Определение по дело №65/2014 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 2250
Дата: 28 май 2014 г.
Съдия: Катя Бельова
Дело: 20141200500065
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 27 януари 2014 г.

Съдържание на акта

Определение № 109

Номер

109

Година

13.02.2012 г.

Град

Кърджали

Окръжен Съд - Кърджали

На

02.13

Година

2012

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Георги Стоянов Милушев

Секретар:

Деян Георгиев Събев

Йорданка Георгиева Янкова

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Йорданка Георгиева Янкова

Въззивно частно наказателно дело

номер

20125100600021

по описа за

2012

година

Делото е образувано по подадена частна жалба от „. – З. П. - Г., представлявано от З. Д. П., против определение на Районен съд – Кърджали, постановено по Ч.н.д. № 56/2012 год., с което е оставена без уважение подадената молба с правно основание чл.186 от НПК, във вр. с чл.84 от ЗАНН, за възстановяване на срока за обжалване на Наказателно постановление №09/09001545 от 09.11.2011 год. на Директора на Д. „. на Т. - Г., като неоснователна. Излагат се съображения за незаконосъобразност на обжалваното определение. Моли да се отмени същото и да се постанови съдебен акт, с който да се възстанови срока за обжалване на наказателното постановление.

Като прецени частната жалба и реда, по който се развива производството, настоящия съдебен състав счита, че компетентен да се произнесе по същата е Административен съд – Кърджали. Обжалването на наказателните постановления се осъществява по реда на чл. 59 - 63 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/. Съгласно чл.63 ал.1 от ЗАНН, жалбите се разглеждат от районния съдия, който се произнася с решение по същество, с което може да потвърди, да измени или отмени наказателното постановление. Решението на районния съд подлежи на обжалване пред съответния административен съд на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс. Съгласно чл.63 ал.2 от ЗАНН, в предвидените от закона случаи съдът може да прекрати производството с определение, което подлежи на обжалване с частна жалба, като компетентен да се произнесе по същата е отново съответния административен съд. Съгласно чл.84 от ЗАНН, разпоредбите на НПК се прилагат, доколкото в този закон /ЗАНН/ няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване. В случая основанието, на което е поискано от РС- Кърджали възстановяване на пропускат срок за обжалване на НП, е чл.186 от НПК, приложим субсидиарно по силата на чл.84 от ЗАНН, но определението, с което е отказано да се възстанови срока, подлежи на обжалване с частна жалба, по която компетентен да се произнесе е съответния административен съд. С оглед цитираните по-горе разпоредби, следва изводът, че административно-наказателното производство по обжалване на наказателни постановления, с които се налага административни наказания за извършени административни нарушения, е двуинстанционно съдебно такова, с първа съдебна инстанция – районен съд, и втора /и последна/ – административен съд, като в ЗАНН не е предвиден случай, в който окръжен съд да е компетентен да се произнася по какъвто и да е въпрос в производството по обжалване на наказателни постановления, т.е. по дела от наказателно - административен характер, вкл. и по въпроса за възобновяване на срок за обжалване на НП. Аргумент в тази насока е и обстоятелството, че в случаите, когато молбата за възстановяване на пропуснат срок е уважена, то определението на компетентния районен съд, с което е сторено това, не подлежи на обжалване отделно от решението. А последното, както бе посочено по-горе, подлежи на обжалване пред административния съд. Или, неприемливо е компетентността на инстанционния съдебен контрол – окръжен или административен съд, да е в зависимост от резултата по разгледаната молба, в случая за възстановяване на пропуснат с­ок.

С оглед изложеното, настоящият състав намира, че по частната жалба срещу определението на Районен съд – Кърджали, с което е оставена без уважение молбата на „. – З. П. - Г., представлявано от З. Д. П., за възстановяване на срока за обжалване на НП №09/09001545 от 09.11.2011 год. на Директора на Д. „. на Т. - Г., компетентен да се произнесе е Административен съд – Кърджали. Посоченото налага производството по делото да бъде прекратено и делото да бъде изпратено на Административен съд – Кърджали, по подсъдност.

Ето защо, Окръжният съд

О П Р Е Д Е Л И :

ПРЕКРАТЯВА производството по ВЧНД № 21/2012 по описа на Окръжен съд – Кърджали и ИЗПРАЩА делото на Административен съд – Кърджали, по подсъдност.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.

Определение

2

ub0_Description WebBody

3FF4B08B8025BB82C22579A30046C448