Решение по дело №7202/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 507
Дата: 14 февруари 2020 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20195330107202
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №507

 

14.02.2020 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на единадесети ноември две хиляди и деветнадесета  година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

при секретаря Катя Грудева,  като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 7202/2019 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

     Производството е по реда на чл. 235 от ГПК – решение по исков спор .

     Иск на Р.Г.Б., ЕГН **********,*** против „ ЕОС Матрикс“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, ж к. Малинова долина, ул. Рачо Петров – Казанджията, № 4-6, с правно основание в чл. 439 във връзка с чл. 124 ал. 1 от ГПК.

    Според твърденията на ищеца, по ч. гр. дело № 5005/2012 год. на ХІІІ гр. състав на ПРС против него е издаден, въз основа на влязла в сила заповед за изпълнение, изпълнителен лист за следната сума: 3533.82 лв., представляваща главница по договор за паричен заем ******от ***** год., ведно със законната лихва от дата 03.04.2012г. до окончателното изплащане на вземането. Като взискател в листа, е посочен заематателя  по договора за заем „Уникредит кънсюмър файненсинг“ ЕАД. Възоснова така издадения изпълнителен лист, на 25.07.2012г. е образувано ИД №*****на ЧСИ *****. Твърди се липса на извършени каквито е да е било изпълнителни действия по това изпълнително дело; то било прекратено от ЧСИ на  10.04.2019 год. , тъй като по него взискателят повече от две години не поискал извършването на изпълнителни действия Затова се твърди, че по отношение на вземането на ответното дружество е изтекла погасителна давност и се моли да се постанови от съда решение , с което да установи недължимост на сумата.

   Ответното дружество оспорва иска с мотива, че вземането все още съществува, тъй като давността не е изтекла, а не е изтекла, тъй като е била прекъсвана и спирана.

  Иска е допустим, при очевиден интерес от исканото установяване. Докато кредиторът разполага с валиден изпълнителен лист за вземането си , интереса на длъжника  от оспорване на принудителното изпълнение чрез отричане на изпълняемото право не може да бъде отречен, дори в хипотеза, в която липсва образувано изпълнително дело за събирането на вземането или вече образуваното е било прекратено, или в хипотеза начастно правоприемство на страната на кредитора .

   Предпоставките на иска по чл. 255 ГПК (отм.) , сега чл. 439 от ГПК,  са изпълнителната сила, с която вземането е снабдено, и промените, които са изменили или погасили това вземане като притезание ( срв. решение № 101 от 1.XII.1972 г. по гр. д. № 95/72 г., ОСГК). По наличието на изпълнителна сила, с каквато вземането на ответното дружество е снабдено, не се спори, а ищецът не отрича съществуването на изпълняемото право, въвеждайки от своя страна като факт в спора единствено новонастъпило – след стабилизирането на заповедта – обстоятелство, под формата на изтекла давност. Затова и съдът приема, че между страните съществува (валидно е възникнало) договорно облигационно правоотношение под формата на договор за  кредит с „Уникредит  кънсюмър файненсинг“ ЕАД.

   Доколкото произтична от договор , вземането на това дружество става изискуемо на най- рано настъпилата от следните три дати – на  предсрочната изискуемост на вземането за главница , на датата на изтичането на договора  ( алтернативно : на датата на падежа на последната погасителна вноска , ако кредитора е приел плащане на части ) или датата на съдебното решение ( алтернативно : датата след изтичането на срока по чл. 414 от ГПК , когато кредитора разполага със заповед за плащане на вземането). По делото отсъстват данни , кога е изтекъл срока на договор за паричен заем ******от 03.02.2009 год., тъй като копие от него не фигурира в кориците на делото, а частното дело № 5005/2012 год. на ХІІІ гр. състав на ПРС е унищожено след изтичането на срока за архивно пазене.  Има обаче на л. 58 от делото копие от приложение № 1 към договора за цесия от дата 24.02.2010г, с който договор  „Уникредит кънсюмър файненсинг“ ЕАД прехвърля на ответното дружество  множество вземания по необслужвани кредити , един от които –процесния , сключен с ищеца  (л.59).  Точната сума на прехвърленото вземане е тази, записана впоследствие и в изпълнителния лист  - 3533.82 лв., тоест, към датата на прехвърлянето , вземането е било изискумо в пълния си размер. Затова съдът приема, че най- късно към дата  24.02.2010г., вземането на последното дружество е било изискуемо, и при липса на други данни, тази дата следва да се приеме за начална на срока , представляващ погасителна давност.

  На следващо място , липсва основание да се  приеме , че вземането се погасява с изтичане на кратката тригодишна погасителна давност. Приложима е общата такава, настъпваща след изтичането на петгодишно бедействие на взискателя.Доколкото е период на бездействие, то давност за едно вземане тече винаги , освен ако не бъде спряна или прекъсната. Основанията за това се доказват от лицето  ,което черпи права от спирането или прекъсването, тоест, от кредитора – ответник.

 Данни за прекъсване няма; подаването на молбата за издаване на заповед за плащане не прекъсва давността , нито молбата за образуване на изпълнителното дело. Няма нито едно проведено изпълнително действие –  с разпореждане на ЧСИ от дата 06.03.2017г е насрочено опис на движимите вещи на длъжника в жилището му на дата 07.04.2017г, но такъв не е проведен; със същото разпореждане  е наложен запор върху вземанията на  Б. срещу две банки (средства в банкови сметки), но такива вземания не са съществували – по сметките не е имало наличност. Отново със същото разпореждане е наложен и запор върху трудовото възнаграждение на длъжника , но такова не е било открито. Така или иначе, към датата на насрочването на изпълнителните действия , е било осъществено основание по чл. 433 ал. 1 т. 8 от ГПК производството по изпълнителното дело да бъде прекратено, тъй като от датата на образуването му 25.07.2012г. до 2017г няма нито едно поискано изпълнително действие.

    Тук съдът следва каже  и друго : изпълнителното дело под №*** е било образувано по молба на взискателя „Уникредит кънсюмър файненсинг“ ЕАД от дата 25.07.2012г.,с която на съдебния изпълнител са предоставени правата по чл. 18 от Закона за частните съдебни изпълнители; още с молбата за образуване са представени доказателства за съществуването на договора на цесия и е направено искане да се конституира ответното дружество като взискател по делото  на мястото на „Уникредит кънсюмър файнънсинг“ АД, като на Б. се връчи и уведомление за цесията , на основание чл. 99 от ЗЗД.   Искането е било основателно , доколкото цесията е породила действие между страните по нея, а на основанието по чл. 429 ал. 1 от ГПК субективните предели на издадения лист обхващат и частните правоприемници на взискателя, какъвто е ответника.  по него ЧСИ не се е произнесъл - отсъства нарочен акт, с който изпълнителя да конституира ответника като взискател или да връчи уведомлението за цесията, като вместо това , за цялото движение по делото, уведомявано е  „Уникредит кънсюмър файненсинг“ ЕАД, с две изключения – постановлението на ЧСИ за прекратяване на производството от дата 10.04.2019г е връчено не на това дружество , а на ЕОС Матрикс, а има и издадена през 2012 г на името на това дружество сметка по Тарифата към ЗЧСИ.  Същевременно , разпореждането  на ЧСИ от дата 06.03.2017г . за извършване на изпълнителни действия е издадено по искане на „ЕОС Матрикс“ ЕООД , които към този момент не само не са  надлежен взискател по делото, но и (в отношенията с ответника) не са легитимен носител на материалното право , тъй като уведомлението за цесията не е било връчено.   Затова  наложените запори и насрочените описи в никой случай не могат да препятстват изтичането на давност, като се има предвид, че реално не са и извършени.

 Или към 25.02.2015 г , давността за вземането е изтекла. Искът е основателен.

 Разноските се понасят от ответната страна , по списък на л. 122 от делото. 

 Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

    Признава за установено, че в отношенията между страните, Р.Г.Б., ЕГН **********,*** не дължи на „ ЕОС Матрикс“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, ж к. Малинова долина, ул. Рачо Петров – Казанджията , № 4-6, следните суми , за които е издаден изпълнителен лист по ч. гр. дело № 5005/2012 год. на ХІІІ гр. състав на ПРС  и е образувано  изпълнително дело *** по описа на ЧСИ *****: 3533.82 лв., представляваща главница по договор за паричен заем ******от 03.02.2009 год., ведно със законната лихва от дата 03.04.2012г. до окончателното изплащане на вземането.

 

  Осъжда „ ЕОС Матрикс“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, ж к. Малинова долина, ул. Рачо Петров – Казанджията , № 4-6 да заплати на Р.Г.Б., ЕГН **********,*** сумата от 641.35 лева разноски по делото .

 

   Решението се обжалва пред състав на Окръжен съд Пловдив , в срок от две седмици от датата на съобщаването му, с препис на страните.

 

                                                                                 

                                                                            РАЙОНЕН  СЪДИЯ:/п/

 

Вярно с оригинала!

КГ