрационният номер на МПС /*****/, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство /М.К.В./, описание на нарушението /управление на МПС „Ямаха РЖ 07“ с превишена скорост - 163 км/ч, при ограничение 100 км/ч/, нарушената разпоредба /чл.21 ал.1 от ЗДП/, размерът на глобата /700 лв./, срокът, сметката и мястото на доброволното й заплащане /14-дневен срок в БНБ по указаната сметка на името на отбелязания фонд/.

От приложеното по делото Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 09.10.4823 за стационарна видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения, тип „Sitraffic ERS 400“ се установява по безспорен начин годността на техническото средство, с което е била измерена скоростта на управлявания от жалбоподателя лек автомобил.

На стационарната видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения тип „Sitraffic ERS 400“ е била извършена и последваща проверка, резултатите от която са обективирани в Протокол от проверка № 40-ИСИ/10.03.2017г., съставен от Български институт по метрология.

В приложения към преписката снимков материал е отразено, че е била измерена скорост на движение на МПС „Ямаха РЖ 07“ с рег. № ***** - 169 км/ч. В Протокол от проверка № 40-ИСИ/10.03.2017г. на Български институт по метрология изрично е отбелязано, че при техническото средство грешката при измерване на скоростта е + - 3 км/ч до 100 км/ч и + - 3 % над 100 км/ч. С оглед на това в полза на нарушителя от измерената скорост - 169 км/ч, са били приспаднати 3% толеранс /6 км/ч/, поради което наказуемата скорост е 163 км/ч, която скорост е указаната в електронния фиш.

Съдът следва да отбележи, че административнонаказващият орган /АНО/ няма задължение, а жалбоподателят има право, предвидено в нормата на чл.189 ал.5 от ЗДП, след като не е съгласен с данните от фиша в законоустановения срок от получаването му да представи в ОДМВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция” писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението. В процесния случай това право не е било упражнено от жалбоподателя.

Нарушението е било установено и заснето със стационарна видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения, тип „Sitraffic ERS 400“. След като нарушението е било установено и заснето с техническо средство, то законосъобразно на основание чл.189 ал.4 от ЗДП в отсъствието на контролен орган и на нарушител е бил издаден електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Законосъобразно за констатираното нарушение е бил издаден електронен фиш, а не е бил съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, въз основа на който да бъде издадено наказателно постановление /НП/.

В електронния фиш е отбелязано, че нарушението, свеждащо се до управление на МПС с превишена скорост - 163 км/ч, при разрешена такава - 100 км/ч, е извършено на АМ „Тракия“ км.118+425 в посока гр. София. Указано е и установеното превишаване на скоростта /63 км/ч/. С оглед на това законосъобразно нарушението е квалифицирано по чл.21 ал.1 от ЗДП.

В случая не са допуснати съществени процесуални нарушения при издаването на електронния фиш, свързани с липсата на дата на издаването му, автор или наименование на издаващия орган, липса на подпис и печат, липсата на отразяване в електронния фиш на срока за неговото обжалване, както и органът, пред когото се обжалва. В нормата на чл.189 ал.4 от ЗДП изчерпателно са изброени реквизитите на електронния фиш, като такива реквизити на фиша не са посочени и не се изискват. Наред с това в §1 от ДР на ЗАНН пък е залегнало, че електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно - информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи. Т.е. електронният фиш представлява не волеизявление на определен орган, а електронно обективирано такова, което единствено се записва върху съответния носител от определено лице, но на база административно- информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от АТСС. Действително съобразно разпоредбата на чл.189 ал.11 от ЗДП влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление. Това приравняване обаче е само относно последиците, с които се ползват влезлите в сила НП и електронните фишове и не обосновава необходимост от механично пренасяне на правилата относно процедурата за съставяне и изискването за задължителни реквизити по чл.57 от ЗАНН, както и пренасяне, респ. прилагане на сроковете по чл.34 ал.1 от ЗАНН.

След анализ на събраните по делото доказателства съдът приема за установено по безспорен начин, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на административно нарушение по чл.21 ал.1 от ЗДП, тъй като на 16.04.2017г. в 16.01ч. на АМ „Тракия“ км.118+425 в посока гр. София, при въведено ограничение на скоростта 100 км/ч е управлявал МПС „Ямаха РЖ 07“ с рег. № ***** със скорост от 163 км/ч. Фактическите констатации, отразени в електронния фиш, се потвърждават от събраните по делото писмени доказателства, прочетени и приети по надлежния ред.

Разпоредбата на чл.182 ал.2 т.6 от ЗДП предвижда за превишаване над 50 км/ч - глоба 600 лв., като за всеки следващи 5 км превишаване над 50 кмглобата се увеличава с 50 лв. В конкретния случай разрешената максимална скорост /100 км/ч/ е превишена с 63 км/ч. Налице е абсолютно определена санкция, в която предвиденото наказание е точно фиксирано по вид и размер, поради което същото не може да бъде индивидуализирано и следва да се наложи именно в посочения вид и размер, което е съобразено в атакувания електронен фиш.

С оглед изложените съображения електронният фиш следва да бъде потвърден като законосъобразен.

Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

                                      Р   Е   Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш Серия К № 1594300, издаден от ОДМВР Пловдив, с който на М.К.В., ЕГН ********** *** на основание чл.189 ал.4 вр. чл.182 ал.2 т.6 от Закона за движението по пътищата /ЗДП/ му е наложено административно наказание глоба в размер на 700 лв. за нарушение на чл.21 ал.1 от ЗДП.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд Пловдив в 14–дневен от съобщаването му на страните.

 

                                                             

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

          Вярно с оригинала.

          А. Д.