Присъда по дело №658/2018 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 11
Дата: 23 януари 2020 г. (в сила от 28 август 2020 г.)
Съдия: Маргарита Пламенова Алексиева
Дело: 20181510200658
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 14 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А 

 

                                                                                                       

23.01.2020

 

 

 

Дупница

 

Номер                                                                              Град

 

 

ІІ състав, НО

 
В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд – Дупница                                                                                        

23 януари

 

2020

 
 


на                                                                                    Година

Маргарита алексиева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател:

Членове:

Съдебни заседатели:

 

 

 

 
1.

Румяна Агонцева

 
  2.

М. Калинска

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Като разгледа докладваното от

658

 

2018

 
 


Наказателно О Х дело №                        по описа за                      година, и

 

въз основа на доказателствата и закона

 

П   р  и  с  ъ  д  и :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия И.С.К. - роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, с висше образование, неженен, управител на фирма „К. 79“ ЕООД, неосъждан, с ЕГН **********,

ЗА ВИНОВЕН в това, че от неустановена дата през пролетта на 2016 година до 14.09.2016 година в нива, находяща се в землището на с. Самуилово, община Петрич, е отглеждал растения от рода на конопа, в нарушение на установените по чл. 27, ал. 1 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите правила, съгласно който се забранява засяването и отглеждането на територията на Република България на растения опиев мак, кокаинов храст, както и на растения от рода на конопа (канабис), освен в случаите на чл. 29, ал. 1 от ЗКНВП, съгласно който отглеждането, семепроизводството, вносът и износът на растения и семена от рода на конопа (канабис) със съдържание под 0,2 тегловни процента на тетрахидроканабинол, определено в листната маса, цветните и плодните връхчета, както и вносът и износът на семена от опиев мак, се извършват само с разрешение, издадено при условията и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието и храните, а именно – 56 (петдесет и шест) броя растения от рода на конопа – канабис (марихуана) с височина от 1,20 м до 1,50 м, със съдържание на активен наркотично действащ компонент тетрахидроканабинол 6,5 %, което е поставено под контрол съгласно списък І на Единната конвенция на ООН за наркотичните вещества от 1961 година, ратифициран от Република България, Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ДВ, бр. 30/1999 г.) – чл. 3, т. 1 и Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични – Приложение № 1 към чл. 3, т. 1 – Списък І – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина“ – престъпление по чл.354в, ал. 1, пр. ІІ от НК, за което и при условията на чл. 54 от НК му налага наказаниялишаване от свобода“ за срок от 2 (две) години и „ГЛОБА” в размер на 5 000 лв. (пет хиляди лева).

На основание чл. 66, ал. 1 от НК отлага изтърпяването на така наложеното наказание „лишаване от свобода” за срок от 3 (три) години.

ОСЪЖДА И.С.К., живущ ***, с ЕГН **********, да заплати разноски по делото за експертизи в размер на 1114,59 лв. (хиляда сто и четиринадесет лева и петдесет и девет стотинки) по сметка на ОД на МВР гр. Благоевград, както и сумата в размер на 955,30 лв. (деветстотин петдесет и пет лева и тридесет стотинки) за явяване на вещо лице и свидетели, по сметка на РС-Дупница.

На основание чл. 53, ал. 1, б. „а” от НК ОТНЕМА в полза на държавата веществените доказателства: мобилен телефон марка „Самсунг“, черен на цвят с ИМЕИ номера: 356408/07/640361/2 и 356409/07/640361/0, ведно с батерия и две СИМ карти с номера на М-тел и Виваком; помпа за пръскане, оранжева на цвят, 16 литрова; черен флакон с надпис „Анти хунд“ с изображение на кучешка глава и камера с камуфлажен цвят, с карта на Виваком с номер **********/00/42511453.

Веществените доказателства: черни на цвят маратонки с три бели ленти от двете страни, марка „Адидас“ модел „Самбо“, размер 42,5; зелена раница с надпис „Чирука“; държач за камера; жълт пакет с надпис „Спиди“; 12 бр. алкални батерии, които са размер 2А; зелена на цвят блуза с къс ръкав; нож с черен платнен калъф; пластмасов разклонител за маркуч фи 20 и 15 бр. ловни патрони, калибър 12, следва да бъдат унищожени след влизане в сила на присъдата.

Веществените доказателства: лек автомобил марка „Сузуки“, модел „Витара“ с peг. № ** КВ, застрахователна полица от 26.04.2016 г. на фирма „К. 79“ ЕООД и контролен талон, след влизане в сила на присъдата, да бъдат върнати на подсъдимия И.С.К..

Остатък от иззето с протокол от 14.09.2016 год. високорисково наркотично вещество – коноп (марихуана) с нето тегло 476 гр. и остатък от отделената от него представителна проба с нето тегло 6 гр. (преди химическото изследване, съгласно експертиза № Н-1/03.01.2017 год. на СНТЛ към ОДМВР гр. Благоевград, предадено на Агенция Митници за съхранение) следва да бъде унищожен по съответния ред.

Присъдата подлежи на жалба и протест в 15-дневен срок, считано от днес, пред Окръжен съд гр. Кюстендил.     

                                                            

            РАЙОНЕН СЪДИЯ:                  

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ към Присъда № 10 от 23.01.2020 г. по НОХД № 658/2018 г. по описа на Районен съд – гр. Дупница

        

Районна прокуратура гр. Петрич е предявила обвинение срещу И.С. *** за престъпление по чл. 354в, ал. 1, пр. 2 от НК. В обвинителния акт се твърди, че от неустановена дата през пролетта на 2016 год. до 14.09.2016 год. в нива, находяща се в землището на с. Самуилово, община Петрич, И.С.К. е отглеждал растения от рода на конопа, в нарушение на установените по чл. 27, ал. 1 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите правила, съгласно който се забранява засяването и отглеждането на територията на Република България на растения опиев мак, кокаинов храст, както и на растения от рода на конопа (канабис), освен в случаите на чл. 29, ал. 1 от ЗКНВП, съгласно който отглеждането, семепроизводството, вносът и износът на растения и семена от рода на конопа (канабис) със съдържание под 0,2 тегловни процента на тетрахидроканабинол, определено в листната маса, цветните и плодните връхчета, както и вносът и износът на семена от опиев мак, се извършват само с разрешение, издадено при условията и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието и храните, а именно – 56 (петдесет и шест) броя растения от рода на конопа – канабис (марихуана) с височина от 1,20 м до 1,50 м, със съдържание на активен наркотично действащ компонент тетрахидроканабинол 6,5 %, което е поставено под контрол съгласно списък І на Единната конвенция на ООН за наркотичните вещества от 1961 година, ратифициран от Република България, Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ДВ, бр. 30/1999 г.) – чл. 3, т. 1 и Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични – Приложение № 1 към чл. 3, т. 1 – Списък І – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина“.

С определение № 63 от 09.05.2018 г. по дело № 427 по описа за 2018 г. на ВКС, прекратеното НОХД № 227/2018 г. по описа на Районен съд – гр. Петрич е изпратено за образуване и разглеждане по същество на Районен съд – гр. Дупница.

В хода на съдебните прения прокурорът поддържа обвинението, което счита за доказано по безспорен и категоричен начин от събраните по делото доказателства. Прави искане подсъдимият да бъде признат за виновен в извършване на престъплението и предлага на същия да бъдат наложени наказания ,,Лишаване от свобода“ за срок от две години и ,,глоба“ в размер на 10 000 лв., като по отношение на първото - да бъде приложена разпоредбата на чл. 66, ал. 1 от НК.

Защитникът на подсъдимия – адв. Г.К. пледира за невиновност на подсъдимия, като счита, че обвинението не е доказано по несъмнен и категоричен начин, като моли за оправдаване на доверителя й.

Подсъдимият се присъединява към изложеното от защитника му, като не се признава за виновен. Дава обяснения по време на съдебното следствие, според които на 14.09.2016 г. в цеха, в който работел предупредил, че известно време ще отсъства от цеха, след което около 08.30 ч. се отправил към гората да търси ловните си кучета, които по-рано през седмицата той заедно с негови приятели – ловци от ловната дружинка в с. Коларово ги пуснали, но тогава не се прибрали. Тръгнал по асфалтовия път в посока изток където били пуснали кучетата и за да не блокира пътя, отбил встрани и там оставил автмобила си. Започнал да вика и свири, за да привлече кучетата, като в далечината чул кучешки лай и се отправил в тази посока. Придвижвал се бавно около 20 минути нагоре, поради претърпяна преди няколко месеца операция на крака, но вече не чувал никакви звуци и решил да се връща обратно. Тъй като в този район ловувал, знаел, че има засадени ниви с канабис, но никога не бил влизал в тях.  Тъй като най-прекия път до автомобила му бил през една от нивите, решил да мине през една от тях, след което се отправил към асфалтовия път. Настигнал кучето си, което вървяло в посока селото. В този момент установил, че му липсва телефона. Намирайки се на средата на пътя до селото, решил, че по-леко за него ще бъде да продължи в посока селото, отколкото да се върне на мястото, където бил оставил автомобила си. Пристигнал в цеха си около 14.30 ч., където от служебния телефон се обадил на оператор, за да бъде изключен телефона му. След това около 15.30 ч. се прибрал в дома си, където разстроена го посрещнала жената, с която съжителствал на семейна начала, която му казала, че са идвали служители на Гранична полиция, които й съобщили, че в автомобила му са намерени наркотици. Към 16.00 ч. се отправил към Гранична полиция, където на портала разговарял с началника на ГПУ, който му съобщил, че го издирват за това, че по-рано през деня се сбил с полицай в гората. Около 18.30 ч. приятелят му Б.Г. го закарал до мястото, на което по-рано през деня бил оставил автомобила си. Когато пристигнали, при автомобила му вече имало полицаи, след което бил задържан за 24 часа, а на следващия ден бил освободен.

 В последната си дума подсъдимият е пледирал за вземане на правилно решение.

От събраните по делото доказателства - показанията на разпитаните свидетели, обясненията на подсъдимия К., физико-химическа и техническа експертизи, писмените такива, както и веществените доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, съдът прие за установено следното от фактическа и правна страна:

ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА

Подсъдимият И.С.К. е роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, с висше образование, неженен, управител на фирма „К. 79“ ЕООД, неосъждан, с ЕГН **********.

Подсъдимият И.С.К. *** и е управител на „К. ***. От неустановена дата през пролетта на 2016 г. до 14.09.2016 г. в нива находяща се в землището на с. Самуилово - на около 1.3 км. северно от 23 гранична пирамида, на около 4 км югозападно от с. Коларово и на около 5 км югоизточно от с. Самуилово, община Петрич, подсъдимият К. отглеждал 56 броя растения от рода на конопа – канабис /марихуана/. През определени периоди от време отивал на нивата, като се придвижвал до там с лек автомобил марка „Сузуки Витара“ с рег. № Е 52 58 КВ. К. полагал грижи за растенията, като на неустановени дати в горепосочения период поставил до всеки корен растение дървено колче, след което завързал растенията към колчето и поливал същите, за което изградил система за поливане и поставил в източната част на нивата помпа за пръскане, 16 литра, оранжева на цвят с надпис „Тор Garden“. В резултат на тези грижи растенията пораснали и достигнали височина от 1.20 м. до 1.50 м. През месец юли 2016 г. служителят на ГПУ-Петрич - свидетеля Н.В.И., получил информация, че в землището на с. Самуилово, в район източно от бившата застава „Лопово“ са засадени растения канабис. С оглед установяване на точното местонахождение на нивите и лицата, които се занимават с отглеждането на конопените растения, заедно със свидетеля Т.Н. започнали да извършват периодични наблюдения на района. От средата на месец юли 2016 г. до средата на месец септември 2016 г. свидетелите наблюдавали местността, като използвали прикритието, че търсят незаконни имигранти. При наблюденията свидетелите три пъти засичали подсъдимия, който се движел в района с лек автомобил марка „Сузуки Витара“ с рег.№ Е 52 58 КВ или с мотор. Свидетелите И. и Н. открили две ниви в района засадени с растения канабис - едната с около 50 броя растения, а другата с около 100 броя растения, като и двете били разположени в държавен горски фонд. На 14.09.2016 г. служителите на ГПУ гр. Петрич решили да заловят на място извършителя. За целта свидетелите Т.Н., Д.Т., С.Д. и Н.И. се придвижили до нивата находяща се в землището на с. Самуилово - на около 1.3 км. северно от 23 гранична пирамида, на около 4 км югозападно от с. Коларово и на около 5 км югоизточно от с. Самуилово, общ. Петрич. Там всеки от тях заел позицията, указана му от свидетеля И. - свидетеля Н. от северната страна на нивата, свидетеля Д. от северозападната страна на нивата, свидетеля Т. - от югоизточната страна на нивата и свидетеля И. от южната страна на нивата. Около 13.30 часа свидетеля Н. чул стъпки и шум от падащи камъни, за което изпратил съобщение на свидетеля И. по Вайбър. Свидетелят С.Д. пръв видял подсъдимия в нивата с конопените растения, който бил наведен към помпа за пръскане оставена в нивата, а в близост до нея имало и препарати. Свидетелят Д. извикал на подсъдимия ,,Стой полиция!“ и тръгнал към него, но подсъдимият вече се отдалечавал от мястото. В този момент чул св. Д., който отправил същото разпореждане към подсъдимия. Тогава св. Н. се изправил, за да види какво става и в този момент върху него връхлетял подсъдимия, който го избутал и продължил надолу по склона. Н. тръгнал след него, успял да го хване за блузата, но К. успял да избяга. Уведомил св. И. и се върнал  на местопроизшествието, като в близост до мястото, където бил избутан от подсъдимия, на земята видял лютив спрей против кучета, а малко по-нагоре в нивата намерили и телефон.  С цел откриването на извършителя, свидетелите И. и Н. извършили проверка на района около нивата, като в отбивка на около 200 м. северозападно от същата открили изоставен лек автомобил марка „Сузуки Витара" с рег. № Е 5258 КВ. На същата дата - 14.09.2016 г., бил извършен оглед на местопроизшествие, за което бил съставен и протокол за оглед на местопроизшествие. При огледа в присъствието на поемни лица и   - представител на ОА гр. Петрич са открити 56 бр. зелени тревисти растения засадени в обособена нива с площ 100 квадратни метра, с височина от 1,20 до 1,50 метра, равномерно разположени. За вземане на представителни проби от тях, били избрани произволно два представителни участъка всеки с площ от 1 кв.м., засадени с по един корен канабис или общо 2 бр. зелени тревисти растения с общо бруто тегло 2.720 кг. На осем метра югозападно от растението от втория представителен участък, в периферията на нивата е открит мобилен телефон марка „Самсунг“, черен на цвят с IМЕI номера: 356408/07/640361/2 и 356409/07/640361/0, ведно с батерия и две СИМ карти с номера на М-тел и Виваком. В източната част на имота е открита помпа за пръскане, оранжева на цвят, 16 литрова. На 12 метра северно от помпата е открит черен флакон с надпис „Анти хунд“ с изображение на кучешка глава. На 500 метра северно от имота, е открит лек автомобил марка „Сузуки“, модел „Витара“ с рег. № Е 52-58 КВ. При започване на огледа на превозното средство на мястото пристигнал и подсъдимия К.. По време на огледа пред предната дясна седалка, на пода на автомобила, били открити черни на цвят маратонки с три бели ленти от двете страни, марка „Адидас“ модел „Самбо“, размер 42,5. В жабката на автомобила, е открита камера с камуфлажен цвят, с карта на Виваком с номер **********/00/42511453. До нея е намерена застрахователна полица от 26.04.2016 г. на с титуляр „К. 79“ ЕООД, а зад предната дясна седалка - зелена раница с надпис „Чирука“, в която са намерени следните вещи: държач за камера, жълт пакет с надпис „Спиди“, 12 бр. алкални батерии, размер 2А, зелена на цвят блуза с къс ръкав, 15 бр. ловни патрони, калибър 12, нож с черен платнен калъф и пластмасов разклонител за маркуч фи 20. Наркотичните растения и останалите вещи са подробно описани в протокола за оглед на местопроизшествие от 14.09.2016 г., иззети и след отделянето на представителни проби наркотичните растения са унищожени.

С протокол за оглед на наркотични вещества и вземане на представителни проби от 05.12.2016 г., бил извършен оглед на иззетия растителен материал от наркотичните растения отглеждани в процесната нива, при който е установено, че общото им нето тегло след изсушаване възлиза на 482 грама. Въз основа на този протокол отделената от наркотичните растения представителна проба, с нето тегло от 6 грама била изпратена в ОД на МВР - Благоевград, за извършването на физикохимична експертиза. Според заключението на вещото лице по експертиза № Н-1/03.01.2017г., растителния материал представен за изследване по морфологични белези и химичен състав представлява коноп /марихуана/ с нето тегло преди изследването 6 гр. и със съдържание на активен наркотично действащ компонент - тетрахидроканабинол - 6.5 %. Видно от т.3 на заключението към експертизата, получените резултати от изследването на представителните проби следва да се отнесат за цялото количество иззето наркотично вещество от съответния обект, описано в протокол за оглед на наркотични вещества и вземане на представителни проби от 05.12.2016 г. Конопът /марихуаната/ е наркотично растение и е поставено под контрол съгласно Списък № 1 на Единната конвенция на ООН за наркотични вещества ратифицирана от Р България и ЗКНВП. Съгласно чл.3, ал.2 т.1 от ЗКНВП и приложение № 1 към чл.3, т.1 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотици това наркотично вещество – коноп /канабис/ е включено в списъка на „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“. Поради това реда за тяхното придобиване, съхраняване и унищожаване е изрично регламентиран в ЗКНВП и Наредбата за условията и реда за съхраняване и унищожаване на наркотични вещества, растения и прекурсори, както и за вземане на представителни проби от тях. В тази връзка с постановление от 23.03.2018 г. на прокурор при Районна прокуратура гр. Петрич остатъка от иззетото с протокол от 14.09.2016 г. високорисково наркотично вещество - коноп /марихуана/, с нето тегло 476 грама и остатъка от отделената от него представителна проба с нето тегло - 6 грама, /преди химическото изследване съгласно експертиза № Н-1/03.01.2017 г. на СНТЛ към ОД на МВР гр. Благоевград/ е предадено на Агенция „Митници“ за съхраняване.

Видно от писмо изх. № SD2426/19.09.2016 г., на 18.08.2016 г. куриер е приел пратка по товарителница с № 60332835707 с получател Б.С.. Пратката е приета от К. на 19.08.2016 г. Представена е справка в информационните масиви на МВР от 28.09.2016 г. , видно от която лек автомобил ,,Сузуки Витара“ с ДКН Е 5258КВ е собственост на ,,К.-***.

Видно от справка рег. №5396р-19999/04.11.2016 г. относно анализ на разпечатка от мобилните оператори и проведени ОИМ по ДП № 129/16 г. по описа на ГПУ-Петрич, телефонен апарат ,,Самсунг ,,Дуос“ с IMEI 356408076403612 и IMEI 35609076403610 се ползва от И.К.; същият ползва мобилни номера 0888/334340 и 0878/902108. От така нареченото „движение по клетки“ ползвателят на телефона И.К. е пребивавал в планина Беласица на 16.08.2016 год., 26.08.2016 год., 01.09.2016 год. и на 14.09.2016 год. От установените комуникации с горепосочения мобилен телефон става ясно, че в 13:15  часа и 13:33 часа на 14.09.2016 година, К. е провеждал разговори по телефона. Това е малко преди времето, когато К. е избягал от местопроизшествието. Установено е, че СИМ картата на „Вивком“ № 89359032200042511453 /открита в преносима камера/ е с мобилен номер 0877/95 86 30 и е регистриран на фирма „Маркал ВВ“. Установено е, че СИМ картата на Виваком № 89359032200042511453 се използва основно в мобилно устройство с IМЕI 8691030275039578. Това най-вероятно е IМЕI на мобилната камера. Освен това, СИМ картата е поставяна в още две мобилни устройства с IМЕI 8625360117721105 и IМЕI 352407056333990. СИМ картата на Вивком № 89359032200042511453 е активна от 05.05.2016 год., като първата й регистрация в мрежата на Виваком е на 26.07.2016 год. – в деня, когато са регистрирани двете СИМ карти на К. в мрежите на Виваком и Мобилтел.

За периодите от 30.07.2016 год. до 15.08.2016 год. и от 26.08.2016 год. до 05.09.2016 год., СИМ картата на Виваком № 89359032200042511453, най-вероятно е поставена в мобилната камера в работно състояние и поставена на неустановено към момента място в планина Беласица за наблюдение и контрол на място. При извършеното сравнително съпоставяне по така нареченото „движение по клетки“  на мобилния телефон, ползван от К. и СИМ картата, открита в преносимата камера може да се предположи, че той най-вероятно е ползвателят й.

Видно от справка рег. № 5396р-12858/21.07.2017 г., откритата в автомобила ползван от И.К. цифрова камера за наблюдение е използвана единствено и само за наблюдение/охрана на нива със зелени растения канабис. Камерата е изпращала всички заснети от нея снимки чрез мобилния интернет на ,,Виваком“ на електронна пощенска кутия ******@***.**; наблюдаваната на снимките нива с канабис не е същата открита по настоящото дело, нито нивата по ДП 130/16 г. и намираща се в близост до нея; това е трета нива с растения канабис; от възстановените изтрити снимки в картата памет на камерата и анализ на регистриралите клетки на телефонните номера ползвани от И.К. и тези на камерата, може да се направи извод, че мобилната камера е на К. и е ползвана от него.

Видно от справка рег. № 5396р-19139/02.11.2017 г. след запознаване със съдържанието на получения диск от ,,Нет Инфо“ АД гр. София е установено, че  всички записани имейли са изпратени от пощенска кутия ***@****.** до ******@***.** като тази пощенска кутия е използвана единствено и само за изпращане в нея на прикачени снимки от две ловни камери използвани за наблюдение/охрана на нива засадена със зелени растения канабис.

К. е собственик на мотоциклет ,,Кавазаки 750“, видно от справка от АИС ,,регистрация на ППС“. Същият има издадено разрешение № 20140052689, валидно до 04.05.2021 г. за дейности с ловни огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях, видно от докладна записка рег. № 314р-16288/21.12.2016 г.  

Видно от справка от 12.03.2019 г., съгласно ПМС № 23/29.01.1998 г. за определяне цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, цената на 1 кг марихуана е 4000 лв., а стойността на 56 бр. зелени наркотични растения от рода на конопа /марихуана/ с общо нето тегло в сухо състояние от 24 100 грама, със съдържание на активен наркотично действащ компонент – тетрахидроканабинол от 6,5 % - възлиза на сумата от 96 400 лв.

По делото е представена от подсъдимия и присъединена като доказателство медицинска документация, видно от която на 06.10.2015 г. след падане от мотор, същият е получил фрактура на десен глезен с диагноза: ,,състояние след бималеоларна фрактура на дясна подбедрица. Състояние след RSOM“, опериран по спешност - извършена фиксация с винтове. Предвид получената травма е постъпил на лечение в Многопрофилна болница в Серес, Р Гърция на 06.10.2015 г. и е изписан на 08.10.2015 г. Представени са като доказателство членска карта, билет за лов  и удостоверение за подборно ловуване на И.К..

Съдът прие за установена горната фактическа обстановка като даде вяра на показанията на свидетелите Й.Г., Н.И., Т.Н., Д.Т., С.Д., А.Г., К.С., М.А., Н.Б., И.С., К.М. и В.Т.. Същите установяват събитията в тяхната последователност и се подкрепят от писмените доказателства приобщени по надлежния процесуален ред, съдебни експертизи и веществени доказателства. 

Съдът кредитира с доверие показанията на свидетеля Г., който на 14.09.2016 г. бил изпратен да окаже съдействие на негови колеги, за установена нива засадена с конопени растения в землището на с. Самуилово. При отиването му на място в нивата, която била разположена на тераси на площ от 100 кв.м. били открити 56 бр. растения, помпа за пръскане, маркуч за поливане, телефон и лютив спрей против кучета. Същият дава достоверни сведения за височината на растенията - между 1.20 - 1.40 метра, грижите които били полагани за тях /като до всяко растение имало поставено дървено колче/, участието му като поемно лице на извършеното унищожаване на растенията на самата нива, освен тези взети за изследване. Същият е участвал като поемно лице при огледа на автомобила, което се установява от протокола за оглед на местопроизшествие. Св. И. установява, че във връзка с получена оперативна информация за лица, които отглеждат канабис в района на бившата застава ,,Лопово“, за периода от 16.08.2016 г. до 13.09.2016 г. започнали скрито наблюдение на района в резултат, на което установили, че посещенията са през деня в интервал от 7-10 дни без събота и неделя, като при тези обходи установявали подсъдимия, който се придвижвал с лек автомобил ,,Сузуки Витара“ с ДК № Е5852 и с мотор. При извършеното наблюдение в този период били открити две ниви засадени с канабис, които се намирали на 150 м. една от друга. Същият е участвал и в операцията, проведена на 14.09.2016 г., при която в процесната нива е установен подсъдимия, като св. Н. го е изпуснал, а преди това двамата се сборичкали. Двамата със св. Н. тръгнали в посоката на бягството на К., който се укрил в северна посока към с. Коларово. В близост до нивата открили лек автомобил ,,Сузуки Витара“.  Същият дава достоверни сведения и за грижите, които били полагани за намерените в тази нива растения – следи от напояване, средства за био защита, изкопано микро язовирче в малкото дере в западна посока като с помощта на маркуч се осъществявало поливането на растенията. В близост до позицията на св. Н. била намерена и помпа за пръскане. Същият дава сведения и за начина, по който са установили, че лицето което е било в нивата на 14.09.2016 г. е именно подсъдимия - чрез направената справка за собственика на автомобила намерен в близост до нивата и снимковия материал в служебната база данни. Свидетелят Н. също е участвал в наблюдение на двете ниви на 16.08.2016 г. и на 01.09.2016 г. като на първата дата са забелязали лек автомобил ,,Сузуки Витара“ с № Е 5258 с две лица в него, а на втората дата – две лица, които се движели с кросов мотор.  Този свидетел е участвал и в операцията проведена и на 14.09.2016 г., когато подсъдимия се появил в нивата, на позицията на която се бил установил св. Д., който извикал ,,Стой полиция!“. Свидетелят Н. се изправил и в този момент върху него връхлетяло лице с гола глава, което го избутало и продължило надолу, като свидетелят се опитал да го задържи, при което се скъсала тениската му, успявайки да избяга. Извършили оглед на нивата, при който намерили телефон, а малко под пътя бил скрит и лек автомобил, като при направена справка установили собственика, а по дадено от тях описание на лицето което избягало от нивата, установили, че това е именно подсъдимия.

Съдът кредитира и показанията на св. Т., който също е взел участие в специализираната операция заедно с колегите му на 14.09.2016 г., който около 13.30 ч. чул колегата му св. Д. да вика ,,Стой полиция!“ , след което излизайки от неговата позиция чул св. Н. да казва, че лицето е избягало, след което намерили в нивата лютив спрей за кучета, мобилен телефон и помпа за пръскане. В  нивата били намерени 56 бр. конопени растения, които били унищожени, а преди това взели проби от тях за анализ. Същият установява и състоянието на намерените растения, както и факта, че са били полагани грижи за тях – пораснали на височина между 1.20-1.80 м., окопавани за задържане на водата и намерени маркучи за напояване.  Същият дава достоверни сведения и за това, че К. пристигнал при автомобила няколко часа по-късно /в тъмната част на денонощието/ и отворил автомобила. Съдът цени като достоверни и показанията на св. Д., който заявява, че на 14.09.2016 г. бил разпределен да заеме позиция около пръскачката в процесната нива и около обяд той пръв видял лицето, в момента в който се навеждало да вземе пръскачката. Той извикал на лицето ,,Стой полиция!“, след което чул и колегата Н., който отправил същото разпореждане към лицето, а скоро след това чул колегата си да казва, че го е изпуснал. В нивата намерили телефон и спрей за гонене на кучета, като в нивата останали той и св. Н. до унищожаването на растенията. Същият свидетел установява, че в нивата имало маркуч за напояване. След около 4-5 часа видял същото лице при автомобила, който бил открит в близост до нивата с инкриминираните растения. Съдът кредитира и показанията на св. К.С. *** в частта, в която твърди, че познава подсъдимия, както и дейността с която се занимава, както и относно членуването му в ловна дружинка. В тази посока са и показанията на св. Г. ***, поради което съдът дава вяра на същите. Съдът кредитира и показанията на св. А., който в показанията си пред съда заявява, че познава подсъдимия тъй като работел на обект на негови роднини. Продавал е ловни камери за видео наблюдение, като камерата от този вид функционира при движение, може да се монтира навсякъде, като снимката се съхранява в паметта на камерата и може да се изпраща на ел. поща. Съдът кредитира показанията на св. Б.Г., относно следните обстоятелства: на 14.09.2016 г. подсъдимия го помолил да го закара до билото на планина Беласица, където се намирал автомобила му и при пристигането им на място около 18.00 ч. там имало полицаи. Заявява, че този автомобил е бил ползван не само от подсъдимия, но и от други лица, вкл. и от него, като автомобилът се ползвал и за работата на подсъдимия в цеха. Съдът цени като достоверни и показанията на св. Б. /на длъжност началник група оперативно издирвателна дейност при ГПУ Петрич/, относно твърденията му, че на 14.09.2016 г. след обяд К. ***, като по отношение на него са получавали оперативна информация, че се занимава с отглеждане на канабис. Съдът цени като достоверни показанията на св. И.С. ***, който е разговарял с подсъдимия на 14.09.2016 г., който сам се явил в управлението след като разбрал, че го издирват. Съдът кредитира с доверие и заявеното от свидетеля, който в детайли бил запознат с цялата операция, както и предхождащите я действия по наблюдение на нивите, в които се отглеждали конопени растения и установяване на лицата имащи отношение към случая, като показанията му изцяло се подкрепят от показанията на свидетелите, чиито показания бяха обсъдени от съда в горното изложение.

Съдът кредитира показанията на св. Б.С. /съжителстваща на съпружески начала с подсъдимия/ в частта в която твърди, че на 14.09.2016 г. служител на ГПУ Петрич е посетил дома им, за да търси К., който в този момент отсъствал, но когато се прибрал му съобщила за посещението. Съдът цени като достоверно и заявеното от нея, че К. е имал здравословен проблем във връзка с получена от него травма на крака, което е в унисон с представената по делото медицинска документация на К.. Съдът не обсъжда показанията на св. Д.А. тъй като показанията му не съдържат релевантни факти свързани с изясняване на делото от фактическа страна. По отношение показанията на св. Д.М. съдът кредитира в частта, в която твърди, че познава подсъдимия, като му е известна и дейността, с която се занимава, както и участието им в изграждането на ловна хижа.  

            Съдът не кредитира показанията на св. И. Гугушев в частта в която заявява, че сутринта на 14.09.2016 г. К. се отбил при него да ходят заедно да търсят кучетата, които няколко дни преди това пуснали, но не се върнали, тъй като са изцяло изолирани и неподкрепени от други доказателствени източници, вкл. и от показанията на св. С., която при разпита си е заявила, че К. както обичайно и на инкриминираната дата е бил целия ден на работа, като е излязъл от дома им сутринта около 06.30-07.00 ч.

           Съдът кредитира показанията на св. П. в която твърди, че с автомобила на К. са ходили на лов, както и, че е бил ползван от други лица, а не само от него, което се потвърждава и от показанията на св. С., а и от обясненията на подсъдимия. Съдът дава вяра на показанията на св. М. ***, който е посетил дома на К., разговарял с жената, с която съжителства на съпружески начала като й казал да предаде на К., че следва да отиде в ГПУ Петрич за справка, като в тази им част изцяло кореспондират с показанията на св. С., както и обясненията на подсъдимия. Съдът цени като достоверни и показанията на св. Т. *** към инкриминирания период, която съобщава, че К. се е явил в управлението и са снети писмените му обяснения къде се е намирал на 14.09.2016 ., както и предишния ден.

             Съдът не кредитира обясненията на подсъдимия в частта им, в която твърди, че на 14.09.2016 г. е отишъл да търси кучетата си и по този повод тръгнал за гората, в определен момент чул кучешки лай и тръгнал в тази посока, започнал да вика кучето, което стояло на едно място и не тръгвало към него, а след това се насочило към асфалтовия път и, за да стигне до него най-прекия път бил да мине през една от нивите с канабис. Стигайки до пътя намерил кучето си и тръгнал с него към селото, където отишъл в цеха си и там установил, че телефона му го няма. Следва да се има предвид, че в тази им част обясненията на подсъдимия следва да се ценят с оглед същността им, освен като доказателствено средство и като средство за защита. Тези обяснения не кореспондират с показанията на свидетелите И., Н. и Д.. От проведената очна ставка между подсъдимия и св. Н. и Д. се установява по безспорен начин, че на инкриминираната дата и място между Н. и подсъдимия е имало физическо съприкосновение като при самото бягане подсъдимият връхлетял върху него, гонили се надолу по дерето, търкаляли се като в един момент хванал подсъдимия за блузата, но тя се скъсала и подсъдимият успял да избяга. Св. Д. при проведената очна ставка установява, че не е имал физически контакт с подсъдимия, но го е видял. Съдът не кредитира заявеното от подсъдимия, че не е имал физически контакт с никого тъй като по това време е бил в селото. Това изявление е напълно опровергано от изготвената справка на л. 84-90 от ДП, от която се установява, че К. е пребивавал в планина Беласица на 14.09.2016 г. от установеното ,,движение по клетки“, както и че в 13:15 ч. и 13:33 ч. на 14.09.2016 г. К. е провеждал разговори по телефона, а това е малко преди времето, когато е успял да избяга от инкриминираната нива. Тезата на К. се опровергава и от представеното по делото писмено доказателство – медицинско свидетелство /намиращо се на л. 7 от ДП/, видно от което при снетата анамнеза К. е съобщил, че на 14.09.2016 г. при бягство е получил няколко одрасквания на ръцете, които действително са констатирани при извършения преглед от д-р Кючуков – хирург. Този факт е още една индиция в подкрепа на извода, че обясненията, дадени от подсъдимия представляват негова защитна версия и не могат да се кредитират като достоверни.

        По делото са налице и множество косвени доказателства, които подкрепят извода, че процесните растения са отглеждани от К. – иззетите веществени доказателства намерени в процесната нива и в автомобила му скрит на 500 метра от нея, телефона на К. намерен на мястото, както и препарати и средства за напояване. За авторството на деянието и за пълна доказаност на обвинителната теза свидетелства и поведението и действията на самия подсъдим при установяването му на 14.09.2016 г. /първо скрил автомобила си в храстите на 500 м. от инкриминираната нива, а в момента в който видял св. Н., бил в позиция наведен над помпата за пръскане, след което тръгнал да бяга, вместо да остане на място и даде логични обяснения за причината поради която се е намирал там, както е твърдял в обясненията си дадени по време на съдебното следствие и въз основа на които е изградил защитната си теза, че няколко дни преди това е изгубил кучетата си и се е намирал в този район, за да ги търси/.

         Наред с това съдът черпи информация за случилите се съставомерни събития и обстоятелства още от наличните писмени доказателства приобщени по реда на чл. 283 от НПК, както и от изготвените по делото експертизи, приети от съда като обективни, компетентно изготвени и неоспорени от страните.

         Така анализираните различни по вид и стойност за процеса доказателства, установяват и доказват явно и несъмнено авторството и останалите съставомерни елементи от обективна и субективна страна на деянието извършено от подсъдимия И.С.К..

          Съдът намира за неоснователни възраженията на защитника на подсъдимия, че не е доказано авторството на деянието по безспорен и несъмнен начин. Съдът следва да отбележи, че съдебната практика е в посока, че осъдителна присъда може да се постанови и на база само косвени доказателства, но само при положение, че след цялостното им и задълбочено обсъждане, съдът стигне до единствено възможния и безпротиворечив извод за виновността на дееца – решение № 70 от 13.03.1995 г. по н.д. № 602/94 г., III н.о. на ВС, решение № 426 от 03.10.2002 г. по н.д. № 198/2002 г. на ВКС, каквито в случая безспорно са налице. Съдът отхвърля като неоснователен и довода на защитника, че поради претърпяната травма на крака през 2015 г. подсъдимият не би могъл да избяга от нивата по начина описан от служителите на ГПУ Петрич, тъй като този довод категорично бе опроверган именно от показанията на тези свидетели, както и от проведената очна ставка. Съдът намира за несъстоятелни и възраженията на защитника, че по делото няма доказателства, че през целия инкриминиран период подсъдимият е ходил в тази нива. В тази връзка съдът намира за необходимо да посочи, че ,,отглеждането“ като една от формите на изпълнителното деяние, не изисква постоянна връзка със съответното растение/растения или посеви. В тази връзка е съдебната практика – решение № 120 от 14.04.2014 г. на ВКС по н.д. № 190/2014 г., III н.о., докладчик председател Павлина Панова, според което ,,отглеждането“ по смисъла на чл. 354в от НК не следва да се възприема стеснително и чисто като ботаническо-агрономически физически действия, включващи окопаване, напояване, П.е и т.н. Това изпълнително деяние включва в себе си и полагане на грижи под всякаква форма, с които се обезпечава отглеждането на растенията, предмет на престъплението. Те могат да бъдат действия по охраняване на местността, по наблюдаване и контролиране на процесите – напояване, растеж, цъфтеж и т.н. В случая подсъдимият е извършил точно такива действия, доколкото насадените 56 бр. стръка канабис са били грижливо отглеждани чрез привързване към колчета, напоявани, пръскани, охранявани.

           Налице е пълна индивидуализация на мястото, на което са били намерени инкриминираните растения, съдържаща се в обвинителния акт, поради което съдът намира и този довод на защитата за неоснователен. Неоснователно е и възражението относно иззетата представителна проба от инкриминираните растения, къде и как е съхранявана. От изготвената на ДП физико-химическа експертиза от експерт Р.К. се установява, че съгласно наредбата за условията и реда за изземване, съхраняване и предоставяне за научна дейност на наркотични вещества и растения и за вземане на представителни проби от тях и на осн. чл. 14, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на експертно изследване на иззети наркотични вещества и прекурсори, получените резултати от изследването на представителните проби, съответно следва да се отнесат за цялото количество иззето наркотично вещество от съответния протокол за оглед на наркотични вещества и вземане на представителни проби от 05.12.2016 г., като протоколът за оглед на НВ и вземане на представителни проби от 05.12.2016 г. представлява съставна и неделима част от експертизата.

             Огледът и реда за взимане на представителни проби са детайлно описани в приетия като доказателство по делото протокол от 05.12.2016 г., който установява спазване на реда посочен в горецитираната наредба, съдържащ всички императивни реквизити.

            С оглед на гореописаната фактическа обстановка, съдът намери, че подсъдимият И.К. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление от общ характер по чл. 354в, ал. 1, пр. 2 от НК.

     

ОБЕКТИВНА СТРАНА

           

Обект на престъплението са обществени отношения, свързани с опазване на здравето на гражданите. От обективна страна е налице отглеждането на растения от рода на конопа /канабис/, в нарушение на установените в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /чл. 27, ал. 1 и чл. 29, ал. 1/ правила.

В конкретния случай предмет на престъплението се явяват точно определена категория растения, като забраната за засяването и отглеждането на територията на страната на растения от рода на конопа /канабис, марихуана/ е установена  в нормата на чл. 27, ал. 1 от ЗКНВП, като същата важи единствено  за такива, в които е констатирано съдържание на тетрахидроканабинол над 0,2 тегловни процента определени в листната маса, цветните и плодните връхчета. В разглеждания случай  е установено наличието на наркотично активно вещество тетрахидроканабинол от 6.5 % /тегловни процента/, т.е. инкриминираните растения попадат в забранителния режим за отглеждане. Законодателят е визирал две алтернативни форми на изпълнително деяние на престъплението по чл.354в, ал.1 от НК „засява“ или „отглежда“. Първата форма е еднократен акт, извършването на който обаче, осъществява изпълнителното деяние изцяло, а втората форма предполага множество действия. Доказателствата по делото установиха, че подсъдимият К. е осъществил изпълнителното деяние на описаното престъпление, изразяващо се във втората форма на изпълнителното деяние - ,,отглеждал“, извършвайки действия по окопаване, поливане и торене на растения от вида на конопа /канабис/ в нарушение на изричната забрана, визирана в чл.27, ал.1 от ЗКНВП. Тези растения са наркотични вещества и представляват висок риск за общественото здраве.

 

            СУБЕКТИВНА СТРАНА

 

          Субект на престъплението е всяко наказателноотговорно лице. Наказателноотговорно е лицето навършило 18 годишна възраст в състояние на вменяемост. В този смисъл подсъдимия е наказателноотговорен. По делото безспорно е установено авторството на деянието. Същият е извършил престъплението умишлено, при пряк умисъл по смисъла на чл. 11, ал. 2 от НК. Подсъдимият К. е съзнавал, че  отглеждането на марихуана е противозаконно и в този смисъл  обществено опасно. Наясно е бил, че марихуаната е наркотично вещество притежаването, на което е забранено, но независимо от тези обстоятелства е предприел действия по отглеждането й.  Освен това, подсъдимият  е  искал настъпването на общественоопасните последици.

            С оглед на изложеното, съдът прие, че подсъдимият е осъществил състава на престъплението по чл.354в, ал. 1, пр. 2 от НК, както от обективна, така и от субективна страна, призна го за виновен и му наложи съответни наказания.

 

            ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НАКАЗАНИЕТО

 

            Съдът определи наказанието, съобразно изискванията на чл.54 от НК, като взе предвид вида и пределите, визирани в чл.354в, ал.1 от НК, степента на обществена опасност на деянието и дееца,  подбудите за извършване на престъплението и останалите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства.

            Степента на обществена опасност на деянието е висока. Съдът направи този извод, имайки предвид, времето, мястото /в отдалечена, труднодостъпна гориста местност/ и начина на извършване на престъплението, както и стойността на предмета на престъплението – листната маса от коноп възлиза на 96 400 лв.

            Степента на обществена опасност на подсъдимия е ниска. Същият е неосъждан и по делото не се събраха доказателства за прояви на противоправно поведение.

            Смекчаващи вината обстоятелства - чистото съдебно минало, трудова и семейна ангажираност, добрите характеристични данни.

            Отегчаващи вината обстоятелства - широкото разпространение на този вид престъпления, които водят до тежки последици, свързани с наркозависимост, което навежда на извода за ниското правосъзнание на подсъдимия и незачитане на правовия ред  в страната.

            С оглед на изложеното, съдът определи наказанието, при превес на смекчаващите вината обстоятелства и наложи на подсъдимия наказание в предвидения в закона  минимум на двете кумулативни наказания – 2 /две/ години ,,Лишаване от свобода“ и глоба в размер на  5 000  /пет хиляди/ лв., като при определяне вида и размера на наказанието съдът се съобрази, че за извършеното престъпление по чл. 354, ал. 1 от НК, се предвижда наказание „Лишаване от свобода” от две до пет години и „глоба” от 5000 лв. до 10 000 лв. Предвид размера на наложеното наказание “лишаване от свобода“, както и че подсъдимият не е осъждан, съдът прие, че са налице материално правните предпоставки на чл.66, ал.1 от НК и отложи изтърпяването на това наказание за срок от 3 /три/  години. Съдът счете, че с така наложените наказания ще се постигнат целите на същото, визирани в чл.36 НК - да се поправи и превъзпита подсъдимия, като му се отнеме възможността да извърши и други престъпления, както и да се въздейства предупредително и възпитателно и на останалите членове от обществото.

 

ОТНОСНО РАЗНОСКИТЕ И ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА

 

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК съдът осъди подсъдимия И.С.К., да заплати разноски по делото за експертизи в размер на 1114,59 лв. по сметка на ОД на МВР гр. Благоевград, както и сумата в размер на 955,30 лв. за явяване на вещо лице и свидетели, по сметка на РС-Дупница.

На основание чл. 53, ал. 1, б. „а” от НК, съдът постанови да се отнемат в полза на държавата веществените доказателства: мобилен телефон марка „Самсунг“, черен на цвят с ИМЕИ номера: 356408/07/640361/2 и 356409/07/640361/0, ведно с батерия и две СИМ карти с номера на М-тел и Виваком; помпа за пръскане, оранжева на цвят, 16 литрова; черен флакон с надпис „Анти хунд“ с изображение на кучешка глава и камера с камуфлажен цвят, с карта на Виваком с номер **********/00/42511453.

Веществените доказателства: черни на цвят маратонки с три бели ленти от двете страни, марка „Адидас“ модел „Самбо“, размер 42,5; зелена раница с надпис „Чирука“; държач за камера; жълт пакет с надпис „Спиди“; 12 бр. алкални батерии, които са размер 2А; зелена на цвят блуза с къс ръкав; нож с черен платнен калъф; пластмасов разклонител за маркуч фи 20 и 15 бр. ловни патрони, калибър 12, съдът постанови да бъдат унищожени след влизане в сила на присъдата.

Съдът постанови веществените доказателства: лек автомобил марка „Сузуки“, модел „Витара“ с peг. № Е 52 58 КВ, застрахователна полица от 26.04.2016 г. на фирма „К. 79“ ЕООД и контролен талон, след влизане в сила на присъдата, да бъдат върнати на подсъдимия И.С.К..

Остатък от иззето с протокол от 14.09.2016 год. високорисково наркотично вещество – коноп (марихуана) с нето тегло 476 гр. и остатък от отделената от него представителна проба с нето тегло 6 гр. (преди химическото изследване, съгласно експертиза № Н-1/03.01.2017 год. на СНТЛ към ОДМВР гр. Благоевград, предадено на Агенция Митници за съхранение), съдът постанови да бъде унищожен по съответния ред.

 

По гореизложените съображения, съдът постанови присъдата си.

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: