Решение по дело №120/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 181
Дата: 29 юни 2020 г.
Съдия: Величка Петрова Белева
Дело: 20205001000120
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 24 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   № 181

гр. Пловдив, 29.06.2020 г.

 

            Пловдивски Апелативен Съд – трети граждански състав в открито заседание на двадесет и седми май в състав

                                                         Председател: Вера Иванова

                                                                Членове: Елена Арнаучкова

                                                                                 Величка Белева

 

            при секретаря Нели Богданова, като разгледа докладваното от съдията Белева в.т.д. №  120/2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производство по чл. 258 и следв. от ГПК.

            Обжалва се от ищецът по спора „ Е. „ ЕООД, ЕИК … Решение № 135 от 21.11.2019 г., постановено по т.д. № 162/2018 г.на Окръжен Съд – Хасково, с което е отхвърлен като неоснователен предявеният от въззивника отрицателен установителен иск по чл. 694 ал. 3 т. 2 от ТЗ  досежно включено в Списъка на приетите вземания с постановено по чл. 692 ал. 4 от ТЗ Определение № 336/12.10.2018 г. на съда по несъстоятелността на „ В. – … „ ЕООД / в н. /, ЕИК … публично вземане, предявено от НАП – С. и установено с влязъл в сила РА № …- … – … – …/… г. в размер на 14 880 лв. – главница, представляваща дължим от „ В. – … „ ООД за 2014 г. корпоративен данък, 2 817, 62 лв. лихви, възникнали до датата на съдебното решение за откриване на производството по несъстоятелност и 2 058, 56 лв. лихви, възникнали след датата на това съдебно решение, изчислени за периода 10.02.2017 г. – 22.06.2018 г.. Поддържат се оплаквания за неправилност на решението и искане за неговата отмяна и постановяване на решение за уважаване на иска.

            Ответните НАП – С., „ В. – … „ ЕООД / в н. / и синдикът на несъстоятелното дружество не са депизирали отговори. С допълнително писмено становище синдикът излага доводи за основателност на въззивната жалба, в съдебно заседание НАП – С. взема становище тя да е неоснователна. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

            Съдът установи следното:

            Производството пред първоинстанционния съд е образувано по предявен от „ Е. „ ЕООД, ЕИК … иск с правно основание чл. 694 ал. 3 т. 2 от ТЗ. Ищецът – кредитор с прието вземане в производството по несъстоятелност на  „ В. – … „ ЕООД / в н. /, ЕИК … претендира да се признае за установено несъществуването на включено в Списъка на приетите вземания с постановено по чл. 692 ал. 4 от ТЗ Определение № 336/12.10.2018 г. на съда по несъстоятелността публично вземане, предявено от НАП – С. и установено с влязъл в сила РА № …- … – … – …/… г. в размер на 14 880 лв. – главница, представляваща дължим от „ В. – … „ ООД за 2014 г. корпоративен данък, 2 817, 62 лв. лихви, възникнали до датата на съдебното решение за откриване на производството по несъстоятелност и 2 058, 56 лв. лихви, възникнали след датата на това съдебно решение, изчислени за периода 10.02.2017 г. – 22.06.2018 г.. Изложените доводи сe свеждат до това че вземането не е следвало да бъде включено в списъка на приетите, тъй като не е възникнало след датата на откриване на производството по несъстоятелност на длъжника „ В. – … „ ЕООД. Вземането е дължим за 2014 г. корпоративен данък и като така е възникнало преди откриване на производството по несъстоятелност и е следвало да бъде предявено в сроковете по чл. 685 ал. 1 от ТЗ, чл. 688 ал. 1 от ТЗ, които разпоредби са  императивни. Представения от НАП – С. РА № …- … – … – …/… г. за установяване на вземането  не променя датата на възникването му. Възникването и установяването са различни правни категории, поради което процесното прието вземане не е такова по смисъла на чл. 688 ал. 3 от ТЗ – възникнало след датата на откриване на производството по несъстоятелност.   

            Ответникът „„ В. – … „ ЕООД / в н. /, ЕИК … не е депозирал отговор.

            Синдикът Г.Г. е депозирал отговор за основателност на иска по изложените в него съображения, като заявява и възражение че установяващия вземането РА № …- … – … – …/… г. е нищожен като издаден при липса на материална и процесуална компетентност и извън императивно установените срокове и основания.

            Ответникът НАП – С. е депозирал отговор за недопустимост на иска на основание чл. 164 ал. 4 от ДОПК. В случай че съдът го намери за допустим поддържа да е неоснователен. Поддържа че изискуемостта на процесното вземане е обусловена от съставянето на ревизионния акт, който в случая е съставен в ревизионното производство по реда на чл. 122 от ДОПК, тъй като са били налице обстоятелства по чл. 122 ал. 1 т. 2 от ДОПК – укрити приходи или доходи. Като така вземането е възникнало след решението за откриване производството по несъстоятелност на „ В. – … „ ЕООД и сроковете по чл. 685 ал. 1 и чл. 688 ал. 1 от ТЗ са ирелевантни за приемането му. В конкретния случай основанието за включването на вземането в списъка на приетите вземания са разпоредбите на чл. 688 ал. 3 и  687 ал. 2 от ТЗ, както и специалните разпоредби на ДОПК, в случая  чл. 164 ал. 4 от ДОПК. Поддържа още – в хода на производството по предявения иск, че дори и да се приеме че вземането е възникнало до датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност то е следвало служебно да бъде прието от синдика на основание чл. 687 ал. 2 от ТЗ - тоест приемането му е задължително независимо от датата на възникването му и независимо дали е било предявено. В този аспект в конкретния случай неспазването на сроковете по чл. 685 ал. 1 от ТЗ, чл. 688 ал. 1 от ТЗ за предявяване на възникналите до датата на откриване на производството по несъстоятелност вземания е ирелевантно досежно публичните държавни вземания.  

            По делото е безпротиворечиво установено че производството по несъстоятелност на „ В. – … „ ЕООД, ЕИК … е открито с Решение № 7/09.02.2017 г. по т.д. № 145/2016 г. на ОС – Стара Загора.

            Ищецът „ Е. „ ЕООД, ЕИК … е кредитор с предявено прието вземане в производството по несъстоятелност.

            Вземането, предмет на иска е предявено от НАП с молба вх. № 5896/02.07.2018 г.. За него е издаден РА № …- … – … – …/… г., който е влязъл в сила – след неуспешно проведено производство по обжалването му пред Д. „ О. и д. – о. п. „ П. към НАП – ЦУ – С. и пред АдмСъд – П. и ВАС – С.

            Синдикът го е включил в списъка на неприетите вземания, обявен в ТР на 30.082018 г..

            По депозирано от НАП възражение по чл. от ТЗ от 10.09.2018 г. против този списък е постановено Определение № 336/12.10.2018 г. на Съда по несъстоятелността, с което е изменен списъка на неприетите вземания, като процесното вземане е изключено от този списък и включено в списъка на приетите вземания.   

            С оглед така установеното и без да изложи мотиви защо приема искът за допустим, окръжният съд го е уважил като основателен с  мотиви че вземането е установено по основание и размер с ревизионния акт от 06.03.2018 г. – тоест след решението за откриване на производството по несъстоятелност и на основание императивните разпоредби на чл. 164 ал.ал. 4 и 5 от ДОПК – явяващи се специални спрямо разпоредбите на ТЗ, се извежда извод че сроковете по чл. 685 ал. 1 и чл. 688 ал. 1 от ТЗ в случая не намират приложение.

            Във въззивната жалба се поддържа този извод на съда да е неправилен. Настоява се че разпоредбите на чл. 164 ал.ал. 4 и 5  от ДОПК са неотносими за конкретния случай и не обосновават извод  че публични вземания, възникнали преди откриване на производството по несъстоятелност могат да се приемат и след сроковете по чл. 685 ал. 1 и чл. 688 ал. 1 от ТЗ. Цитираните разпоредби на ДОПК нямат за предмет сроковете за предявяване на вземанията и като така на дерогират тези срокове, императивно установени в ТЗ.

            По допустимостта на иска – възведена с отговора на ИМ от НАП – С., за която съдът следи и служебно.

            Процесното вземане е публично такова по чл. 162 ал. 2 т. 1, предл. 1 от ДОПК, установено с влязъл в сила ревизионен акт. Съгласно разпоредбата на чл. 164 ал. 4 от ДОПК синдикът го включва незабавно в списъка на приетите вземания така както е предявено / изречение първо / и вземането не може да бъде оспорено по реда на Част IV от ТЗ / в която част и разпоредбите на чл. 694 / или чрез обжалване на определението на съда по несъстоятелността за одобряване на списъка с приетите от синдика вземания – изречение второ от разпоредбата.    

Настоящия съд намира че чл. 164 ал. 4, изречение второ от ДОПК визира оспорване на вземането като несъществуващо по основание и размер така както е установено с ревизионния акт към датата на съставянето му. В случая такова оспорване не е възведено от ищеца. Вземането се признава от него. Спорният въпрос е моментът на възникването му – до или след датата на откриване на производството по несъстоятелност, с оглед което и предвид ищцовото твърдение да е възникнало преди казаната по горе дата подлежало ли е на приемане след сроковете по по чл. 685 ал. 1 и чл. 688 ал. 1 от ТЗ. Следователно искът е допустим и правилно е разгледан по същество. Възраженията на синдика обаче за несъществуване на вземането поради нищожност на издадения за него ревизионния акт попадат в хипотезата на чл. 164 ал. 4, изр. второ от ДОПК  с оглед гореизложеното и като недопустими не се разглеждат, съответно не са разгледани и от окръжния съд.

По спорния въпрос настоящия съд намира че макар корпоративния данък да е дължим за 2014 г. той по основание и размер е установен с ревизионния акт от 06.03.2018 г., издаден в хипотеза на чл. 122 ал.1 т. 2 от ДОПК – укрити приходи или доходи. Следователно вземането е възникнало след датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност и след изтичането на сроковете по чл. чл. 685 ал. 1 и чл. 688 ал. 1 от ТЗ и не е имало как да бъде предявено в същите. Като така на основание специалната разпоредба на чл. 164 ал. 4, изречение първо от ДОПК то следва да бъде допълнително включено от синдика в списъка на приетите вземания - така както е предявено, в който смисъл и общата разпоредба на чл. 688 ал. 3 от ТЗ. В случая това е сторено с постановено по чл. 692 ал. 4 от ТЗ Определение № 336/12.10.2018 г. на Съда по несъстоятелността и настоящия отрицателен установителен иск по чл. 694 ал.3 т. 2 от ТЗ срещу включването на вземането в списъка на приетите с цитираното определение е неоснователен и правилно е бил отхвърлен.

За пълнота и като допълнителен аргумент в подкрепа на гореизложеното следва да се посочи и разпоредбата на чл. 687 ал. 2 от ТЗ, предвиждаща служебно включване от синдика в списъка на приетите вземания на установените с влязъл в сила акт публични вземания – възникналите до датата на откриване на производството по несъстоятелност. В случая до тази дата, както и до изтичане на сроковете по чл. 685 ал. 1 от ТЗ и по чл. 688 ал. 3 от ТЗ ревизионният акт не е бил съставен, поради което и процесните вземания не са могли служебно по този ред да бъдат включени от синдика в списъка на приетите, съответно не са включени. Възражението че в тези срокове те не са били и предявени от кредитора е неоснователно предвид изрично възведеното с разпоредбата задължение за служебното им включване – тоест предявяването не е необходимо.        

Предвид изложеното жалбата е неоснователна. Искът правилно е приет за неоснователен и решението за неговото отхвърляне се потвърждава.   

С оглед този резултат и  на основание чл. 78 ал. 8 от ГПК на въззиваемата страна НАП – С. се присъжда претендирано от нея юрисконсултско възнаграждение за производството пред настоящата инстанция в размер на 150 лева.

Настоящото решение не подлежи на касационен контрол на основание чл. 280 ал. 3 от ГПК и е окончателно.

Водим от горното съдът

 

                                                 Р   Е   Ш   И  

 

 

Потвърждава Решение № 135 от 21.11.2019 г., постановено по т.д. № 162/2018 г.на Окръжен Съд – Хасково.

Осъжда „ Е. „ ЕООД, ЕИК … да заплати на Н.А.з.П. *** юрисконсултско възнаграждение за въззивното производство в размер на 150 / сто и петдесет / лева.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

 

Председател:                                         Членове: