Решение по дело №1275/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 769
Дата: 7 август 2019 г. (в сила от 7 август 2019 г.)
Съдия: Тони Кръстев
Дело: 20193100901275
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 2 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№………../ ...08.2019 г.

гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание проведено на 06.08.2019 г., в състав:

                     

СЪДИЯ: ТОНИ КРЪСТЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1275/2019 г., по описа на ВОС, ТО,

за да се произнесе взе предвид следното,

 

Производството е по реда на  чл.25 от ЗТРРЮЛНЦ.

Образувано е по жалба вх. № 20190730181934 на АВ, подадена от "ЛОГОС ИНВЕСТ" АД, ЕИК *********, чрез адв. Димитър Топалов, срещу отказ № 20190723133145/24.07.2019 г., постановен от длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията за вписване по партидата на "ЛОГОС ИНВЕСТ" АД, гр. Варна, на промяна във вида на акциите на дружеството.

В жалбата се навеждат твърдения за незаконосъобразност на обжалвания отказ. Жалбоподателят излага, че длъжностното лице по регистрацията неправилно е приело, че е налице нередовност при свикването на общото събрание, тъй като не е било спазено изискването поканата да се обяви в търговския регистър най-малко 30-дни преди датата на събранието, както и връчването на поканата на поименните акционери да бъде извършено в същия срок. Поддържа, че доколкото в случая всички акционери с акции на приносител са заменили същите с поименни още на 05.06.2019 г. и е спазено изискването на обявения в ТР устав на дружеството за връчване на поканите най-малко седем дни преди датата на събранието, както и изискването на ТЗ за изпращане на поканите най-малко 30 дни преди събранието, не са нарушени изискванията на закона и устава и събранието е свикано редовно. Счита за недопустимо длъжностното лице по регистрацията, позовавайки се на разпоредби, които са част от вече обявения устав на дружеството и не са променени, да постановява отказ за обявяване на актуалния устав. Моли съда да отмени обжалвания отказ и да укаже на АВ да извърши исканото вписване.

Съобразно изискванията на чл. 25, ал. 2 от ЗТРРЮЛНЦ към жалбата са представени обжалвания отказ, доказателствата към него, заявлението и доказателствата към него, както и доказателства за съобщаване на отказа на жалбоподателя.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е депозирана в срока по чл. 25, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ от легитимирано лице срещу подлежащ на съдебен контрол отказ за издаване на охранителен акт, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

Със заявление по образец А5 с входящ № 20190723133145 е поискано вписване в търговския регистър на промяна в обстоятелствата от група „Капитал“, поле „31а. Акции“, като е заявена за вписване промяна във вида акции на "ЛОГОС ИНВЕСТ" АД, ЕИК *********, в съответствие с промяната на чл. 178. ал.1 от ТЗ във вр. с § 11 от ПЗР на ТЗ (изм. ДВ. бр. 88 от 2018 г., в сила от 23.10.2018 г.).

С отказ № 20190723133145/24.07.2019 г. длъжностното лице при Агенция по вписванията е отказало вписване на заявената промяна в обстоятелствата поради това, че партидата на дружеството не е била обявена покана за общото събрание, насрочено за 17.07.2019 г., а дружеството има издадени акции на приносител. Макар и с представеното решение да е променен видът на акциите на поименни, като е представен изменен устав, с който е отменен чл. 31, ал. 4 и в чл. 31, ал. 2 на който е предвидено общото събрание да бъде свикано чрез писмени покани, същият ще влезе в сила и ще се прилага след вписването на измененията в търговския регистър, съгласно чл. 231, ал. 3 ТЗ, поради което не се установява да е спазен предвидения в устава ред за свикване на общото събрание. Длъжностното лице е приело още, че в чл. 31, ал. 2 от изменения устав е предвидено, че свикването се извършва с писмени покани до акционерите, получени от тях най-малко 7 дни преди събранието, което противоречи на изискването на чл. 223, ал. 5 ТЗ относно срока от изпращането на поканата до датата на общото събрание, който не може да бъде по-малко от 30 дни.

Съобразно разпоредбата на чл.21 от ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице следва да извърши проверката за законосъобразност на искането за вписване/обявяване единствено въз основа на представените към заявлението писмени доказателства и тяхната редовност от външна страна, като прецени дали заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установява от представените доказателства, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона.

Към заявлението са представени: уведомления до съвета на директорите от акционерите Таня Антонова и Петър Кандиларов притежаващи акции на приносител с заявено желание същите да бъдат заменени с обикновени поименни акции, протокол от заседание на съвета на директорите от 03.06.2019 г. за замяна на акции на приносител с обикновени поименни акции, заверен препис от книга на акционерите с отразени записвания на обикновени поименни акции, протокол от заседание на съвета на директорите от 06.06.2019 г . за свикване на общо събрание на акционерите за приемане на изменения в устава на дружеството, три броя писмени покани до акционерите на дружеството, връчени лично на 07.06.2019 г., протокол от 17.07.2019 г. за проведено общо събрание на акционерите, списък на присъствалите на ОСА акционери, устав на дружеството, адвокатско пълномощно за вписване на промените в TP, декларации по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ и чл.13, ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ, квитанция за внесена държавна такса.

От представения заверен препис от книга на акционерите е видно, че в същата към дата 05.06.2019 г. са вписани трима акционери, притежаващи общо 500 обикновени поименни акции всяка с номинална стойност от 100 лева като съгласно чл. 5, ал. 1 от устава капиталът на дружеството е 50 000,00 лева.

Съобразно нормата на чл. 179 ТЗ, указваща изчерпателно съдържанието и изискванията за водене на книгата на акционерите, по своята правна същност, същата представлява частен документ, от категорията на т.н. свидетелстващи документи, и като такъв тя се ползва само с формална доказателствена сила, т.е. до доказване на противното книгата на акционерите установява единствено, че са вписани конкретни обстоятелства и че вписването е извършено от посоченото лице. Акционерното дружество, обаче, е обвързано от вписването в книгата на акционерите и е длъжно да счита за притежатели на акции от неговия капитал именно лицата, вписани в книгата, като обвързването се отнася съответно и за вида и броя на притежаваните от тези лица акции (в този смисъл Решение № 204 от 6.06.2012 г. на ВКС по т. д. № 898/2010 г., II т. о., ТК).

Съгласно чл. 31, ал. 2 от устава на дружеството свикването на общото събрание се извършва чрез изпращане на писмени покани до акционерите и получени от тях най-малко 7 дни преди датата на събранието. Чл. 31, ал. 4 от устава предвижда обнародване на поканата, респ. обявяване в ТР, само когато дружеството име издадени акции на приносител.

В случая към датата на свикване на събранието – 06.06.2019 г., съгласно отразеното в книгата на акционерите, всички издадени акции на дружеството са поименни. При това положение свикването на общото събрание следва да стане единствено с писмени покани до акционерите. Такива са връчени на всеки от акционерите повече от 30 дни преди датата на събранието, следователно свикването е редовно.

По отношение на констатацията в обжалвания отказ, че чл. 31, ал. 2 от актуалния устав противоречи на изискването на чл. 223, ал. 5 ТЗ относно срока от изпращането на поканата до датата на общото събрание, който не може да бъде по-малко от 30 дни, следва да се отбележи, че длъжностното лице е излязло извън предмета на дължимата проверка. Видно е, че чл. 31, ал. 2 от устава не е изменян на проведеното на 17.07.2019 г. общо събрание на акционерите на "ЛОГОС ИНВЕСТ" АД и цитираната разпоредба няма отношение към заявената за вписване промяна във вида на издадените от дружеството акции. Недопустимо е по повод на заявени за вписване промени в обстоятелства да се извършва проверка относно законосъобразността на текстове от устава, които не са изменяни и вече са били обявени в ТР. След като уставът е обявен, евентуално противоречие на клаузи от същия със законови разпоредби следва да бъде отстранено от компетентния дружествен орган – общото събрание на акционерите, но това не може да става по пътя на косвената принуда чрез постановяване на откази от длъжностното лице по повод вписване на други обстоятелства, нямащи касателство към констатираното противоречие. Изискването на чл. 174, ал. 4, изр. 2-ро от ТЗ е при изменение или допълнение на устава в търговския регистър да се представи за обявяване препис от устава с измененията към съответната дата, заверен от лицето или от лицата, представляващи дружеството. В случая тази законова разпоредба е спазена.

Ето защо, постановеният отказ е незаконосъобразен и ще бъде отменен.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Отказ № 20190723133145/24.07.2019 г. на длъжностното лице по регистрацията при АВ за вписване на промяна по партида на "ЛОГОС ИНВЕСТ" АД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна.

УКАЗВА на АГЕНЦИЯ ПО ВПИСВАНИЯТА – Търговски регистър – гр. София, да извърши исканото вписване по заявление вх. № 20190723133145.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: