Присъда по дело №515/2009 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 148
Дата: 9 април 2009 г.
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20095220200515
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 март 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

                      ГОДИНА 2009                            ГР. ПАЗАРДЖИК

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  ДЕВЕТИ  АПРИЛ                                                         ГОДИНА 2009

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Д.Б.

 

СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Б.М.

                                                                2. К.Д.

Секретар: П.Б.

Прокурор: А.А.

Като разгледа докладваното от съдия Б.

Наказателно дело ОХ № 515 по описа за 2009 година

 

                                   П   Р  И  С  Ъ  Д  И  :

 

 

          ПРИЗНАВА подсъдимия С.В.Б.,  роден на 24.01.1985г. в гр.София,  българин, български гражданин, женен, неосъждан, с основно  образование, безработен, ЕГН-**********, за  ВИНОВЕН в това, че на 02.08.2008г. на бул.”Б*” в гр.Септември, обл.Пазарджишка, е управлявал МПС – лек автомобил „Фолксваген”, модел „Голф”, с ДК № *, с концентрация на алкохол в  кръвта над 1,2 промила, а именно – 1,32 промила, установено по надлежния ред, поради което и на основание чл. 343б, ал.1, във връзка с чл.55, ал.1 т.2, буква Б от НК го ОСЪЖДА на  ПРОБАЦИЯ с пробационни мерки по чл.42А, ал.2 т.1 и т.2 от НК, а именно: Задължителна регистрация по настоящ адрес и Задължителни  периодични срещи с порбационен служител, всяка за срок от по ЕДНА ГОДИНА.  

          ПРИЗНАВА подсъдимия С.В.Б., с посочена самоличност и ЕГН, за ВИНОВЕН в това, че  по същото време и на същото място  съзнателно се е ползвал  с преправен  български документ за самоличност – СУ МПС № ********* на негово име, като от него за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност, поради което  и на основание чл. 316, във връзка с чл. 308, ал.2, във връзка с ал.1 от НК и във връзка с чл. 55, ал.1 т.2, буква Б от НК го ОСЪЖДА на  ПРОБАЦИЯ с пробационни мерки по чл.42А, ал.2 т.1 и т.2 от НК, а именно: Задължителна регистрация по настоящ адрес и Задължителни  периодични срещи с порбационен служител, всяка за срок от по ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА.

          На основание чл. 23, ал.1 от НК ОПРЕДЕЛЯ И НАЛАГА  на подсъдимия С.В.Б.  ЕДНО ОБЩО НАЙ-ТЕЖКО наказание  - ПРОБАЦИЯ с пробационни мерки по чл.42А, ал.2 т.1 и т.2 от НК, а именно: Задължителна регистрация по настоящ адрес и Задължителни  периодични срещи с порбационен служител, всяка за срок от по ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА.

          ПОСТАНОВЯВА след влизане на присъдата в сила вещественото доказателство – СУ МПС № ********* да се отнеме в полза на държавата и да бъде унищожено.

          На основание чл. 189, ал.3 от НПК  ОСЪЖДА подсъдимия С.Б.  да заплати в полза на държавата по сметка на ПРС, сторените по делото разноски в размер на 125 лева.

          ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15 дневен срок от днес.

 

 

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                       СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                          2.

                                                                  

Съдържание на мотивите Свали мотивите

           НОХД №  515/2009 год.

            МОТИВИ :

 

            Обвинението е против подсъдимия С.В.Б. ***, както следва:

 І. За престъпление по чл.343б ал.1 от НК, на 02.08.2008г. около 00.30 ч. на бул.”Б.” в гр.Септември, обл.Пазарджик, е управлявал МПС - лек автомобил “Фолксваген” модел “Голф”с ДКН *, с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2  промила, а именно – 1.32 промила, установено по надлежния ред с Протокол за химическа експертиза за определяне концентрацията на алкохол в кръв и урина № 1060/05.08.2008 година;

ІІ. За престъпление по чл.316 от НК във връзка с чл.308 ал.2 и във вр. с ал.1 от НК, за това, че на 02.05.2008 г. около 00.30 ч. на бул.”Б.” в гр.Септември, съзнателно се е ползвал от преправен документ – СУМПС с № *********, на негово име, като от него за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност .

             Подсъдимият не се явява лично в съдебно заседание, като производството по делото е проведено в негово отсъствие.

             Прокурора поддържа обвиненията, като пледира за осъдителна присъда и налагане на наказания лишаване от свобода, при режим на ефективно изтърпяване.

            Защитата пледира за приложение на чл.55 ал.1 т.2 б.”б” от НК, с оглед забраната за влошаване на положението на подсъдимия – reformation in pejus.

            Пазарджишкият районен съд, като обсъди събраните по делото доказателства,по отделно и в съвкупност, при спазване разпоредбата на чл.301 от НПК, прие  за  установено  от  фактическа  страна  следното:

      На 01.08.2008г. подс.С.Б. *** с лек автомобил марка ”Фолксваген-Голф”с ДК№ * откарал свои приятели на сватба в този град. На тържеството горният  употребил алкохол. След това , около 23.00 часа,  решили и отишли на дискотека в с.Варвара. В дискотеката престояли около 1 час, след което си тръгнали за гр.Ветрен. Ппреминавайки през гр.Септември, по бул.”Б.”, управлявания от Б. бил спрян за проверка от  полицейски автомобил, в състава на който бил св.С. – автоконтрольор при РПУ Септември. Последният  се усъмнил, че подсъдимият е  употребил алкохол и извършил проверка  с техническо средство “Алкотест Дрегер 7410+” с инв.номер 0014, чиято скала отчела наличие на алкохол в дъха на водача са стойност -  1.40 промила. На място против подсъдимия бил съставен АУАН №2144/02.08.2008 г., който той подписал без възражение.След това му бил  издаден и талон за медицинско изследване № 0222864, с който подсъдимият се явил в ЦСМП гр.Пазарджик, където дал кръвна проба. С протокол за химическа експертиза №1060/05.08.2008 г. на СХЛ при МБАЛ-Пловдив, било установено наличие на етилов алкохол в кръвта на подсъдимия, със стойност от  1.32 промила.

      От приложеното удостоверение № 9478/05.08.2008 г.от сектор КАТ - ПП гр.Пазарджик е видно, че подс.Б.  е неправоспособен водач  и до момента има издадени две НП  по ЗДвП .

Предоставеното при проверката от подс.Б. и иззето СУМПС било подложено на техническа експертиза.

Видно от заключението на приетата по делото съдебно-техническа експертиза на документ, което съдът цени като обективно и компетентно, свидетелството за управление на МПС, с която подсъдимият управлявал процесната нощ, било подправено  чрез заличаване с използване най-вероятно на химически разтворители  върху  лицевата страна на оригинална бланка, с изключение на двете зони с кинеграмни стикери.Заличени били  както типографски отпечатвания, така и първоначално отпечатаните на лазерен принтер цветно изображение и текста с данните на мъж в оригиналното свидетелство за управление на МПС, като била засегната и защитната мрежа.След това върху лицевата страна на СУМПС било залепено второ ламиниращо фолио, върху което предварително на мастилено-струен принтер били отпечатани цветното изображение и текст с данните на мъж/подс.Б./, защитната мрежа и заличения типографски текст.

             Тази фактическа обстановка възприе съдът въз основа на показанията на свидетелите Д. С., Н. С. и С. К., заключението на съдебно-техническата експертиза и писмените доказателства, приети по делото.

            При така изложената и приета за установена фактическа обстановка от правна страна съдът намира, че подс.Б. е осъществил от обективна и субективна страна признаците на състава на чл.343б ал.1 от НК, като  на 02.08.2008г. около 00.30 ч. на бул.”Б.” в гр.Септември, обл.Пазарджишка, е управлявал МПС - лек автомобил “Фолксваген” модел “Голф”с ДКН * , с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2  промила, а именно – 1.32 промила, установено по надлежния ред с Протокол за химическа експертиза за определяне концентрацията на алкохол в кръв и урина № 1060/05.08.2008 г.

Подс.Б. е осъществил и състава на престъплението по чл.316 от НК във връзка с чл.308 ал.2 и във вр. с ал.1 от НК, като по същото вре и място, съзнателно се е ползвал от преправен документ – СУМПС с № *********, на негово име, като от него за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност .

             Подсъдимият е съзнавал обществено опасния характер на всяко то деянията си, като е имал представи за всички обективни елементи на конкретния престъпен състав, като е искал настъпването на обществено опасните последици на деянието по чл.316 от НК- действал е с пряк умисъл, а се е съглесил с обществено опаснит4е последици на деянието по чл.343Б ал.1 от НК, т.к. е съзнавал , че е употребил алкохол и концентрацията може да надхвърла 1.2 промила, но в желанието си да се придвижи от едно място на друго с МПС го е сторил – действал е при евентуален умисъл.

            При определяне вида и размера на наказанието, което следва да се наложи на подсъдимия съдът взе предвид разпоредбите на чл.36 от НК относно целите на наказанието и на чл.54 от НК относно неговата индивидуализация.

Съдът отчете  завишената степен на обществена опасност на всяко от деянията, т.к.  шофирането освен с алкохол е извършено и от неправоспособен водач на МПС, а също и използването на преправен официален документ – СУМПС и то в една дейност , която е високорискова – управление на МПС.

Съдът прецени и обществената опасност на подсъдимия, която е  сравнително ниска - не е осъждан  и има  позитивни  характеристични данни .

           Подбудите за извършване на престъплението се коренят в личността на подсъдимия  и  незачитането на установения в страната правов ред .

           Като смекчаващи наказателната отговорност на подсъдимия обстоятелство съдът съобрази, чистото съдебно минало и добрите характеристични данни, а също и невисоката концентрация на алкохол в кръвта.Отегчаващо обстоятелство е това,че подсъдимият е неправоспособен водач на МПС, както и ,че има вече две наказания по ЗДП за управление без СУМПС.

           При тази данни и като съобрази наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, съобразно относителната им тежест прие, съдът намери,че в случая не са налице многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, при които и най-лекото наказание предвидено в закона се явява несъразмерно тежко, така както е било прието при първото разглеждане на делото в съдебна фаза от друг състав на първоинстанцинноия съд. Съблюдавайки обаче фактът, че делото е върнато за ново разглеждане в ПРС от Пазарджишкия окръжен съд, като въззивна инстанция, където е било разгледано  по жалба на подсъдимия без протест от страна на държавното обвинение съдът, намери че понастоящем действа един основен правен принцип – reformation in pejus, при който съществува забрана да се влошава положението на подсъдимия, с други думи той не би могъл да бъде осъден по-тежко отколкото е бил осъден от първия първоинстанционен съд. В този смисъл искането на прокурора за ефективно осъждане на лишаване от свобода и по двете обвинения се явява незаконосъобразно и неоснователно.

          Имайки предвид горното съдът  приложи разпоредбата на чл.55 ал.1 т.2 б.”б” от НК във връзка с чл.42а ал.2 т.1 и т.2 от НК и замане наказанието лишаване от свобода, което се предвижда за всяко от двете престъпления, като осъди  подс.Б. за престъплението по чл.343б ал.1 от НК на пробация, изразяваща се в задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от една година и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от една година. За престъплението по чл.316 във вр. с чл.308 ал.2, във вр. с ал.1 от НК съдът осъди подс.Б. на пробация, изразяваща се в задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от една година и шест месеца и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от една година и шест месеца .

                Съдът съобрази разпоредбата на чл.23 ал.1 от НК, тъй като подс.Б. е извършил деянията преди да има постановена присъда, за което и да е от тях, поради което на основание горепосочения текст определи и наложи на подс.Б. едно общо най-тежко наказание за извършените от него престъпления, а именно пробация, изразяваща се в задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от една година и шест месеца и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от една година и шест месеца.

Съдът постанови вещественото доказателство СУМПС № ********* приложено в кориците на делото да се отнеме в полза на дръжвата и след влизане на присъдата в сила да бъде унищожено .

                 С оглед изхода на делото и на основание чл.189 ал.3 от НПК съдът осъди подс.Б. да заплати в полза на държавата по сметка на ПРС, разноските по делото в размер на 125 лв. за експертиза.

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

                                                      

                                                                                                  

                                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ :