Решение по дело №308/2019 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 212
Дата: 16 декември 2019 г. (в сила от 31 декември 2019 г.)
Съдия: Ирена Славова Аврамова
Дело: 20195630200308
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Харманли, 16.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Районен съд - Харманли, в публично съдебно заседание на четиринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА АВРАМОВА

                                                                     

при участието на секретаря А. Т., като разгледа докладваното от съдия Аврамова АНД № 308 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от Х.Д.Х., ЕГН: **********, с адрес: ***, чрез адв. Г.М., против наказателно постановление № 271-389 от 20.06.2019 г., издадено от ВПД Началник РУ - Харманли към ОД на МВР - Хасково, с което на основание чл. 185, ал. 1 от ЗОБВВПИ /Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия/ му е наложено административно наказание - глоба в размер на 500 лв. за нарушение на чл. 60, ал. 1, т. 1 от ЗОБВВПИ.

В жалбата са изложени съображения за съществени процесуални нарушения, допуснати както в производството по установяване на административно нарушение, така и в производството по налагане на административно наказание, които са ограничили правото на защита на жалбоподателя. Оспорва се изложената в АУАН и НП фактическа обстановка, като се сочи, че на въпросната дата жалбоподателят не е носел открито оръжието си и не е бил на обществено място. Възразява се, че вмененото нарушение не попада в приложното поле на посочената като нарушена разпоредба, като е налице явно несъответствие, което нарушава правата на жалбоподателя. По наведените в жалбата доводи се иска от съда да постанови решение, с което да отмени обжалваното наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят Х.Д.Х. се представлява от адв. М., който сочи липса на съставомерност на нарушението и пледира за отмяна на наказателното постановление.

Административнонаказващия орган РУ - Харманли към ОД на МВР - Хасково, редовно призован, не изпраща представител.

Районна прокуратура – Харманли, редовно призована, не изпраща представител.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира следното от фактическа страна: 

На 26.05.2019 г. жалбоподателят Х.Х. се намирал в землището на с. Шишманово, където стопанисвал язовир в близост до лозята на „Зайчев и Син“ ООД. Носел в себе си газов пистолет „Екол“, кал. 9 мм, с № ****. Около 17:00 часа забелязал автомобил с пловдивска регистрация, в който били Б.Д. ***, и Ро.М. Х. от гр. Пловдив. Жалбоподателят решил да ги последва, за да разбере какво правели там. След като автомобилът спрял Х. отишъл при тях и от разговор с шофьора разбрал, че били на риболов, при което им обяснил, че по това време на годината риболовът бил забранен. Между горепосочените лица и жалбоподателя възникнал словесен конфликт, при което той извадил носения от него газов пистолет „Екол“, кал. 9 мм, с № ****. В този момент Б. К. се обадил на тел. 112 и сигнализирал за случилото се, при което му казали да отидат в с. Шишманово поради ангажираност на органите на реда с провеждащите се избори. По тази причина лицата Б. К. и Р.Х., както и жалбоподателя Х. се отправили към селото. Там ги чакал полицейски служител от РУ - Харманли към ОД на МВР - Хасково - свидетелят П.И.П., който разговарял с тях и им снел писмени обяснения, като за случая изготвил докладна записка № 271р-15701/27.05.2019 г. С протокол за доброволно предаване от 26.05.2019 г. жалбоподателят Х.Д.Х. предал на Д. С. Ан. - служител в РУ - Харманли газов пистолет „Екол“, кал. 9 мм, с № Е****.

На 04.06.2019 г. жалбоподателят Х. бил извикан в сградата на РУ - Харманли, където младши полицейски инспектор в звено „КОС“ при РУ - Харманли - свидетелят Г.В.Г. му съставил АУАН № 271-389 за нарушение на чл. 60, ал. 1, т. 1 от ЗОБВВПИ за това, че на 26.05.2019 г. около 17:00 часа в землището на с. Шишманово открито носи оръжие /газов пистолет „Екол“, кал. 9 мм, с № ЕМ***с цел сплашване на лицата Б. Д. К., ЕГН: ********** ***, и Р. М.Х., ЕГН: ********** от гр. Пловдив. Актът за установяване на административно нарушение бил съставен в присъствието на свидетеля П.П., въз основа на докладна записка № 271р-15701/27.05.2019 г., като бил връчен и подписан от жалбоподателя Х.Д.Х..

На 20.06.2019 г. е издадено наказателно постановление № 271-389 от ВПД Началник на РУ - Харманли към ОД на МВР - Хасково, с което е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя за нарушение на чл. 60, ал. 1, т. 1 от ЗОБВВПИ, за което на основание чл. 185, ал. 1 ОТ ЗОБВВПИ му е наложена глоба в размер на 500 лв.

Изложената фактическа обстановка се установява от събраните по делото гласни доказателствени средства - обясненията на жалбоподателя Х.Д.Х. и показанията на свидетелите П.И.П. и Г.В.Г.. Съдът дава вяра на обясненията на жалбоподателя, които освен средство за защита са и доказателствено средство, допринасящо за изясняване на обстоятелствата, включени в предмета на доказване по делото. По отношение на свидетелските показания, които имат предимно производен характер, съдът намира, че следва да се кредитират доколкото кореспондират с останалите събрани по делото доказателства. Приетите фактически положение се установяват и посредством събраните по делото писмени доказателства, съдържащи се в приложената административнонаказателна преписка.

При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена в предвидения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН срок, от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване акт, с оглед на което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна.

При извършена служебна проверка съдът констатира, че при издаването на акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, обосноваващо тяхната незаконосъобразност по следните съображения:

На жалбоподателя е вменено нарушение по чл. 60, ал. 1, т. 1 от ЗОБВВПИ, която разпоредба забранява откритото носене на оръжие на обществени места, освен при осъществяване на охранителна дейност. Видно е, че в състава на нарушението е включено мястото на неговото извършване. Това от своя страна поставя допълнително изискване при описанието на мястото на нарушението. В случая както в съдържанието на АУАН, така и в обжалваното НП като място на нарушението е посочено „землището на с. Шишманово“. Тази формулировка е прекалено обща и не внася нужната яснота относно конкретното място, където се твърди да е извършено нарушението. Дали се касае за обществено място е въпрос по същество, чийто отговор обаче е обусловен от надлежното описание на съответното място. При това положение съставеният АУАН и издаденото НП не отговарят на императивните изисквания на чл. 42, т. 3 от ЗАНН и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, касаещи посочване на мястото на извършване на нарушението, което съставлява съществено процесуално нарушение, допуснато в административнонаказателното производство. Изложеното неминуемо затруднява възможността на жалбоподателя да разбере всички съставомерни признаци на вмененото му нарушение и накърнява правото му защита.

По съществото на настоящия спор съдът намира, че е налице несъставомерност на извършеното нарушение. За да бъде ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя по чл. 60, ал. 1, т. 1 от ЗОБВВПИ следва по безспорен начин да бъде установено, че деянието е извършено на обществено място. При обсъжданото нарушение, както бе посочено, мястото на извършване е въздигнато в обективен признак от неговия състав. В специалния Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия не се съдържа легално определение на понятието “обществено място”. В някои нормативни актове е дадена легална дефиниция на това понятие, но с оглед особеностите на специфичните обществени отношения, които уреждат. Отчитайки обединяващите признаци може да се изведе, че обществени места са всички места, които са обществено достъпни и/или предназначени за обществено ползване. В настоящия случай липсата на конкретика относно мястото на извършване на нарушението съществено затруднява преценката дали се касае за обществено такова. Съдържащо се в АУАН и НП описание на мястото - землището на с. Шишманово може да означава както общодостъпно място, така и частен имот. Тази неяснота не може да бъде отстранена и посредством показанията на разпитаните полицейски служители, доколкото същите въобще не са посетили мястото на твърдяното нарушение. При това положение, макар и от доказателствата по делото да се установява, че жалбоподателят Х.Д.Х. е носел открито оръжие - газов пистолет „Екол“, кал. 9 мм, с № ****, не може да се приеме, че това е осъществено на обществено място по смисъла на чл. 60, ал. 1, т. 1 от ЗОБВВПИ.

          Предвид изложеното настоящият съдебен състав намира, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно и необосновано, поради което следва да бъде отменено.

          Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 271-389 от 20.06.2019 г., издадено от ВПД Началник РУ - Харманли към ОД на МВР - Хасково, с което на Х.Д.Х., ЕГН: **********, с адрес: ***, на основание чл. 185, ал. 1 от ЗОБВВПИ /Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия/ е наложено административно наказание - глоба в размер на 500 /петстотин/ лева за нарушение на чл. 60, ал. 1, т. 1 от ЗОБВВПИ.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Хасково на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава дванадесета от АПК в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

 

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: