Определение по дело №2830/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2603
Дата: 15 октомври 2019 г. (в сила от 25 октомври 2019 г.)
Съдия: Красимир Русев Кипров
Дело: 20197050702830
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 15 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                                      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

                                                            2019 година,   гр.Варна

 

 

          ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД,

          ХVІ-ти състав ,в закрито заседание на  15.10.2019 г.,

          като разгледа докладваното от съдия Красимир Кипров

          ч.адм.д. № 2830 / 2019  г. по описа на съда,за да се     произнесе взе       предвид следното :

 

 

          Производството е по реда на чл.188 от ЗДДС във вр. с чл.60,ал.5 от АПК  и е образувано по жалба на „Тиян-Я.А.” ЕООД,представлявано от управителя Я.А.,против  разпореждането на началника на отдел „Оперативни дейности” Варна  в  ГД  „Фискален контрол”  при ЦУ на НАП  за допускане на предварително изпълнение на издадената от него заповед № 361- ФК/ 7.10.2019 г.,в частта й  за налагане на принудителна административна мярка запечатване на търговски обект . С доводи за липсата на допуснато от  проверяваното лице нарушение по чл.25,ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ  и допуснато от адм.орган съществено нарушение на административнопроизводствените правила,поради липсата на изложени в обжалваното разпореждане мотиви за издаването му,както и такива за отсъствието на  законовите  предпоставки по чл.60,ал.1 от АПК за допускане на предварително изпълнение ,се иска  отмяна на обжалваното разпореждане,както и присъждане на сторените по делото разноски.

          Обжалваното разпореждане е част от съдържанието на заповед № 361-ФК/ 7.10.2019 г. ,която е връчена на представител на „Тиян-Я.А.” ЕООД на  14.10.2019 г. -  като се има предвид  обстоятелството,че жалбата срещу   разпореждането  е подадена в АС-Варна на дата 15.10.2019 г. ,то видно е спазването на 3-дневния срок за обжалване по чл.60,ал.5 от АПК. Същата разпоредба допуска обжалване на разпореждането за предварително изпълнение независимо от това дали административният акт е бил оспорен,поради което съдът намира жалбата за процесуално допустима.

          Разгледана по същество, съдът намира жалбата  за  основателна предвид следното :

          Със заповед № 361- ФК/7.10.2019 г. на началника на отдел „Оперативни дейности” Варна в ГД „Фискален контрол” при ЦУ на НАП е наложена на основание чл.186,ал.1 от ЗДДС на „Бест Бургерс” ЕООД с ЕИК *********,представлявано от Светослав Василев Иванов принудителна административна мярка запечатване на търговски обект  – снек бар „Силвър Грийн”,находящ се в гр.В.,стопанисван от „Тиян Я.А.” ЕООД с ЕИК *********,във връзка с нарушение констатирано и описано в протокол за извършена проверка  сер.АА № 0352879/6.10.2019 г.

          Със същата заповед , на основание чл.188 от ЗДДС във вр. с чл.60 от АПК  е разпоредено  допускане на предварително изпълнение на наложената принудителна административна мярка  запечатване на горепосоченият търговския обект.

          Видно от съдържанието на заповед №361-ФК/7.10.2019 г. ,изразеното в същата волеизявление на адм.орган е неясно до степен на неразбираемост – буквално е изписано,че ПАМ се налага на субект различен от дружеството-жалбоподател,а именно на „Бест Бургерс” ЕООД ,но върху обект стопанисван от  „Тиян- Я.А.” ЕООД.  Яснота не се придобива и от материалите съдържащи се в представената от органа адм.преписка – последната не съдържа нито един документ имащ отношение към дружеството „Бест Бургерс” или към негова връзка с „Тиян –Я.А.” ЕООД. Тази неяснота относно адресата на адм.акт опорочава и съдържащото се в него разпореждане за допускане на предварителното му изпълнение. Нарушена е формата на адм.акт и същевременно е допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила,които в случая се явяват достатъчно основание за отмяна на обжалваното разпореждане,без да е необходимо разглеждане на спора по същество.

          Независимо от този изход на делото, съдържащата се  в  жалбата  претенция за присъждане на разноски по делото в размер от 350 лв. съгласно представения списък,съдът намира  за неоснователна – приложимата разпоредба на чл.143,ал.1 от АПК свързва отговорността за разноски  с отмяната на обжалвания адм.акт ,а не с отмяната на разпореждането за предварителното му изпълнение. В този смисъл, претенцията за разноски се явява преждевременно предявена – обратното, би означавало недопустимо разширително тълкуване на цитираната правна норма. Предвид изложеното,съдът

                                                О П Р Е Д Е Л И  :

ОТМЕНЯ съдържащото се в   заповед № 361-ФК/7.10.2019 г. на  началника на отдел „Оперативни дейности” Варна  в  ГД „Фискален контрол” в  ЦУ на НАП    разпореждане за допускане на предварително   изпълнение на наложената принудителна административна мярка  запечатване на  търговски обект –  снек бар „ Силвър Грийн”, находящ се в  гр.В.,стопанисван от „Тиян-Я.А.” ЕООД.

НЕ УВАЖАВА претенцията на „Тиян-Я.А.” ЕООД за присъждане на разноски  в  размер на 350 лв.

Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните по делото.

 

                                      АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ :