Решение по дело №211/2017 на Районен съд - Генерал Тошево

Номер на акта: 71
Дата: 3 август 2017 г. (в сила от 21 август 2017 г.)
Съдия: Росен Минков Стоянов
Дело: 20173220200211
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юли 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 гр. Г.Т., 03.08.2017г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

            Районен съд – Г.Т., наказателна колегия, в публично заседание на трети август две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

 

Председател : Росен Стоянов

 

 

с участието на секретаря Радостина Стоянова разгледа докладваното от Председателя н.а.х.д. № 00211 по описа на Районен съд – Г.Т. за 2017г.       

 

Р Е Ш И :

 

 

ПРИЗНАВА Н.П.К., роден на ***г*** Тошево, обл. Д., , ЕГН - **********,

 

 

за виновен в това, че:

 

 

На 11.02.2016г., около 01.35 часа в гр. Г.Т., обл. Д., по ул. „Д. М.“, в посока от кръстовището с ул. „О.“, към стадион „С.“, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил „М. С180” с peг. № ***, след употреба на наркотични вещества амфетамин и метамфетамин, установено чрез съдебно-химическа експертиза № I – 42/2017г. - престъпление по чл.343б, ал. ІІІ от НК.

На основание чл.78а, ал.І във вр. с чл.343б, ал. ІІІ от НК, ОСВОБОЖДАВА Н.П.К. от наказателна отговорност и му налага административно наказание „Глоба” в размер на 1000.00 /хиляда/лева.

На основание чл.343г от НК, ЛИШАВА Н.П.К. с гореснетата самоличност от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

На основание чл.59, ал.ІV от НК, приспада на Н.П.К. с гореснетата самоличност от определеният срок за лишаване от право да управлява МПС времето, през което на същият е било отнето свидетелството за управление на МПС по административен ред, начиная от  11.02.2017г. до влизане на определението в сила.

ОСЪЖДА Н.П.К. с гореснетата самоличност, да заплати по сметка на ОД на МВР – Д., сторените на досъдебно производство №16/2017г. по описа на РУ - Г.Т., в размер на 164.22лева /сто шестдесет и четири лева и двадесет и две стотинки/.

         Решението подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд – Д., в 15-дневен срок от уведомяването на страните.

 

 

 

 

                    Съдия:       

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

 

Мотиви към Решение №  71   /03.08.2017г. по н.а.х.д. № 211 по описа на Районен съд - Г.Т. за 2017г.

 

На 10.07.2017г. Районна прокуратура – Г.Т., е внесла за разглеждане в Районен съд – Г.Т., постановление за освобождаване от наказателна отговорност по чл. 78а от НК по досъдебно производство № 19/2017г.  по описа на РУ - Г.Т. при ОД на МВР - Д., по който е било образувано производство пред първа инстанция против Н.П.К. с ЕГН - **********, за извършено от него престъпление от общ характер, наказуемо по чл.343б, ал.ІІІ от НК.

В диспозитивната част на постановлението е посочено, че Н.П.К. на 11.02.2016г., около 01.35 часа в гр. Г.Т., обл. Д., по ул. „Д. М.“, в посока от кръстовището с ул. „О.“, към стадион „С.“, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил „М. С180” с peг. № ***, след употреба на наркотични вещества амфетамин и метамфетамин, установено чрез съдебно-химическа експертиза № I – 42/2017г.

В съдебно заседание Районна прокуратура - гр. Г.Т. не се представлява.

Н.П.К. се явява лично, представлява се от адв. Т.Г. ***.

По същество се пледира за налагане на административно наказание в законоустановения минимум.

С оглед разпоредбите на чл.378, ал.І от НПК, съдът е пристъпил към разглеждане на делото.

         След като обсъди събрания в хода на съдебното следствие доказателствен материал – гласни и писмени, съдът намира за безспорно установено от фактическа страна следното:

         На 11.02.2017г. около 01.35 часа в гр. Г.Т., по ул. „Д. М.“, в посока от кръстовището с ул. „О.“ към стадион „С.“, обвиняемият К. управлявал моторно превозно средство - лек автомобил „М. С180” с peг. № ***, когато бил спрян за проверка от полицейски служители - свидетелите П. К.и Ц.Й.. При проверката полицейските служители установили, че К. бил в неадекватно състояние, поради което бил поканен за тестване с техническо средство за установяване на наркотични вещества „Dreger DrugCheck 3000”, както и за употреба на алкохол. Тестването за употреба на наркотични вещества показало наличие на амфетамин и метаамфетамин в кръвта. След като се установило, че резултата от тестването бил положителен, обвиняемият К. бил изпратен за вземане на кръвна проба в ЦСМП гр. Д. с талон за медицинско изследване № 0028926/11.02.2017г. Бил съставен и акт за установяване на административно нарушение № 31 -164203/11.02.2017г., с който било иззето свидетелството за управление на моторно превозно средство на обвиняемия, заедно с контролния талон и свидетелството за регистрация на автомобила.

         По време на медицинското изследване К. отрекъл да е употребявал алкохол или наркотици. Дал кръвна проба за химическо изследване. Видно от заключението по назначената експертиза, в изпратените за химическо изследване проби кръв и урина, взети от Н.П.К., е било установено наличие на амфетамини и метамфетамини в екстрактите от кръвта и урината. Допълнително проведените с алкални екстракти на кръвта скрининг-тестове са положителни за амфетамини и метамфетамини.

         В съставеният АУАН е описано, че водача е нарушил разпоредбата на чл. 5, ал. III, т. 1 от ЗДвП, а именно на водача е забранено да управлява пътно превозно средство под въздействието на алкохол или наркотични вещества или техни аналози. Съгласно разпоредбата на чл. 171, т.1, б. „б”, като принудителна  административна мярка  временно е отнето свидетелството за управление на моторно превозно средство № ********* и контролен талон № 4348466.

         Установената от съда фактическа обстановка се потвърждава от доказателствата приложени по досъдебно производство № 19/2017г. по описа на Районно управление - Г.Т. при ОД на МВР - Д., както събраните  от съда такива в хода на съдебното следствие.

         Установената фактическа обстановка не се оспорва от Н.П.К. и неговия защитник.

         Н.К. признава вината си, изразява съжаление за стореното, съгласен е изцяло с установената фактическа обстановка, не желае да се разпитват свидетели.

         От описаната фактическа обстановка следва и правния извод, че  нарушителят, действайки при условията на пряк умисъл от обективна и субективна страна е осъществил престъпния състав на 343б, ал. III от НК.

         Систематично място на престъплението по чл. 343б, ал. III от НК в Глава XI „Общоопасни престъпления”,  Раздел II „Престъпления против транспорта”, определя и обществените отношения, които са непосредствен обект на защита, а именно нормалната и безаварийна транспортна дейност. Същата е специфичен обект, чието накърняване води най – често до поставяне в опасност или реално до увреждане на лични или имуществени интереси на непосредствен брой лица. Изпълнителното деяние се изразява в управление на моторно превозно средство след употреба на наркотични вещества или техни аналози, без да се изисква причиняване на определен съставомерен резултат, което означава, че посоченото престъпно деяние е формално, на просто извършване и е довършено с осъществяване на изпълнителното деяние. В този смисъл Н.П.к. осъществил от обективна страна признаците на престъпния състав по  чл. 343б, ал. III от НК, като на 11.02.2016г., около 01.35 часа в гр. Г.Т., обл. Д., по ул. „Д.М.“, в посока от кръстовището с ул. „О.“, към стадион „С.“, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил „М. С180” с peг. № ***, след употреба на наркотични вещества амфетамин и метамфетамин, установено чрез съдебно-химическа експертиза № I – 42/2017г.

         Съгласно § 1, т 11  от ДР на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/, терминът „наркотично вещество” означава всяко упойващо и психотропно вещество, включено в списъците в  Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, а именно Списък I , Списък II и Списък III, което може да предизвика състояние на зависимост и има стимулиращо или депресивно въздействие върху централната нервна система, предизвиква халюцинации или нарушения на двигателната функция, мисловната дейност, поведението, възприятието, както и други вредни въздействия върху човешкия организъм. В процесния случай при проверка от полицейски служители се установило, че Н.К. е бил в неадекватно състояние и след изследване на проби от кръв и урина е установено наличие на амфетамин и метамфетамин. Видно от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични  в  Списък I – растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина е включено наркотичното вещество –амфетамин и метамфетамин.       

         От субективна  страна  Н.П.К. при извършване на инкриминираното деяние, предмет на настоящото дело, е действал при условията на пряк умисъл по смисъла на чл. 11, ал. II, пр. 1 от НК. От приложените по делото доказателства по категоричен начин се установи, че Н.К. е действал умишлено в условията на пряк умисъл, а именно съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал неговите общественоопасни последици и е искал настъпването им. Н.К. е съзнавал, че управлявал моторно превозно средство след употребата на наркотични вещества, а именно амфетамин и метамфетамин, както че извършва деяние, което е общественоопасно и същото е обявено от закона за наказуемо. С извършването му застрашава нормалната и безаварийна транспортна дейност, а именно създава опасност, както за участващите в пътното движение.

         С оглед установеното, съдът намира, че са налице кумулативно материалноправните предпоставки на чл. 78а от НК/действаща редакция към момента на извършване на деянието/, а именно:

         1.       Извършителят на престъпното деяние да е пълнолетен.

         2.       За извършеното престъплението, законодателят да е предвидил наказание „лишаване от свобода” до три години или друго по-леко наказание, когато е умишлено.

         3.       Деецът да не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на гл. VIII, раздел IV от НК.

         4.       Причинените от престъплението имуществени вреди са възстановени.

         За извършеното престъпление по  чл. 343б, ал. III от НК, законодателят е предвидил наказание „лишаване от свобода” от една до три години и с глоба от 500 /петстотин/ лева до 1500 /хиляда и петстотин/ лева. Към момента на престъпното деяние К. не е осъждан за извършено престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, а с извършеното деяние не са били причинени имуществени вреди.

         С оглед на горното са налице императивните изисквания на чл. 78а от НК за освобождаване от наказателна отговорност на Н.К. и налагане на административно наказание „Глоба”. Съдът следва да се съобрази със задължителната съдебна практика на Върховния съд, а именно Постановление № 7 от 04.11.1985 г., по н.д. № 4/85 г., Пл. ВС: т. 1, която гласи: „Разпоредбите на чл. 78а от НК са в общата част на Наказателния кодекс и намират приложение за всички видове престъпления, ако са налице предвидените в тях условия, независимо дали те са от общ характер или се преследва по тъжба на пострадалия”.

       Съдът намира, че административното наказание „Глоба” следва да се определи в размер от 1000 /хиляда/ лева, като при определяне на размера на административното наказание взе предвид: данните по делото, декларация за семейно и материално положение и имотно състояние. Съдът взе предвид, че К. се намира в една млада възраст и възприема извършеното от него деяние като инцидентно младежко увлечение. Наказанието не може да има за цел причиняване на физическо страдание или унижаване на човешкото достойнство, или утежняване на положението на дееца.

         Съдът намира, че извършеното престъпление от Н.К. е с такава обществена опасност, че с налагане на минималния предвиден от закона размер, биха се постигнали целите на наказанието предвидени в чл. 36 от НК, а именно да поправи и превъзпита към спазване на законите и добрите нрави, да се въздейства предупредително и да му се отнеме възможността да върши други престъпления, да се въздейства възпитателно и предупредително върху другите членове на обществото.

         На основание  343г от НК, съдът е лишил Н.К. от правото да управлява моторно превозно средство за срок от 6 месеца, като е приспаднал времето, през което същото е било отнето.

         При определяне на наказанието „Глоба” в размер от 1000 /хиляда/ лева и лишаването му от правото да управлява моторно превозно средство за срок от шест месеца, съдът взе предвид смекчаващите вината обстоятелства:

         Смекчаващи вината обстоятелства са  направените самопризнания, чистото съдебно минало, добрите характеристични данни за лицето и липсата на други водени досъдебни производства.

         Така отмерен размера на наложеното наказание ответства на тежестта на процесното престъпление и ще изпълни целите на административнонаказателната превенция, визирани в чл. 12 от ЗАНН.

         Н.П.К. е осъден да заплати по сметка на ОД на МВР – Д., сторените на досъдебно производство №19/2017г. по описа на РУ - Г.Т., разноски в размер на 164.22лева /сто шестдесет и четири лева и двадесет и две стотинки/.

Водим от горното съдът постанови решението си.

 

 

 

Съдия:

          / Р. Стоянов /